ОГЛЯД СУДОВОЇ ПРАКТИКИ. Сплата податків
Підприємство вважає протиправним рішення ДФС і в позивній заяві зазначило: положення Податкового кодексу України (далі - ПК) не забороняють збільшення граничних строків сплати податку у випадку, якщо кінцева дата такої сплати припадає на вихідний або святковий день. А тому сплата податкового зобов'язання з акцизного податку, граничний строк сплати якого припав на вихідний день, у перший робочий день не може вважатися податковим правопорушенням.
Суд першої інстанції підтримав платника податку, а апеляційний — податківців. У пошуках правди підприємство звернулось до Верховного суду України (далі — ВС).
ВС по даній справі дійшов висновку: під час перевірки податківці виявили, що підприємство сплатило акцизний податок 31 жовтня, а граничний строк його сплати закінчився 30 жовтня. Контролери склали повідомлення-рішення.
ПК не містить застережень щодо строку сплати податку, якщо останній день строку його сплати припадає на вихідний або святковий день.
Водночас в Європейській конвенції про обчислення строків (ETS N 76) від 16.05.1972, підписаній державами — членами Ради Європи, яка застосовують до обчислення строків у цивільних, комерційних і адміністративних справах, визначено, що при обчисленні строку суботи, неділі та офіційні свята враховують.
Однак, якщо diesadquem (для цілей цієї Конвенції термін «diesadquem» означає день, у який строк спливає) строку, до спливу якого має бути здійснена та чи інша дія, припадає на суботу, неділю, офіційне свято чи день, який вважають офіційним святом, встановлений строк продовжують на перший робочий день, який настає після них.
Враховуючи наведене, ВСУ погодився із висновком суду першої інстанції про недопущення підприємством порушення правил сплати (перерахування) податку та відсутність підстав для притягнення до відповідної відповідальності за це.