Щоб операцію визнали господарською обґрунтуйте її ділову мету

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

Ідеальні зразки розрахункових документів

Податківці вважають, що підприємство безпідставно віднесло до складу витрат на збут вартість послуг по транспортуванню продукції за межі митної території України, бо експортована продукція власного виробництва реалізована за цінами нижче собівартості.

Верховний суд України (далі — ВС) зазначив: згідно з підпунктом 14.1.136 Податкового кодексу України (далі — ПК) господарська діяльність — це діяльність особи, що пов`язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу. Особа сама провадить таку діяльність та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на її користь, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.

Щоб операцію визнали господарською обґрунтуйте її ділову мету

Мета отримання доходу як кваліфікуюча ознака господарської діяльності кореспондує з вимогою наявності розумної економічної причини (ділової мети) під час здійснення господарської діяльності. Оскільки господарська діяльність це сукупність господарських операцій платника податку (які є формою здійснення господарської діяльності), то розумна економічна причина має бути в кожній господарській операції. Лише в такому разі ту чи іншу операцію можна вважати вчиненою в межах господарської діяльності. І лише за таких умов платник податків має право врахувати у податковому обліку наслідки відповідних господарських операцій.

Дана позиція узгоджується із змістом підпункту 14.1.231 ПК, відповідно до якого розумна економічна причина (ділова мета) — причина, яка може бути наявна лише за умови, що платник податків має намір одержати економічний ефект у результаті господарської діяльності.

В той же час, не обов`язково, аби економічний ефект спостерігався негайно після вчинення операції. Не виключено, що такий ефект настане в майбутньому, а також не виключено, що в результаті об`єктивних причин економічний ефект може не настати взагалі.

Втім віднести операцію до господарської можна тоді, коли платник податку обґрунтував економічні причини чи ділову мету (зважаючи на ризики підприємницької діяльності) укладення угод за ціною нижчою за ціну придбання товарно-матеріальних цінностей.

Постанова ВС від 05.11.2019 у справі № 818/6203/13-а


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Ліцензійний договір

Що таке ліцензійний договір, які істотні умови ліцензійного договору, як такий договір укласти — про це в огляді
18113

Консалтингові послуги: документальне оформлення, облік, оподаткування

Порада у веденні бізнесу може йти на вагу золота. Радитися доводиться з різних питань: юридичних, податкових, бухгалтерських, маркетингових, управлінських і не тільки. Як відкрити бізнес, як оптимізувати податки, як забезпечити збут товару, як документально все оформити. Без ефективного вирішення цих питань бізнес швидко може зійти нанівець. Про консалтингові послуги в Україні розповімо у консультації
21437

Проводимо дисконтування заборгованості

Дисконтування з’явилося у практиці бухгалтерів порівняно недавно — після змін у НП(С)БО. Що це таке, як визначити ставку дисконту, як впливає на податки та як обліковувати — зібрали пояснення й приклади. Також розповідаємо, коли дисконтування не потрібне
134111

Договір про надання поворотної фінансової допомоги

Скачати бланк договору поворотної фінансової допомоги, а також дізнатися про вимоги до договору поворотної фінансової допомоги, та на який максимальний строк можна укласти договір про поворотну фінансову допомогу зможете — у консультації
48651

Облік купівлі-продажу іноземної валюти

Які бухгалтерські проведення складати, щоб відобразити операції з придбання та продажу іноземної валюти, як рахувати курсові та сумові різниці, які особливості оподаткування таких операцій, зокрема у платників єдиного податку, — відповідаємо
599

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді