Платник податків має право одержувати розстрочення, відстрочення грошових зобов’язань або податкового боргу в порядку і на умовах, що встановили Податковим кодексом України; далі — ПК.
Платник має право звернутися до контролюючого органу із заявою про розстрочення та відстрочення грошових зобов’язань або податкового боргу (п. 100.2 ПК).
Порядок розстрочення (відстрочення) грошових зобов’язань (податкового боргу) платників податків затвердило Міндоходів наказом від 10.10.2013 № 574; далі — Порядок № 574.
Зокрема, передбачили, що для розстрочення (відстрочення) грошових зобов’язань (податкового боргу) платник звертається до контролюючого органу за місцем свого обліку або за місцем обліку такого грошового зобов’язання (податкового боргу) з письмовою заявою (Додаток 1 до Порядку № 574).
До заяви додає економічне обґрунтування, яке складається з:
- переліку обставин, що свідчать про наявність загрози виникнення або накопичення податкового боргу, і доказів існування таких обставин;
- аналізу фінансового стану;
- графіка погашення розстрочених (відстрочених) сум;
- розрахунків прогнозних доходів платника, що гарантують виконання графіка погашення.
Обмежень щодо способів подання такої заяви Порядком № 574 не визначили.
Платник має право самостійно обирати спосіб взаємодії з контролюючим органом в електронній формі через Електронний кабінет, якщо інше не встановив ПК.
Порядок функціонування Електронного кабінету визначив Мінфін наказом від 14.07.2017 № 637.
Меню «Листування з ДПС» приватної частини Електронного кабінету дозволяє платнику надіслати лист, який містить заяву щодо надання розстрочення (відстрочення) грошового зобов’язання (податкового боргу) разом із складеним документом, що підтверджує економічне обґрунтування подання такої заяви; далі — лист.
Форма підготовки такої кореспонденції передбачає вибір таких реквізитів:
- регіон в якому знаходиться орган ДПС,
- орган ДПС, до якого направляється лист,
- тип документу (із списку обирається «Заява (клопотання)»),
- тематика (із списку обирається «Інші питання, що належать до компетенції ДПС»).
Військова агресія рф стала каталізатором, що спричинив зростання податкового боргу платників, який набув ознак безнадійного. Як списати в бухобліку податковий борг і які податкові наслідки матиме операція — розповість експерт
Окрім того, слід заповнити короткий зміст та завантажити сканований лист (файл повинен бути у форматі pdf із обмеженням розміру не більше 5 МБ).
Датою подання листа є дата його реєстрації в органі ДПС. Протягом одного робочого дня після надсилання листа до органу ДПС повідомлять про вхідний реєстраційний номер та дату реєстрації.
Інформацію щодо отримання та дати реєстрації листа в органі ДПС можете переглянути у вкладці «Вхідні» меню «Вхідні/вихідні документи» приватної частини Електронного кабінету.