Неможливість провести зустрічну звірку контрагента ще не свідчить про фіктивність операцій

Скачати План-графік податкових перевірок на 2019 рік

Податкова інспекція не погодилась з рішеннями окружного і апеляційного суду та подала касаційну скаргу, в якій наполягала про непідтвердження платником податку товарності господарських операцій первинними документами.

Верховний суд України по даній справі зазначив: суди попередніх інстанцій дійшли правильного висновку про те, що господарські операції між підприємством та його контрагентом документально підтверджені та фактично здійснені з метою використання в оподатковуваних операціях.

Податківці в ході розгляду справи:

  • не довели обставин, які б свідчили про порушення підприємством податкового законодавства;
  • не надали доказів невідповідності господарських операцій цілям та завданням статутної діяльності підприємства;
  • не надали доказів того, що вчинені операцій не обумовлені розумними економічними причинами (цілями ділового характеру);
  • не довели що контрагента не достатня кількість трудових та інших ресурсів для здійснення даних операцій.

Загалом позиція податкового органу по суті ґрунтується на наявності інформації, зазначеної в акті про неможливість проведення зустрічної звірки по контрагенту.

У той же час, акт про неможливість проведення зустрічної звірки суб`єкта господарювання є документом, який:

  • складають у разі встановлення фактів, що не дають змогу провести таку звірку;
  • свідчить про неможливість співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів для документального підтвердження чи спростування його господарських відносин з платниками податків.

Тобто вказує про неможливість формування відповідної податкової інформації по таким взаємовідносинам.

Відтак при неможливості звірки контролюючий орган не може формувати висновки за аналогією акта документальної перевірки, яку проводять у тому числі й на підставі первинних документів, що використовують в бухгалтерському та податковому обліку. А тому неможливість проведення перевірки контрагента не є самостійною та достатньою підставою для висновку про нездійснення господарських операцій платників податків та про порушення саме позивачем податкового законодавства.

Постанова ВСУ від 08.08.2019 у справі № 810/7082/14


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Акт податкової перевірки 2025

Акт податкової перевірки — це документ, яким частіше за все закінчується податкова перевірка. Що в ньому має бути і на що звернути увагу? Як використати інформацію з нього для оскарження та можливі варіанти дій після отримання акта? Які зміни у змісті акта податкової перевірки у 2025 році? Відповіді у консультації
34664

Оскарження податкового повідомлення-рішення 2025

У випадку, коли органи ДПС виявили порушення, платник податків отримує податкове повідомлення-рішення (ППР). Як бути, якщо не згодні із рішенням ДПС? У консультації знайдете, як виглядає скарга на податкове повідомлення-рішення (зразок), а також порядок оскарження ППР
42496

Як проводять перевірки упродовж воєнного стану

У статті поговоримо про проведення перевірок під час воєнного стану в Україні. Розберемося, які перевірки проводять держоргани під час воєнного стану та кого може чекати штраф після перевірок.
26921

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді