Право на бюджетне відшкодування податкове законодавство обмежує винятково фактом сплати суми ПДВ у попередніх і звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до бюджету та строком давності у 1095 днів.
При цьому отримання бюджетного відшкодування не є обов’язком суб’єкта господарювання, а є його правом. Попереднім податковим періодом може бути будь-який податковий період, який передує звітному. Тому визначення суми ПДВ, яка підлягає бюджетному відшкодуванню, можна здійснювати за будь-який попередній податковий період, а не лише за період, який передував звітному.
Такого висновку дійшов Верховний Суд, коли проаналізував норми Податкового кодексу України.
Як зауважив суд, суму від’ємного значення визначають як різницю між сумою податкового зобов’язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду. Таку суму враховують у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у т. ч. розстроченого або відстроченого), а в разі відсутності податкового боргу платник ПДВ має право обирати: декларувати йому суму бюджетного відшкодування чи зараховувати цю суму до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду. При цьому податковий кредит, який бере участь у розрахунку суми бюджетного відшкодування, формується за рахунок сум від’ємного значення з ПДВ, які фактично сплачені отримувачем товару його постачальнику (постачальникам) у попередніх (попередньому) податкових періодах (податковому періоді), що передують (передує) звітному.
Постанова ВС від 15.05.2019 у справі № 2а/1770/4372/12
► хто подає ► які звітні періоди ► які строки подання ► який спосіб звітування ► чи обов’язково подавати нульову декларацію ► як заповнювати декларацію ►