Списання безнадійної дебіторської заборгованості

UA RU
Стаття-подарунок від журналу «Головбух» 
Автор
експерт з обліку та оподаткування, кандидат економічних наук, Чернігів
Облік безнадійної дебіторської заборгованості. Списання безнадійної дебіторки через резерв та без нього. Приклади бухгалтерських проведень зі списання безнадійної дебіторської заборгованості. Виправлення помилок, якщо безнадійну дебіторку не списали. Вплив списання дебіторської заборгованості на податок на прибуток

Що таке безнадійна заборгованість та її причини

Для цілей бухгалтерського обліку для того, щоб поточна дебіторська заборгованість могла бути визнана безнадійною, має виконуватися принаймні одна з таких умов (п. 4 НП(С)БО 10 «Дебіторська заборгованість»):

Впевненість щодо неповернення може бути, наприклад, тому що:

  • боржник збанкрутів;
  • наявні форс-мажорні обставини;
  • підприємство не бажає судитися з боржником через незначну суму заборгованості тощо.

Облік списання такої заборгованості має свої бухгалтерські та податкові правила. Розглянемо їх.

Облік безнадійної дебіторської заборгованості

У загальному випадку безнадійну дебіторську заборгованість з урахуванням пункту 11 НП(С)БО 10 потрібно списати у такий спосіб:

Ці бухгалтерські проведення відповідають Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій, що затверджена наказом Мінфіну від 30.11.1999 № 291 (далі Інструкція № 291).

Чи для всієї безнадійної заборгованості має бути резерв

Ні, не для всієї. По-перше, навіть створеного резерву може не вистачити (див. вище). По-друге, резерв сумнівних боргів створюють лише щодо дебіторської заборгованості, яка є фінансовим активом (п. 7 НП(С)БО 10). Виходить, що «авансову», «товарну» дебіторську заборгованість, яка виникла за попередньою оплатою за товари (роботи, послуги), резерви не покривають. Водночас підприємство могло просто не створити резерву сумнівних боргів:

  • через помилку;
  • відсутність таких вимог у наказі про облікову політику;
  • заборгованість стала безнадійною раптово (форс-мажор), а підприємство застосовує метод аналізу платоспроможності боржників при створенні резерву сумнівних боргів. Наприклад, фізособа-боржник загинула.

Розглянемо детальніше списання дебіторської заборгованості, яка не покривається резервом.

Як списати дебіторську заборгованість через війну

Списання безнадійної дебіторки без резерву

Поточну дебіторську заборгованість, яка відповідає умовам безнадійної потрібно в будь-якому випадку виключити зі складу активів. Адже підприємство більше не може розраховувати на отримання майбутніх економічних вигод від наявності такого активу (п. 5 НП(С)БО 10). Так само відображення безнадійної дебіторки в складі активів підприємства порушує один із базових принципів бухгалтерського обліку — обачності, який вимагає уникати завищення оцінки активів.

Через все це підприємство зобов’язане списувати безнадійну дебіторську заборгованість незалежно від наявності резервів сумнівних боргів.

Одночасно зі списанням безнадійної дебіторської заборгованості підприємство ще й має відобразити таку суму на позабалансовому рахунку 071 «Списана дебіторська заборгованість». Безнадійна дебіторська заборгованість обліковується на цьому рахунку не менше 3-х років з дати списання з метою спостереження за можливістю її стягнення у випадках зміни майнового становища боржника (вимоги Інструкції № 291 до рахунку 071).

Якщо боржник раптом повністю або частково повертає раніше списану дебіторську заборгованість, то підприємство відображає таке повернення бухгалтерським проведенням:

При цьому повернення списаного боргу може відбуватися й іншими активами, тож за дебетом такого проведення можуть бути не тільки рахунки грошових коштів, а й виробничих запасів, нематеріальних активів, основних засобів чи будь-яких інших активів.

Приклад списання безнадійної дебіторської заборгованості

У підприємства виникла безнадійна дебіторська заборгованість у сумі 50 тис. грн.

Розглянемо два варіанти списання такої заборгованості:

  • у зменшення резерву сумнівних боргів, розмір якого становить 20 тис. грн;
  • із безпосереднім включенням до складу витрат.

Бухгалтерські проведення для обох варіантів наведені у таблиці нижче.


з/п

Зміст господарської операції

Дт

Кт

Сума,
грн

списання частини заборгованості за рахунок резерву сумнівних боргів:

1

списано безнадійну дебіторську заборгованість у межах резерву сумнівних боргів

38

361

20 000

2

списаний залишок безнадійної дебіторської заборгованості до складу витрат (= 50 000 грн — 20 000 грн)

944

361

30 000

3

сума списаної дебіторської заборгованості відображена на позабалансовому рахунку для подальшого 3-рчного спостереження за можливістю її повернення

071

50 000

4

витрати на списання безнадійної заборгованості віднесені на фінансовий результат операційної діяльності

791

944

30 000

списання заборгованості із включенням до складу витрат:

1

віднесли безнадійну дебіторську заборгованість до складу витрат

944

361

50 000

2

сума списаної дебіторської заборгованості відображена на позабалансовому рахунку для подальшого 3-рчного спостереження за можливістю її повернення

071

50 000

3

витрати на списання безнадійної заборгованості віднесені на фінансовий результат операційної діяльності

791

944

50 000

Якщо безнадійна дебіторська заборгованість помилково не списана

Загальна позовна давність становить 3 роки (ст. 257 ЦК), але вона може перериватися. Для цього боржник повинен вчинити дію, що свідчить про визнання ним свого боргу, після чого підрахунок такого строку починається заново. Крім того, є спеціальні строки позовної давності (ст. 258 ЦК).

На практиці бувають ситуації, коли підприємство пропускає сплив строку позовної давності або неправильно його розраховує. Часто це стосується випадків, коли договірні сторони користуються не загальним строком позовної давності. Через це у бухгалтерському обліку виникає помилка, яку необхідно виправити. А метод коригувань залежить від періоду, в якому виникла похибка.

Метод виправлення бухгалтерської помилки при списанні безнадійної дебіторки залежить від періоду, в якому виникла похибка. Так, минулорічну помилку виправляють шляхом коригування сальдо нерозподіленого прибутку на початок звітного року. Адже помилково не списана безнадійна дебіторська заборгованість впливає на розмір нерозподіленого прибутку (непокритого збитку) підприємства як того й вимагає п. 4 НП(С)БО 6 «Виправлення помилок і зміни у фінансових звітах».

Для виправлення минулорічного помилкового несписання безнадійної дебіторської заборгованості необхідно відобразити проведення:

Підставою для цього буде бухгалтерська довідка.

Якщо помилки припустилися у поточному році, але у минулому звітному періоді, то спосіб коригування буде інакшим. Прикладом такої ситуації може бути не списана безнадійна дебіторська заборгованість у І кварталі поточного року. Для виправлення такої помилки в обліку слід показати пропущену операцію:

  • Дт 944 Кт 36 (або 37)

Загальна логіка виправлення помилок узагальнює схема, яка наведена нижче.

Списання безнадійної дебіторської заборгованості

Виправлення помилок, які відносяться до попередніх періодів, вимагає повторного відображення відповідної порівняльної інформації у фінансовій звітності

Проведені коригування бухгалтерських помилок, які відносяться до попередніх періодів, вимагають повторного відображення відповідної порівняльної інформації у фінансовій звітності (п. 5 НП(С)БО 6). Навести інформацію про виправлення помилок потрібно також зазначити в примітках до річної фінансової звітності. Зацікавленим користувачам також можна подати виправлену фінансову звітність, хоча обов’язково робити це не потрібно.

Вплив списання дебіторської заборгованості на податок на прибуток

Списання безнадійної дебіторської заборгованості, яка не покрита резервом сумнівних боргів, впливає на фінансовий результат до оподаткування підприємства. На цьому показнику базується розрахунок об’єкта оподаткування податком на прибуток (п. 134.1 Податкового кодексу України, даліПК).

У залежності від того, чи застосовує платник податку на прибуток усі податкові різниці, податковий облік безнадійної заборгованості відбувається так:

  • у малодоходників (не враховують усі податкові різниці) — за правилами бухгалтерського обліку (лист ГУ ДФС у Чернігівській області від 11.02.2016 № 482/10/25-01-15-02-09);
  • у великодоходників (враховують усі податкові різниці) — треба збільшити фінансовий результат до оподаткування на суму витрат від списання дебіторської заборгованості (пп. 139.2.1 ПК). Водночас фінансовий результат зменшується на суму списаної дебіторської заборгованості (у т.ч. за рахунок створеного резерву сумнівних боргів), але лише у частині, що відповідає податковим критеріям безнадійності дебіторської заборгованості.

Виходить, що великодоходники, які застосовують усі податкові різниці, мають перевіряти чи відповідає «бухгалтерська» безнадійна заборгованість податковим критеріям безнадійності дебіторської заборгованості.

Податкові критерії безнадійності дебіторської заборгованості

Податкові критерії для визнання безнадійної заборгованості загалом подібні до бухгалтерських, однак більш деталізовані. Так, податкова безнадійна заборгованість має відповідати, зокрема, одній з таких ознак (пп. 14.1.11 ПК):

  • заборгованість за зобов’язаннями, щодо яких минув строк позовної давності;
  • прострочена заборгованість померлої фізособи, за відсутності у неї спадкового майна, на яке може бути звернено стягнення;
  • прострочена заборгованість осіб, які у судовому порядку визнані безвісно відсутніми, оголошені померлими;
  • прострочена понад 180 днів заборгованість особи, розмір сукупних вимог кредитора за якою не перевищує мінімально встановленого законодавством розміру безспірних вимог кредитора для порушення провадження у справі про банкрутство, а для фізосіб — заборгованість, що не перевищує 25% мінімальної зарплати (у розрахунку на рік), встановленої на 01 січня звітного податкового року (у разі відсутності законодавчо затвердженої процедури банкрутства фізособі) (2025 рік — це 2000 грн);
  • актив у вигляді корпоративних прав або не боргових цінних паперів, емітента яких визнано банкрутом або припинено як юрособу у зв’язку з його ліквідацією;
  • прострочена заборгованість фізособи або юрособи, не погашена внаслідок недостатності майна зазначеної особи, за умови, що дії щодо примусового стягнення майна боржника не призвели до повного погашення заборгованості;
  • заборгованість, стягнення якої стало неможливим у зв’язку з дією обставин непереборної сили, стихійного лиха (форс-мажорних обставин), підтверджених у порядку, передбаченому законодавством;
  • заборгованість суб’єктів господарювання, визнаних банкрутами у встановленому законом порядку або припинених як юрособи у зв’язку з їх ліквідацією.

Виправлення помилок щодо безнадійної заборгованості у податковому обліку

Виправлення помилок у разі несписання безнадійної заборгованості чи надмірного її списання може вплинути й на розрахунок фінансового результату до оподаткування того звітного періоду, за який виправляється помилка. За загальними правилами потрібно подати (ст. 50 ПК):

Також треба подати до ДПС виправлену фінансову звітність за відповідний період.



зміст


Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді