Міфи нового закону «про підвищення зайнятості»

Як уникнути криміналу через чорну зарплату: 3 ТОП-ПОРАДИ

Тимофій Милованов, Міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України повідомив, що новий законопроєкт про працю ще опрацьовують. Його найближчими днями опублікують на сайті Мінекономіки.

Міфи нового закону «про підвищення зайнятості»

Що буде і чого не буде в цьому законопроекті?

Міфи нового закону «про підвищення зайнятості» Будуть звільняти вагітних жінок, інвалідів, пенсіонерів і т.д.

Міфи нового закону «про підвищення зайнятості» Новий закон навпаки дозволяє вагітним працювати з дому та за гнучким графіком. Фактично — працювати дистанційно і мати соціальні та інші гарантії працівника. Це новий підхід законодавства — врегульовувати баланс між материнством і кар’єрою. Те саме стосується пенсіонерів та інвалідів, для яких є пропозиції на ринку, але застаріле законодавство не дозволяє встановити гнучкі умови роботи.

Міфи нового закону «про підвищення зайнятості» Новий закон скасовує безстрокове працевлаштування, отже не буде певності «в завтрашньому дні».

Міфи нового закону «про підвищення зайнятості» Безстрокові договори будуть. Як і договори на певний строк. Отже — це свобода вибору за домовленістю між роботодавцем і працівником. Зате тепер працівник зможе зафіксувати штраф чи компенсацію в разі порушення домовленостей з боку роботодавця. Або розмір матеріальної та моральної шкоди. Усе це — письмово і окремо для кожного працівника.

Ці зміни вже діють!

Міфи нового закону «про підвищення зайнятості» Новий закон дозволяє звільняти робітників без пояснення причин.

Міфи нового закону «про підвищення зайнятості» Роботодавці, насправді, на ділі давно знайшли лазівки для незаконного звільнення працівників. Маніпуляції з реорганізацією, фіктивні скорочення уже нікого не дивують — це тільки ширма для незаконних звільнень та тиску на працівників. За новим законодавством в разі звільнення працівника з ініціативи роботодавця, той має виплатити грошову компенсацію, розмір якої залежить від строку попередньої співпраці з працівником. А ще — працівник зможе звільнятися за власним бажанням без обов’язкового відпрацювання двох тижнів.

Міфи нового закону «про підвищення зайнятості» Новий закон встановлює примусову роботу понад норму.

Міфи нового закону «про підвищення зайнятості» Новий закон зберігає звичну тривалість робочого тижня у 40 годин. Але дозволяє домовлятися про гнучкий графік роботи. Наприклад, що частину робочого дня працівник працює віддалено, іншу частину — в офісі. Тривалість дня визначають взаємні домовленості, а час відпочинку між робочими змінами має бути не менше 12 годин. Для тих же, хто хоче працювати менше 40 годин на тиждень, буде можливість домовитися про оплату пропорційно. Як і про решту умов роботи.

Міфи нового закону «про підвищення зайнятості» Для всіх категорій працівників встановлюють термін випробування. Це несправедливо.

Міфи нового закону «про підвищення зайнятості» Частина так званих пільг для певних категорій працівників, серед них і відсутність випробувального строку, робить їх небажаними для роботодавців і часто не дає працевлаштуватися офіційно. Новий закон позбавляє від застарілих дискримінаційних норм, а випробувальний термін і для працівника стане можливістю придивитися до майбутньої роботи, колективу, керівництва. Адже не лише роботодавець обирає працівника, але й працівник роботодавця також.

Міфи нового закону «про підвищення зайнятості» Новий закон скасовує всі пільги для окремих категорій.

Міфи нового закону «про підвищення зайнятості» Пільги залишаються. Для бійців АТО/ООС, вагітних жінок, мам/тат у декреті (до 3 років), осіб із інвалідністю та неповнолітніх. За мобілізованими до Збройних сил бійцями зберігається робоче місце та виплати на час служби. І якщо зараз пільговики виглядають тягарем в очах роботодавців і їх просто намагаються не брати, то новий закон зважено підходить до встановлення переваг. За новим законом кожен з пільговиків зможе влаштуватися на роботу, якщо матиме таке бажання.

Міфи нового закону «про підвищення зайнятості» Новий закон знищує профспілки.

Міфи нового закону «про підвищення зайнятості» Профспілки зберігаються і будуть працювати. Вони отримають ширші можливості домовлятися з роботодавцями та працівниками. Але робота профспілок має стати ефективнішою, ніж щорічна роздача подарунків до Нового року, видача обмеженої кількості путівок «для обраних» чи організація страйків «під запис явки усіх». За новим законом профспілки стануть ефективним інструментом посередництва між роботодавцями та працівниками там, де це є виправданим та необхідним. Тому робота профспілок буде регулюватися окремим законом, який також невдовзі буде розроблений.

Міфи нового закону «про підвищення зайнятості» Новий закон дозволяє викликати людину на роботу лише час від часу за копійчану платню.

Міфи нового закону «про підвищення зайнятості» Новий закон вводить поняття нефіксованого робочого часу. Тобто легалізує найм персоналу, чиї послуги потрібні нерегулярно. Наприклад, вантажників, майстрів з ремонту обладнання, додатковий персонал під час «завалу», які зараз працюють повністю неофіційно і без гарантій. «Халтурка» перестане нею бути, бо працівник зможе поєднувати роботу на кількох підприємствах і обирати собі більш вигідні умови праці. А за найкращих працівників роботодавці «заманюватимуть» кращими умовами і вищою оплатою.

Міфи нового закону «про підвищення зайнятості» Новий закон дозволяє використовувати працю неповнолітніх.

Міфи нового закону «про підвищення зайнятості» Новий закон вводить поняття учнівських, строкових та інших гнучких форм трудових договорів. Вирішать проблему «щоб влаштуватися на роботу треба досвід, а де його взяти, якщо без досвіду ніхто не бере». Учні та студенти отримають легальну можливість знайти роботу і отримати підтвердження про це. Навіть, якщо навчаються на денній формі.

Міфи нового закону «про підвищення зайнятості» Повністю скасовують трудові книжки, через що українці втратять страховий стаж.

Міфи нового закону «про підвищення зайнятості» Трудові книжки не скасовують. Їх переводять в цифрову форму. Пред’являти «трудову» за місцем роботи більше не буде потреби. Інформацію про трудовий стаж українців ще з 2000 року зберігають в електронних реєстрах. Саме з цих баз майже 20 років поспіль беруть дані для розрахунків пенсій та інших соціальних виплат. Працівники, які надалі хочуть користуватися трудовими книжками, зможуть це робити. Але для тих, хто хоче вести тільки електронний формат буде така можливість.

За інформацією з особистої сторінки у мережі Facebook Тимофія Милованова


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Зразкова добірка: Документи для призначення та виплати лікарняних і декретних

Зразки наказів, повідомлень і протоколу допоможуть задокументувати: призначення уповноважених із питань оплати непрацездатності, засідання уповноважених, виплату лікарняних і декретних, відмову у виплаті, комунікації з працівниками й ПФУ
27

Прожитковий мінімум 2025: розмір, таблиця

Прожитковий мінімум — це показник, який використовується у розрахунках різних соціальних виплат, наприклад пенсій, допомоги з безробіття, аліментів. Його використовують також і в оподаткуванні. Усе, що варто знати про прожитковий мінімум у 2025 році, — в огляді
1215

Держбюджет 2025

19 листопада ВРУ ухвалила Закон України «Про Державний бюджет на 2025 рік» (проєкт закону від 14.09.2024 № 12000). Це вже третій бюджет країни за час повномасштабного вторгнення рф із найбільшими видатками та дефіцитом бюджету за всю історію країни. Проте Уряд запевняє, що бюджет є збалансованим. На які показники він спирається та що очікує українців в умовах воєнного стану — в огляді
645

Мінімальна зарплата 2025

ВРУ ухвалила Закон України «Про Державний бюджет на 2025 рік» (проєкт закону від 14.09.2024 № 12000). Яка мінімальна заробітна плата очікується в 2025 році та на які показники вона вплине — розповімо у статті
2183

Премія за підсумками року: нарахування та оподаткування

Річна премія — це винагорода за результатами роботи за рік. Інколи її називають тринадцятою зарплатою. Законодавство детально питання нарахування премій не врегульовує і роботодавець має певну свободу. У консультації — як нараховується річна премія, які є види, їхнє оподаткування, вплив розрахунку середньої зарплати для відпускних, лікарняних та інших виплат
50698

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді