Щоб операцію визнали господарською обґрунтуйте її ділову мету

Ідеальні зразки розрахункових документів

Податківці вважають, що підприємство безпідставно віднесло до складу витрат на збут вартість послуг по транспортуванню продукції за межі митної території України, бо експортована продукція власного виробництва реалізована за цінами нижче собівартості.

Верховний суд України (далі — ВС) зазначив: згідно з підпунктом 14.1.136 Податкового кодексу України (далі — ПК) господарська діяльність — це діяльність особи, що пов`язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу. Особа сама провадить таку діяльність та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на її користь, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.

Щоб операцію визнали господарською обґрунтуйте її ділову мету

Мета отримання доходу як кваліфікуюча ознака господарської діяльності кореспондує з вимогою наявності розумної економічної причини (ділової мети) під час здійснення господарської діяльності. Оскільки господарська діяльність це сукупність господарських операцій платника податку (які є формою здійснення господарської діяльності), то розумна економічна причина має бути в кожній господарській операції. Лише в такому разі ту чи іншу операцію можна вважати вчиненою в межах господарської діяльності. І лише за таких умов платник податків має право врахувати у податковому обліку наслідки відповідних господарських операцій.

Дана позиція узгоджується із змістом підпункту 14.1.231 ПК, відповідно до якого розумна економічна причина (ділова мета) — причина, яка може бути наявна лише за умови, що платник податків має намір одержати економічний ефект у результаті господарської діяльності.

В той же час, не обов`язково, аби економічний ефект спостерігався негайно після вчинення операції. Не виключено, що такий ефект настане в майбутньому, а також не виключено, що в результаті об`єктивних причин економічний ефект може не настати взагалі.

Втім віднести операцію до господарської можна тоді, коли платник податку обґрунтував економічні причини чи ділову мету (зважаючи на ризики підприємницької діяльності) укладення угод за ціною нижчою за ціну придбання товарно-матеріальних цінностей.

Постанова ВС від 05.11.2019 у справі № 818/6203/13-а


Вебінар для бухгалтера

Статті за темою

Усі статті за темою

Бухгалтерський облік ремонту автомобіля

Питання про ремонт може постати як внаслідок звичайного зносу, так і через ДТП. Як відобразити в обліку витрати ремонт автомобіля, що здійснюється з власні кошти підприємства. Розглянемо, відповідь на це питання у різних ситуаціях
33845

Договір перевезення вантажу: як оформити

Договір перевезення вантажу зустрічається у повсякденній діяльності будь-якого підприємства. Як обліковуються та оподатковуються такі договори, у чому різниця між перевезенням, транспортно-експедиторськими та допоміжними послугами, нюанси обліку цих послуг, про оформлення ТТН і актів наданих послуг – розповімо у консультації
55592

Додаткова угода про розірвання договору: зразок

Угода про розірвання договору знадобиться вам, щоб розірвати договір. Ми підготували для вас зразок додаткової угоди про розірвання договору за згодою сторін, залишилось лише його скачати та внести свої дані
89064

Товарний чек: зразок

Які обов’язкові реквізити товарного чека, яка його форма та зміст — про все це у статті
32245

Розрахунки та зобов’язання. База бухпроведень

В одному місці редакція «Експертус Головбух» зібрала для вас найпоширеніші бухгалтерські проведення по розрахункам та зобов’язанням: дебіторській та кредиторській заборгованості, дисконтуванню, порушенню договірних зобов'язань, податкам та зборам. Більше проведень знайдете у рубрикаторі або через пошуковий рядок
65

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді