Правила виправення помилок у декларації з ПДВ
Підприємство звернулося до суду, щоб відмінити податкове повідомлення-рішення податківців з такими аргументами:
- податкове законодавство не передбачає, що зміна значення рядків 23.1 податкової декларації з ПДВ, які визначають напрям повернення суми бюджетного відшкодування, є порушенням законодавства. А тому дії щодо перенесення суми, зазначеної у таких рядках, що практично призводять до зміни напряму бюджетного відшкодування «на рахунок платника у банку», не можуть розцінювати як порушення;
- чинне законодавство не обмежує право платника уточнити показники раніше поданих декларацій, тільки у зв’язку з виявленням помилок під час декларування податкових зобов’язань та не містить жодних обмежень щодо зміни такою уточненою декларацією напрямку відшкодування. Єдине обмеження для подання уточнюючого розрахунку є встановлення строків подання такого уточнення.
Верховний Суд (ВС) погодився з доводами окружного та апеляційного судів щодо визнання протиправним податкове повідомлення-рішення.
ВС зазначив: право виправити самостійно виявлені помилки, що містяться у раніше поданій податковій декларації може бути обмежене винятково випадками, визначеними Податковим кодексом України (ПК). Та його норми не передбачають обмежень щодо виправлення платником податків самостійно виявлених помилок, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації, у будь-якому рядку такої декларації.
Податкове законодавстве встановленює два випадки, коли платник податку не може виправити виявлену помилку, це:
- закінчення строків давності, визначених у статті 102 ПК;
- заборона подавати уточнюючі розрахунки під час проведення документальних перевірок до поданих раніше податкових декларацій за звітний період, який перевіряє контролюючий органо (п. 50.2 ПК).