Держпраці наводить перелік типових помилок у записах до трудових книжок щодо найменування професій (посад):
- Керівник господарства — за «Класифікатором професій» (далі — КП) це «Голова колективного господарства» з кодом 1210.1;
- Агроном-насіннєвод — за КП це «Агроном з насінництва» з кодом 2213.2;
- Скотар або Телятниця — за КП це «Тваринник» з кодом 6121.
Класифікатор професій ДК 003:2010
Хибні найменування посад (професій) можна укрупнено розділити на такі групи:
- Побутові назви професій (посад) ― не мають ніякого відношення до нормативної бази, містять суто «розмовні» терміни професійної діяльності.
- «Жіночі» назви професій ― містять гендерну професійну ознаку, що також порушує методологію професійної класифікації, наприклад, «Телятниця», «Робоча».
Ревізори Держпраці зауважують: згідно з нормами КП усі професійні назви робіт визначають тільки у чоловічому роді. Винятком є лише декілька професій, яким притаманне використання тільки у жіночому роді, зокрема, «Швачка», «Нянька», «Покоївка», «Сестра-господиня», «Економка», «Друкарка».
- Подвійні назви професій (посад) ― це назви професій, виписані через дефіс.
В КП ДК 003:2010 не передбачено утворення розширених (подвійних) назв посад (професій) через дефіс, окрім тих, які внесено до КП. Тому таке об'єднання двох назв професій, як наприклад «манікюрник-педикюрник», не відповідає положенням КП (лист Мінпраці України від 20.01.07 № 10/13/116-07).
Роботодавець може (за згодою працівника) включити до посадової інструкції за основною посадою додаткові завдання і обов’язки. Наприклад, «Оператор комп’ютерного набору» виконує роботу з комп’ютерного набору текстів протягом 6 годин, а 2 години, що залишилися ― роботу архіваріуса. У цьому випадку професійна назва роботи для виконавця — це «Оператор комп’ютерного набору», а до його посадової інструкції включено додатково обов’язки архіваріуса.
Але все ж таки, Держпраці радить, якщо працівник виконує обов’язки, які належать до двох чи навіть трьох різних посад, які є в штатному розписі, оформити:
- або внутрішнє сумісництво;
- або суміщення.
Управління Держпраці у Кіровоградській області