Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності та несплату податків
Проведеною камеральною перевіркою встановили, що у зв'язку з наявністю податкового боргу станом на кожне перше число місяця упродовж двох послідовних кварталів, податковий орган прийняв рішення про виключення з реєстру платників єдиного податку.
Позиція платника податку
Платник просив скасувати оскаржене рішення, оскільки вважає, що при його прийнятті податковий орган не враховав вимоги підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України (ПК) щодо звільнення від передбаченої ПК відповідальності. Зокрема, за порушення термінів сплати податків, у разі відсутності можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок, з обов'язковим виконанням таких обов'язків упродовж 6 місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Результати розгляду скарги
У разі відсутності у платника можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 ПК, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платників звільняють від передбаченої ПК відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків упродовж шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні (пп. 69.1 п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПК)
Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК, та перелік документів на підтвердження, затвердив Мінфін наказом від 29.07.2022 № 225 (далі – Порядок).
Платник заяву щодо відсутності можливості виконання свого податкового обов'язку та копії відповідних документів згідно з Порядком до податкового органу не подавав. Таким чином неможливість виконання платником обов'язків, що визначили у підпункті 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК, платником не підтвердив.
Реєстрація платником ЄП є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників ЄП за рішенням податкового органу. Зокрема, у разі наявності податкового боргу у розмірі, що перевищує суму, визначену абзацом 3 пункту 59.1 ПК, на кожне перше число місяця упродовж двох послідовних кварталів (п. 299.10 ПК).
При виявленні відповідним податковим органом під час проведення перевірок порушень платником ЄП першої - третьої груп встановлених вимог, анулювання реєстрації платника ЄП першої - третьої груп проводять за рішенням такого органу, прийнятим на підставі акта перевірки, з першого числа місяця, наступного за кварталом, в якому допустили порушення (п. 299.11 ПК).
Отже, у зв’язку з наявністю у платника податкового боргу станом на кожне перше число місяця упродовж двох послідовних кварталів, податковий орган прийняв рішення про виключення з реєстру платників єдиного податку.
Рішенням ДПС скаргу платника залишили без задоволення.
Допоможемо розібратися, чи відновлені строки давності та податкові строки, в т. ч. щодо перевірок. Із 01.08.2023 Верховна Рада змінила порядок обчислення строків давності. Причина — зобов’язання України перед міжнародними партнерами щодо відновлення довоєнного стану податкової політики