Як заповнити уточнюючий розрахунок до ПДВ-декларації

Автор
бухгалтер-експерт, кандидат економічних наук, м. Чернігів
У консультації експерт роз’яснить, як виправити помилки у податковій декларації з ПДВ за допомогою подачі уточнюючого розрахунку та як заповнити рядки цього податкового звіту. Розглянемо приклади заповнення уточнюючого розрахунку при виправлення помилок, які занизили чи завищили податкові зобов’язання або податковий кредит з ПДВ
Зміст статті:
Призначення уточнюючого розрахунку до ПДВ-декларації Форма уточнюючого розрахунку до ПДВ-декларації Які помилки не можна виправити за допомогою уточнюючого розрахунку Як побудова уточнюючого розрахунку відрізняється від ПДВ-декларації Як заповнити колонки уточнюючого розрахунку Заповнення заголовної частини та розділів уточнюючого розрахунку Заповнення додатків до уточнюючого розрахунку Недоплата чи переплата ПДВ в уточнюючому розрахунку Чи подавати уточнюючий розрахунок, якщо помилка не змінює ПДВ Заповнення розділу ІІІ уточнюючого розрахунку: недоплата ПДВ у позитивній декларації Заповнення розділу ІІІ уточнюючого розрахунку: переплата ПДВ у позитивній декларації Заповнення розділу ІІІ уточнюючого розрахунку у від’ємній декларації Як заповнити уточнюючий розрахунок для виправлення помилки в іншому уточнюючому розрахунку або якщо ПДВ-декларацію за цей період вже виправляли Приклади заповнення уточнюючого розрахунку

Призначення уточнюючого розрахунку до ПДВ-декларації

Уточнюючий розрахунок (УР) — це податковий звіт, який дозволяє виправити помилки у раніше поданій ПДВ-декларації. Він є один з двох можливих способів виправлення помилок, що може бути застосований завжди, поки не вийде строк податкової давності (1095 к. днів).

За допомогою УР також можна змінити напрям уже узгодженого бюджетного відшкодування з ПДВ, наприклад використати його на погашення своїх зобов’язань за певним податком замість отримання у грошовій формі.

Форма уточнюючого розрахунку до ПДВ-декларації

Бланк (форма) уточнюючого розрахунку затверджена наказом Мінфіну від 28.01.2016 № 21. Цим же наказом затверджений і Порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість (далі Порядок № 21), який між іншого містить і правила заповнення УР. Час від часу податкова звітність змінюється і зверніть увагу, що при виправленні помилок використовується та форма УР, яка діє на момент виправлення помилки (п. 1 розділу IV Порядку № 21).

Однак форма УР час від часу змінюється. Платник податку може опинитися в ситуації, що треба виправити помилку, яка сталася рік назад, а форма колишньої ПДВ-декларації вже дещо не та, що зараз – додалися нові рядки та змінилися існуючі. У такому разі все одно використовується форма УР на момент виправлення помилки, тобто на дату подачі УР (п. 50.1 Податкового кодексу України, даліПК).

Чергове оновлене форми уточнюючого розрахунку підготували й зараз — це наказ Мінфіну «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства фінансів України» від 09.08.2024 № 400 (даліНаказ № 400). Ця форма міститься в Додатку 4. Наказ набирає чинності з 1 числа місяця, що настає за місяцем його офіційного опублікування. Якщо Наказ № 400 буде опублікований у вересні, то нова форма уточнюючого розрахунку буде застосовуватися з 1 листопада 2024 року, тобто з наступного звітного періоду за періодом набуття чинності (див. п. 46.1 ПК).

Які помилки не можна виправити за допомогою уточнюючого розрахунку

Уточнюючий розрахунок — це універсальний спосіб виправлення майже всіх помилок. Однак не можна взагалі виправити взагалі за його допомогою:

  • нарахований раніше в УР самоштраф, який було показано в рядку 18.1 УР. Це випливає з самої форми УР;
  • нараховану суму пені. Рядок для неї узагалі відсутній в формі УР.

Також не можна, але лише тимчасово — до припинення воєнного стану — заборонено виправляти помилки, що призводять до:

  • зменшення ПЗ з ПДВ за звітні періоди до лютого 2022 року;
  • заявлення бюджетного відшкодування з ПДВ за звітні періоди до лютого 2022 року.

Ці заборони встановлені у пункті 69.1 підрозд. 10 Перехідних положень ПК.

Як побудова уточнюючого розрахунку відрізняється від ПДВ-декларації

За побудовою уточнюючий розрахунок нагадує ПДВ-декларацію, але має такі відмінності:

  • є дані про звітний (податковий) період, що уточнюється;
  • рядки з тими ж назвами, але роздвоєні. Так, назви рядків УР та їхні номери такі ж, як у ПДВ-декларації, але вони ніби перевернуті — колишні колонки декларації стали її рядками. Реалізовано це через роздвоєння рядків — кожний пронумерований рядок роздвоюється на два складові рядки, які названо «Колонка А» й «Колонка Б». Звичайно, що під такими дещо дивними для рядків маються на увазі значення колонок А та Б з ПДВ-декларації, яку виправляється за допомогою УР;
  • кожний рядок має 3 значення. За кожним рядком УР є показники, які містять 3 колонки (графи) — показник, який уточнюється (колонка 4), уточнений показник (колонка 5), а також різниця між ними (колонка 6). При розрахунку різниці від уточненого показника віднімається той показник, що уточнюється, тобто колонка 6 = колонка 5 — колонка 4;
  • як і у декларації, в УР підбиваємо підсумки, тобто знаходимо загальну суму за податковими зобов’язаннями (розділ І) та податковим кредитом (розділ ІІ);
  • розділ ІІІ, як і у ПДВ-декларації, є результатом різниці між розділом І та розділом ІІ.

Як заповнити колонки уточнюючого розрахунку

Вищезгадана побудова уточнюючого розрахунку значить, що хоча інформація в УР і наводиться у розгорнутому вигляді, але все одно використовується той же принцип, що й при подачі декларації «Звітна нова» — дані помилкової декларації замінюються на уточнений показник. Це значить, що колонки заповнюємо так:

  • колонка 4 — як показник, що уточнюється, зазначаємо відповідні дані з помилкової декларації. Якщо така декларація вже уточнювалася, то дані слід наводити вже з урахуванням такого уточнення, а не первісні;
  • колонка 5 — переписуємо з колонки 4 правильні дані, а замість неправильних — вносимо правильні (скориговані), які після подачі УР замінять неправильні.

Увага: різниця (колонка 6) = уточнений показник (колонка 5) — показник, що уточнюється (колонка 4).

ЗАПОВНЕННЯ ПОКАЗНИКІВ УР

Показник, який уточнюється

Уточнений показник

Різниця*

4

5

6

2000

2500

500 (= 2500 — 2000)

* може бути як «+», так і «—», так і «0»

Заповнення заголовної частини та розділів уточнюючого розрахунку

Оскільки більшість рядків уточнюючого розрахунку повторюють податкову декларацію з ПДВ, то з їхнім наповненням питань бути не повинно. Однак є особливі рядки, на які звернемо увагу.

ОСОБЛИВОСТІ ЗАПОВНЕННЯ ДЕЯКИХ ГРАФ УТОЧНЮЮЧОГО РОЗРАХУНКУ З ПДВ

Рядок

Як заповнити

№ рядка в УР

Назва рядка в УР

02

Звітний (податковий) період

зазначається той період, у якому подається УР

03

Звітний (податковий) період, що уточнюється

вказуєється той період, за який виправляємо помилку шляхом подачі УР

031

Відмітка про те, що показники цього звітного (податкового) періоду вже уточнювалися раніше

дана відмітка ставиться, якщо УР до даного податкового періоду вже подавався, наприклад у ситуаціях:

  • знайшли ще одну помилку у тому ж періоді;
  • помилку знайшли у цьому попередньому УР

9

Усього за розділом І

  • за колонками 4-5 знаходяться суми за податковими зобов’язаннями;
  • колонка 6 рахується за загальним правилом: колонка 5 – колонка 4

17

Усього за розділом ІІ

  • за колонками 4-5 знаходяться суми за податковим кредитом;
  • колонка 6 рахується за загальним правилом: колонка 5 – колонка 4

Значення рядків розділів І та ІІ заповнюємо так, як і для ПДВ-декларації. Щодо розділу ІІІ «Розрахунки за звітний період», то тут теж маємо ті ж правила, як і для декларації. Застосовуємо його окремо для даних за колонкою 4 та окремо для даних за колонкою 5, а колонку 6 рахуємо за загальним правилом: колонка 5 — колонка 4. Заповнення специфічних рядків УР, яких немає в ПДВ-декларації (рядок 18.1 та 18.2) — розглянемо далі.

ЗАПОВНЕННЯ РОЗДІЛУ ІІІ УТОЧНЮЮЧОГО РОЗРАХУНКУ*
(для колонок 4 та 5)**

Значення різниці ПЗ — ПК
(рядок 9 — рядок 17)

Який рядок УР заповнюємо

ситуація

трактування

Рядок УР

Назва рядка

ПЗ (розділ І) > ПК (розділ ІІ)

позитивне значення різниці («+») — позитивна декларація

18

позитивне значення різниці між сумою податкового зобов’язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду…

ПЗ (розділ І) < ПК (розділ ІІ)

від’ємне значення різниці («—») — від’ємна декларація

19

від’ємне значення різниці між сумою податкового зобов’язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду…***

ПЗ (розділ І) = ПК (розділ ІІ)

нульовий результат

розділ ІІІ тоді заповнювати не треба

* ПЗ = податкові зобов’язання; ПК — податковий кредит;

** для колонки 6 використовуємо загальне правило ( = колонка 5 — колонка 4);

*** при заповненні цифри вказуємо без мінуса (позитивне значення)

Увага: колонка 6 рядка 18 може мати як додатне значення (недоплата ПДВ), так і від’ємне значення (переплата ПДВ).

Заповнення додатків до уточнюючого розрахунку

Уточнюючий розрахунок може мати також і додатки — ті ж, що й ПДВ-декларація. Правило ту таке: якщо помилка виправляється за рядком, до якого у ПДВ-декларації подавався додаток, то до УР також повинен бути поданий відповідний додаток, що містить інформацію за уточненими показниками (п. 8 розділу VI Порядку № 21). Однак якихось особливих уточнюючих форм додатків немає, тому використовуємо форми з ПДВ-декларації.

Може бути й таке, що рядок ПДВ-декларації виправляється, але якихось уточнених показників пов’язаний додаток і не містить — тоді його подавати не потрібно. Наприклад, у ситуації з виправленням податкових зобов’язань за вже зареєстрованими податковими накладними — у Додатку Д1 ніяких коригувань немає, хоча за допомогою УР і виправляються пов’язані рядки 1.1 або 4.1 ПДВ-декларації.

Недоплата чи переплата ПДВ в уточнюючому розрахунку

Питання щодо ПДВ для позитивної декларації — недоплата чи переплата — видно за колонкою 6 рядка 18 (див. таблицю). Вона може мати знак як «+», так і «—».

ПЕРЕПЛАТА ЧИ НЕДОПЛАТА ПДВ В УТОЧНЮЮЧОМУ РОЗРАХУНКУ
(для позитивної декларації)

Значення колонки 6 рядка 18

Трактування

Приклади помилок у ПДВ-декларації***

> 0

(знак «+»)

недоплата ПДВ за період, за який подається УР

→ заповнюємо рядок 18.1 з самоштрафом

(рядок 18.1= рядок 18 × 0.03)

  • пропущена ПН на ПЗ за операцією постачання, на ПЗ з перевищення бази оподаткування при безоплатному постачанні, пропущена ПН на компенсуюче ПЗ з ПДВ за п. 198.5 ПК, п. 199.1 ПК (див. приклад 1);
  • відображений ПК за незареєстрованою ПН (див. приклад 3)

< 0

(знак «—»)

переплата ПДВ за період, за який подається УР

→ після подачі УР переплата з’явиться в ІКП* платника податків (можна повернути потім на ПДВ-рахунок у СЕА)**

  • двічі показали ПЗ за одною господарською операцією, наприклад при отриманні авансу та відвантаженні (див. приклад 2);
  • двічі відобразили в декларації компенсуючі податкові зобов’язання

0

нульовий результат — немає ні переплати, ні недоплати***

→ з розділ ІІІ не заповнюємо

не показано господарську операцію, яка звільнена від ПДВ на продаж або придбання, або взагалі не є об’єктом оподаткування (рядки 5.1, 10.4 декларації, ст. 196, ст. 197 ПК, підрозд. 2 Перехідних положень ПК) (див. приклад 1)

*ІКП = індивідуальна картка платника податків;

** також можна зменшити несплачене податкове зобов’язання за період подачі УР, якщо таке є;

*** ПН = податкова накладна, ПЗ — податкове зобов’язання, ПК — податковий кредит

Розглянемо, як далі заповнити розділ ІІІ в залежності від ситуації.

Чи подавати уточнюючий розрахунок, якщо помилка не змінює ПДВ

У таблиці вище наведені приклади «нульової» ситуації, коли немає ні переплати, ні недоплати з ПДВ. І в такому разі постає питання, а навіщо подавати тоді уточнюючий розрахунок? Це має вирішувати сам платник податку, адже:

  • якщо УР не подати — це порушення, так як ПДВ-декларація має містити всі господарські операції платника податку. Може наслідком бути штраф, а також адмінштраф за порушення правил ведення податкового обліку від 85 до 170 грн (ст. 1631 КпАП);
  • якщо УР подати — заново починає відраховуватися строк податкової давності 1095 к. днів від дати подачі УР. Крім того, можливою стане позапланова податкова перевірка, якщо період, за який подається УР уже був перевірений податківцями (підстава — пп. 78.1.3 ПК).

Вибір рішення — за платником податку.

Заповнення розділу ІІІ уточнюючого розрахунку: недоплата ПДВ у позитивній декларації

Заповнення розділу ІІІ «Розрахунки за звітний період» у разі недоплати ПДВ простіше. Цьому допоможе таблиця нижче.

НЕДОПЛАТА З ПДВ
та заповнення розділу ІІІ УР до позитивної декларації

Рядок

Як заповнити

№ рядка в УР

Назва рядка в УР

18

Позитивне значення різниці між сумою податкового зобов’язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (рядок 9 — рядок 17 декларації) (позитивне значення), яке сплачується до державного бюджету

віднімається від підсумків за податковими зобов’язаннями (рядок 9) суми за податковим кредитом (рядок 17); при недоплаті ПДВ у колонці 6 виходить позитивна цифра (знак «+»)

18.1

сума штрафу, нарахована платником самостійно у зв’язку з виправленням помилки (при позитивному значенні гр. 6 р. 18)

заповнюється, якщо є недоплата (позитивне значення за рядком 18):

  • самоштраф* = рядок 18 × 0,03

* якщо пройшло 90 к. днів від дня несплати, то ще має бути й пеня (на суму несплаченого узгодженого податкового зобов’язання, до якого належить недоплата ПДВ і самоштраф), але у формі УР рядок для пені відсутній

Заповнення розділу ІІІ уточнюючого розрахунку: переплата ПДВ у позитивній декларації

Заповнення розділу ІІІ «Розрахунки за звітний період» у разі переплати ПДВ може мати два варіанти:

  • простий (підходить усім) — заповнити лише рядок 18 УР. Підходить для всіх випадків;
  • більш складний — окрім рядка 18 УР заповнити ще й рядок 18.2 УР, який призначений для недоплати ПДВ, але внести до нього цифру переплати зі знаком «—». Однак цей варіант можливий лише для тих, хто має за той період, який уточнюється шляхом подачі УР, залишок податкових зобов’язань, які не сплачені до бюджету. На суму переплати можна зменшити цей залишок. Якщо ж сума податкових зобов’язань сплачена в повному обсязі, тобто залишається лише простий варіант.

Як заповнювати УР для цих варіантів — розглядаємо.

ПЕРЕПЛАТА З ПДВ
та заповнення розділу ІІІ УР до позитивної декларації

Рядок

Як заповнити

№ рядка в УР

Назва рядка в УР

Простий варіант

18

Позитивне значення різниці між сумою податкового зобов’язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (рядок 9 — рядок 17 декларації) (позитивне значення), яке сплачується до державного бюджету

вноситься сума переплати ПДВ, але зі знаком «–»

Складніший варіант*
(є несплачене податкове зобов’язання за період УР)

18

Позитивне значення різниці між сумою податкового зобов’язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (рядок 9 — рядок 17 декларації) (позитивне значення), яке сплачується до державного бюджету

вноситься сума переплати ПДВ, але зі знаком «–»

18.2**

сума, яка включається до коригуючого реєстру щодо зменшення залишку сум податкових зобов’язань, не сплачених до бюджету за звітний період, який уточнюється, що обліковується Казначейством до виконання в повному обсязі (при від’ємному значенні гр. 6 р. 18)

вказується цифра різниці з рядка 18, яка направляється на зменшення несплаченого ПЗ. Цей показник ≤ залишку ПЗ, що обліковується Казначейством та наводиться у рядку нижче

залишок податкових зобов’язань, не сплачений до бюджету за звітний період, який уточнюється, що обліковується Казначейством до виконання в повному обсязі, на момент подання уточнюючого розрахунку

у цьому службовому полі вказується той несплачений залишок ПЗ, який існує на момент подачі УР

* про таку ситуацію та заповнення рядка 18.2 УР можна почитати у роз’ясненні ГУ ДПС у Хмельницькій області. Суть зводиться до того, що у такому разі УР дозволяє зменшити залишок податкових зобов’язань (ПЗ), несплачений до бюджету за звітний період, який уточнюється. Такий залишок обліковується Казначейством на основі реєстрів поданих ДПС. На підставі такого УР ДПС подає коригуючий реєстр;

** зверніть увагу, що цей рядок можна заповнити за виконання 2-х умов:

  • УР передбачає зменшення ПЗ з ПДВ, тобто є від’ємне значення у колонці 6 рядка 18;
  • є залишок ПЗ, які не сплачені до бюджету за уточнюваний період, якого стосується УР

Заповнення розділу ІІІ уточнюючого розрахунку у від’ємній декларації

Якщо уточнюючий розрахунок подається до ПДВ-декларації, у якій був «ПДВ-мінус» (від’ємна декларація), то заповнення розділу ІІІ має свої особливості. Для цього призначені рядки 19-21 УР.

Як заповнити уточнюючий розрахунок для виправлення помилки в іншому уточнюючому розрахунку або якщо ПДВ-декларацію за цей період вже виправляли

Виправити сам УР неможливо (роз’яснення ДПС ЗІР 101.25). Отже, виправляємо ПДВ-декларацію, до якої він подавався, але з урахуванням його даних. Заповнюємо такий УР у спосіб, який наведений у Таблиці.

ЗАПОВНЕННЯ УТОЧНЮЮЧОГО РОЗРАХУНКУ
до ПДВ-декларацій, які вже виправлялися

Рядок

Колонка (графа)

Що заповнюємо

Назва

02

Звітний (податковий) період

вказується той період, в якому подається УР

03

Звітний (податковий) період, що уточнюється

Ззазначається період, за який виправляються виявлені помилки

031

Відмітка про те, що показники цього звітного (податкового) періоду вже уточнювалися раніше

­—

ставиться позначка, яка означає, що показники цього періоду вже уточнювалися іншим УР

Інші рядки УР

4

переносяться дані колонки 5 попереднього УР (тобто того, в якому була помилка)

5

повторюються всі показники колонки 4 УР (який подаємо), але з виправленням помилки

6

розраховується стандартним чином, тобто колонка 5 — колонка 4

Подальше заповнення такого УР аналогічне звичайному. Це зокрема означає, що:

  • треба нараховувати також і самоштраф, якщо вийшла недоплата ПДВ;
  • суму недоплати та такого самоштрафу сплатити до подачі УР.

Таким же чином заповнюється й УР до будь-якої декларації, яку вже правили, наприклад знайшли в ній ще одну помилку. Кількість УР до одної декларації не обмежується. Однак кожний наступний УР має враховувати дані попередніх.

Приклади заповнення уточнюючого розрахунку

Приклад 1. Помилка — заниження податкового зобов’язання у позитивній декларації (недоплата ПДВ). У жовтні бухгалтер знайшов помилки у ПДВ-декларації за липень поточного року, а саме:

  • пропущено ПЗ за податковою накладною з нарахування податкового зобов’язання з ПДВ на суму перевищення бази оподаткування (тип причини «15») у сумі 18000 грн, у т.ч. ПДВ — 3000 грн. У платника була у липні операція безоплатної передачі товару, коли треба було скласти дві податкові накладні — за нульовою вартістю (1) та за звичайною ціною (2). Другу — пропустили;
  • не була складена податкова накладна за операцією, яка звільнена від обкладання ПДВ (їхній перелік — див. ст. 197 ПК) у сумі 24000 грн.

Перша помилка призводить до заниження суми ПЗ з ПДВ, а друга помилка — ніяк не впливає, але теж треба виправити, так як це неповна подача інформацію у декларації та може бути покарана при перевірці адмінштрафом за порушення правил ведення податкового обліку. До УР слід подати й пов’язані додатки — лише до тих рядків, за якими були уточнення. У даному випадку це Додатки Д1 та Д5. Однак щодо Додатку Д1, то з ним таке:

  • якщо податкова накладна на момент подачі УР вже зареєстрована — його подавати не треба. Мова йде про те, що до рядків подаються ті «додатки, що містять інформацію щодо уточнених показників» (п. 8 розділу VI Порядку № 21). А їх у цьому разі в Додатку Д1 немає;
  • якщо податкова накладна на момент подачі УР ще не зареєстрована — тоді його й треба подати з занесеними даними про неї до Таблиці 1.1. Повторювати показники Додатка Д1 за липень при цьому не потрібно — лише оновлену інформацію.

Аналогічно виправляється й помилка у ПДВ-декларації з пропущеним компенсуючим зобов’язанням з ПДВ за п. 198.5 ПК — однак тоді замість рядка 1.1 заповнюється рядок 4.1.

ПРИКЛАД ЗАПОВНЕННЯ УТОЧНЮЮЧОГО РОЗРАХУНКУ
при ЗАНИЖЕННІ податкового зобов’язання з ПДВ, грн
/фрагмент/

Код рядка

Код додатка

Рядки декларації

Показник, який уточнюється

Уточнений показник

Різниця

1

2

3

4

5

6

I. Податкові зобов’язання

1.1

Д1

Операції на митній території України, що оподатковуються за основною ставкою, крім ввезення товарів на митну територію України

Колонка А

360000

378000

18000

Колонка Б

60000

63000

3000

….

….

….

5

Д5

Операції, що не є об’єктом оподаткування (стаття 196 розділу V Кодексу), операції з постачання послуг за межами митної території України та послуг, місце постачання яких визначено відповідно до пунктів 186.2, 186.3 статті 186 розділу V Кодексу за межами митної території України, операції, які звільнені від оподаткування (стаття 197 розділу V Кодексу, підрозділ 2 розділу XX Кодексу, міжнародні договори (угоди))

Колонка А

40000

64000

24000

5.1

Д5

у тому числі операції, що звільнені від оподаткування (стаття 197 розділу V Кодексу, підрозділ 2 розділу XX Кодексу, міжнародні договори (угоди))

Колонка А

40000

64000

24000

9

Усього за розділом І

Колонка Б

60000

63000

3000

ІI. Податкові зобов’язання

17

Усього за розділом ІІ

Колонка Б

40000

40000

0

ІІІ. Розрахунки за звітний період

18

Позитивне значення різниці між сумою податкового зобов’язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (рядок 9 — рядок 17 декларації) (позитивне значення), яке сплачується до державного бюджету

20000

23000

3000

18.1

сума штрафу, нарахована платником самостійно у зв’язку з виправленням помилки (при позитивному значенні гр. 6 р. 18)

90*

* сума самоштрафу розрахована так: 3000×0,03 = 90. У цьому випадку від граничної дати сплати ПЗ за липень (30 серпня) пройшло менше 90 к. днів, тому пеню не нараховуємо. Якщо ж вийшов строк 90 к. днів, то треба було б ще й нарахувати пеню (на суму недоплати ПДВ + штраф). Однак в УР пеня, у будь-якому разі, не відображається

Приклад 2. Помилка — завищення податкового зобов’язання у позитивній декларації (переплата ПДВ). У жовтні була виявлена помилка, що у липні поточного року на одну операцію було складено дві податкові накладні:

  • одна — при отриманні авансу від покупця;
  • друга ­— при відвантаженні товару.

Сума цієї господарської операції становить 36000 грн, у т.ч. ПДВ — 6000 грн.

Окрім УР у такому випадку ще й треба скласти розрахунок коригування для анулювання другої податкової накладної (тип причини «20»). Виправлення помилки призводить до утворення переплати в індивідуальній картці платника податку (ІКП) в сумі 6000 грн, яку при бажанні можна повернути на ПДВ-рахунок в СЕА (п. 43.41 ПК). Самоштраф при цьому не нараховуємо. Однак наявність переплати не означає, що можна на її суму автоматично недоплатити податкове зобов’язання з ПДВ-декларацією за жовтень чи вересень. Навіть, якщо УР поданий раніше цих декларацій. Така переплата відображається в ІКП за липень, а податкове зобов’язання узгоджується за даними поточної декларації.

Зверніть увагу, що відображати у ПДВ-декларації як другу податкову накладну, так і розрахунок коригування, який був складений для її скасування, не можна. Причина — не можна формувати показники декларації на основі даних, які не мають підтвердження первинними документами (п. 44.1 ПК, роз’яснення ДПС 101.24 ЗІР).

Варіант 1 — простий спосіб для всіх випадків

ПРИКЛАД ЗАПОВНЕННЯ УТОЧНЮЮЧОГО РОЗРАХУНКУ
при ЗАВИЩЕННІ податкового зобов’язання з ПДВ, грн
/фрагмент/

Код рядка

Код додатка

Рядки декларації

Показник, який уточнюється

Уточнений показник

Різниця

1

2

3

4

5

6

I. Податкові зобов’язання

1.1

Д1

Операції на митній території України, що оподатковуються за основною ставкою, крім ввезення товарів на митну територію України

Колонка А

240000

204000

-36000

Колонка Б

40000

34000

-6000

….

….

….

9

Усього за розділом І

Колонка Б

40000

34000

-6000

ІI. Податковий кредит

….

….

….

17

Усього за розділом ІІ

Колонка Б

25000

25000

0

ІІІ. Розрахунки за звітний період

18

Позитивне значення різниці між сумою податкового зобов’язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (рядок 9 — рядок 17 декларації) (позитивне значення), яке сплачується до державного бюджету

15000

9000

-6000

….

….

Однак, якщо за липень є залишок несплаченого ПДВ за липень у сумі 5000 грн, то підходить інший спосіб виправлення. Виправлення помилки призводить до утворення переплати в індивідуальній картці платника податку в сумі 1000 грн (= 6000 — 5000), яку при бажанні можна повернути на ПДВ-рахунок в СЕА. Також буде списана сума несплаченого ПДВ за липень. Самоштраф при цьому не нараховуємо. Виправлення у такий спосіб наводимо далі.

Варіант 2 — складніший спосіб, якщо є залишок несплаченого ПДВ

ПРИКЛАД ЗАПОВНЕННЯ УТОЧНЮЮЧОГО РОЗРАХУНКУ
при ЗАВИЩЕННІ податкового зобов’язання з ПДВ, грн
/фрагмент/

Код рядка

Код додатка

Рядки декларації

Показник, який уточнюється

Уточнений показник

Різниця

1

2

3

4

5

6

I. Податкові зобов’язання

1.1

Д1

Операції на митній території України, що оподатковуються за основною ставкою, крім ввезення товарів на митну територію України

Колонка А

240000

204000

-36000

Колонка Б

40000

34000

-6000

….

….

….

9

Усього за розділом І

Колонка Б

40000

34000

-6000

ІI. Податковий кредит

….

….

….

17

Усього за розділом ІІ

Колонка Б

25000

25000

0

ІІІ. Розрахунки за звітний період

18

Позитивне значення різниці між сумою податкового зобов’язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (рядок 9 — рядок 17 декларації) (позитивне значення), яке сплачується до державного бюджету

15000

9000

-6000

18.2

сума, яка включається до коригуючого реєстру щодо зменшення залишку сум податкових зобов’язань, не сплачених до бюджету за звітний період, який уточнюється, що обліковується Казначейством до виконання в повному обсязі (при від’ємному значенні гр. 6 р. 18)

5000

5000

0

залишок податкових зобов’язань, не сплачений до бюджету за звітний період, який уточнюється, що обліковується Казначейством до виконання в повному обсязі, на момент подання уточнюючого розрахунку

5000

5000

0

….

….

Приклад 3. Помилка — завищення податкового кредиту у позитивній декларації (недоплата ПДВ). У жовтні була виявлена помилка, що у серпні поточного року у ПДВ-декларації був відображений податковий кредит за ще незареєстрованою на момент подачі декларацією у ЄРПН податковій накладній. Постачальник зареєстрував її лише наприкінці вересні, коли ПДВ-декларація за серпень уже була подана. Податкова накладна була на суму 24000 грн, у т.ч. 4000 грн ПДВ. Показуємо виправлення такої помилки.

ПРИКЛАД ЗАПОВНЕННЯ УТОЧНЮЮЧОГО РОЗРАХУНКУ
при ЗАНИЖЕННІ податкового зобов’язання з ПДВ, грн
/фрагмент/

Код рядка

Код додатка

Рядки декларації

Показник, який уточнюється

Уточнений показник

Різниця

1

2

3

4

5

6

I. Податкові зобов’язання

9

Усього за розділом І

Колонка Б

15000

15000

ІI. Податковий кредит

10

Придбання (виготовлення, будівництво, спорудження, створення) товарів/послуг та необоротних активів на митній території України

10.1

Д1

з основною ставкою

Колонка А

54000

30000

-24000

Колонка Б

9000

5000

-4000

17

Усього за розділом ІІ

Колонка Б

9000

5000

-4000

ІІІ. Розрахунки за звітний період

18

Позитивне значення різниці між сумою податкового зобов’язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (рядок 9 — рядок 17 декларації) (позитивне значення), яке сплачується до державного бюджету

6000

10000

4000

18.1

сума штрафу, нарахована платником самостійно у зв’язку з виправленням помилки (при позитивному значенні гр. 6 р. 18)

120*

* сума самоштрафу розрахована так: 4000×0,03 = 120. У цьому випадку від граничної дати сплати ПЗ за серпень (30 вересня) пройшло менше 90 к. днів, тому пеня не нараховується


Вебінар для бухгалтера

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді