Прощена дебіторська заборгованість ≠ безнадійна заборгованість

Списання безнадійної дебіторської заборгованості: Скачати бухпроведення

Прощена дебіторська заборгованість не відповідає критеріям безнадійної дебіторської заборгованості, тобто по якій минув термін позовної давності, то на неї не діють норми підпункту 139.2.2 Податкового кодексу України (ПК). А саме щодо зменшення фінансового результату до оподаткування на суму списаної дебіторської заборгованості (у т. ч. за рахунок створеного резерву сумнівних боргів), яка відповідає ознакам, визначеним підпункті 14.1.11 ПК.

Водночас у випадку прощення дебіторську заборгованість відповідно до підпункту 14.1.257 ПК визначають як безповоротну фінансову допомогу.

За підпунктом 140.5.10 ПК фінансовий результат податкового звітного періоду збільшують зокрема на суму перерахованої безповоротної фінансової допомоги (безоплатно наданих товарів, робіт, послуг):

  • особам, що не є платниками податку (крім фізичних осіб);
  • платникам податку, які оподатковуються за ставкою 0 відсотків відповідно до пункту 44 підрозділу 4 розділу XX ПК.

Це не стосується безповоротної фінансової допомоги (безоплатно наданих товарів, робіт, послуг), перерахованої неприбутковим організаціям, внесеним до Реєстру неприбуткових установ та організацій на дату такого перерахування коштів, передачі товарів, робіт, послуг, для яких застосовується положення підпункту 140.5.9 ПК.

Тому якщо лізингоотримувач не є платником податку на прибуток (крім фізичних осіб), або платником податку, який оподатковується за ставкою 0%, то лізингодавець на дату прощення дебіторської заборгованості за поставлену техніку має збільшити фінансовий результат до оподаткування на суму такої прощеної дебіторської заборгованості.

Якщо лізингоотримувач зареєстрований в Реєстрі неприбуткових установ та організацій, лізингодавець має збільшити свій фінансовий результат на суму прощеної дебіторської заборгованості, що перевищує 4% його оподатковуваного прибутку попереднього звітного року відповідно до підпункту 140.5.9 ПК.

Лист ДФС від 15.07.2019 № 3272/6/99-99-15-02-02-15/ІПК

Колеги! Запрошуємо взяти участь у безплатному вебінарі для бухгалтерів. Не пропустіть!
Центральна частина статичний блок 1

Статті за темою

Усі статті за темою

Трансфертне ціноутворення в Україні

Трансфертне ціноутворення – це взаємопов’язані теми, які стосуються тих підприємств, які мають операції з нерезидентами на значні суми, особливо з країнами, які мають статус офшорів. Коли й який із наявних п’яти методів трансфертного ціноутворення використовувати, їхні переваги і недоліки, особливості сировинних контрольованих операцій, пропорційне коригування, а також практика податкових перевірок трансфертного ціноутворення – в огляді
28016

Податок на прибуток у 2024 році

У статті актуальні положення про податок на прибуток підприємств 2024. Про податкові різниці, строки сплати податку на прибуток та декларування, про КІК та мінімальне податкове зобов’язання – в огляді
161043

Роялті: визначення, облік, оподаткування

Роялті викликає труднощі в обліку для бухгалтерів. Розглянемо, які особливості обліку та оподаткування таких виплат, чим вирізняється роялті для податкових цілей, а також що саме слід врахувати у ліцензійному договорі, аби не було податкових проблем
24669

Податок на репатріацію 2023: хто та коли його сплачує

Податок на репатріацію – це загальноекономічна назва податку на дохід, який виплачується нерезиденту. Яким має бути бухгалтерський облік податку на репатріацію. Хто та з яких доходів його сплачує, які ставки цього податку – в огляді
29405

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді