Ідеальні зразки розрахункових документів
Підприємство здійснювало продаж товару фізособам на умовах публічного договору. У видаткових накладних (ВН) зазначало реквізити продавця, прізвище та ініціали покупця, назву товару, його кількість та вартість. Такі ВН підписали обидві сторони.
На думку підприємства, реалізація товару особі, яка не є суб’єктом підприємництва на стандартних умовах продажу товару, є роздрібною торгівлею незалежно від кількості проданого товару і його призначення.
Такі господарські операції відобразили в оборотно-сальдових відомостях та у складі ПДВ-зобов’язань у деклараціях з ПДВ.
Оплата за придбані ТМЦ проводилася в готівковій та безготівковій формі, що підтверджують банківські виписки про рух коштів, прибуткові касові ордера та касові книги.
Податківці зазначили, що це порушення норм Податкового кодексу України у зв’язку з відсутністю письмових договорів, на виконання яких склали зазначені документи та відсутність в таких документах ідентифікуючих даних покупців (повне ім`я та по-батькові, ідентифікаційний код, місце проживання та ін.). Також підприємство зазначило, що при розрахунках за отриманий товар покупцями вносилися готівкові кошти через касу підприємства або через банківські установи, фіксувалися прізвище та ініціали покупця з його слів.
Верховний Суд вважає, попередні суди правильно встановили, що продаж товарів неідентифікованим фізособам є необґрунтованими. А тому висновок про те, що реалізація такого товару не пов’язана з господарською діяльністю підприємства, є безпідставним.
Первинні документи підприємства відображають зміст та обсяг зафіксованих ними господарських операцій і не мають недоліків, які б свідчили про їх невідповідність вимогам до первинних документів. Чинне податкове законодавство не передбачає обов’язку зазначення у ВН ідентифікаційного коду чи номера телефону фізособи-покупця, про необхідність яких наполягає ДПС.