Несвоєчасно зареєстрували ПН, бо виправляли попередні помилки, — ДФС штрафує

Підприємство поставило товар покупцям, склало та зареєструвало за фактом поставки податкові накладні (ПН). У відповідній графі цих ПН зазначило, що покупці не є платниками ПДВ.

Але з’ясувалося протилежне: на час складання та реєстрації ПН покупці мали статус платників ПДВ. Інформацію про це містили відкриті інформаційні джерела, зокрема сайт ДФС.

Щоб «анулювати» неправильно складені ПН, підприємство виписало до них розрахунки коригування, а також (на дату відвантаження товару) склало нові ПН — із виправленим статусом покупця товару (тобто, як платника ПДВ). Однак ці документи «запізнилися»: їх бли зареєстрували в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) із порушенням строків, передбачених Податковим кодексом України (ПК).

За несвоєчасну реєстрацію ПН компанія отримала від Офісу великих платників штраф. Утім, не погодилася. У суді вона наполягала, що ПН на поставку товару зареєстрували вчасно, а нові документи стосувалися лише виправлення помилки у статусі покупців.

Проте Верховний Суд визначив, що зміни статусу контрагента, на які підприємство посилалося як на причину помилки, сталися ще до реєстрації первинних ПН. Суд зважив на те, що ПК не передбачає звільнення від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію ПН в ЄРПН — якщо це відбувається через намагання платника виправити свої попередні помилки.

Дотримання продавцем встановлених строків реєстрації накладних є безумовним і визначальним обов’язком платника податків, наголосив суд. Виправлення будь-яких помилок за допомогою відповідних розрахунків коригування не може нівелювати цей обов’язок.

За матеріалами Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби

Несвоєчасно зареєстрували ПН, бо виправляли попередні помилки, — ДФС штрафує
Наталія ТОВЧЕНИК,експерт з питань бухгалтерського обліку та оподаткування, Київ
ДФС вкотре змінила критерії ризиковості податкових накладних і розрахунків коригування до них. А також зняла тавро «ризиковий» з новачків — платників ПДВ, які зареєструвалися менше ніж три місяці тому.


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Строки і порядок реєстрації податкових накладних

Реєстрація податкових накладних обов'язкова, адже без неї вони фактично недійсні. А ще ― загрожує штрафом несвоєчасна реєстрація податкових накладних. Однак в умовах воєнного стану правила дещо змінилися. В огляді експерт розбирає строки реєстрації податкових накладних, порядок реєстрації податкових накладних та граничний термін реєстрації податкових накладних
235328

Штраф за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної

ПДВ, безумовно, є найбільш штрафонебезпечним податком, що вимагає складного обліку та адміністрування. У цьому огляді ми розглянемо можливі штрафи за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних або коригування розрахунків
59705

Розрахунок коригування до податкової накладної: оновлена форма

У консультації про розрахунок коригування до податкової накладної та причини коригувань, які податкова визначила для його складання. Наведемо умовні коди в розрахунку коригування, їхнє призначення та приклади складання розрахунків коригування з різними кодами («101», «102», «103», «104» і «301»)
559190

Податкова накладна 2024/2025: нова форма

Обов’язок платників ПДВ вчасно реєструвати податкові накладні під час воєнного стану й надалі діє. Із новою формою податкової накладної, яка діє з 1 жовтня 2024 року, та особливостями її складання допоможе ознайомитися роз’яснення експерта. У консультації знайдете зразки податкової накладної, які можете скачати
343706

Розблокування податкових накладних

Якщо трапилося так, що вашу податкову накладну заблокували, варто докласти зусиль для її розблокування. У цьому допоможуть алгоритм розблокування податкових накладних у 2024 році та зразки, що будуть необхідні вам у процесі розблокування податкових накладних
149164

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді