Ідеальні зразки розрахункових документів
Податківці вважають, що підприємство безпідставно віднесло до складу витрат на збут вартість послуг по транспортуванню продукції за межі митної території України, бо експортована продукція власного виробництва реалізована за цінами нижче собівартості.
Верховний суд України (далі — ВС) зазначив: згідно з підпунктом 14.1.136 Податкового кодексу України (далі — ПК) господарська діяльність — це діяльність особи, що пов`язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу. Особа сама провадить таку діяльність та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на її користь, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.
Мета отримання доходу як кваліфікуюча ознака господарської діяльності кореспондує з вимогою наявності розумної економічної причини (ділової мети) під час здійснення господарської діяльності. Оскільки господарська діяльність це сукупність господарських операцій платника податку (які є формою здійснення господарської діяльності), то розумна економічна причина має бути в кожній господарській операції. Лише в такому разі ту чи іншу операцію можна вважати вчиненою в межах господарської діяльності. І лише за таких умов платник податків має право врахувати у податковому обліку наслідки відповідних господарських операцій.
Дана позиція узгоджується із змістом підпункту 14.1.231 ПК, відповідно до якого розумна економічна причина (ділова мета) — причина, яка може бути наявна лише за умови, що платник податків має намір одержати економічний ефект у результаті господарської діяльності.
В той же час, не обов`язково, аби економічний ефект спостерігався негайно після вчинення операції. Не виключено, що такий ефект настане в майбутньому, а також не виключено, що в результаті об`єктивних причин економічний ефект може не настати взагалі.
Втім віднести операцію до господарської можна тоді, коли платник податку обґрунтував економічні причини чи ділову мету (зважаючи на ризики підприємницької діяльності) укладення угод за ціною нижчою за ціну придбання товарно-матеріальних цінностей.