А ви знаєте, що змінилося, доки ви спали?
Чи визнає ТПП карантин форс-мажором
Так, визнає. На рівні держави прийняли зміни до частини 2 статті 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» від 02.12.1997 № 671/97-ВР.
Чи може бізнес автоматично бути звільненим від відповідальності у зв’язку із внесенням до переліку форс-мажорних обставин карантину
Відповідно до міжнародної практики обставина форс-мажору, в т. ч. карантин, автоматично не звільняє від відповідальності. Необхідно розуміти, яким чином певна обставина, в т. ч. карантин, обмежує виконання певного зобов’язання.
Чи виправдовує карантин, у зв’язку із внесенням до переліку форс-мажорних обставин, неможливість сплати за договорами оренди
На законодавчому рівні відсутність грошей не є форс-мажором, тому неможливість сплати не можна віднести до форс-мажорних обставин, якщо немає підтвердження технічних обмежень здійснення сплати.
Увага! ТПП може розглядати заяви засвідчення форс-мажорних обставин у разі неможливості користування приміщеннями у зв’язку із введеними на рівні державної влади обмеженнями або заборонами для суб’єктів господарювання у відповідних сферах.
Чи можливо без отримання сертифіката про форс-мажор урегулювати питання без застосування штрафних санкцій і бути звільненим від відповідальності
Так, можливо — у разі, якщо сторони внесуть зміни до договору мирним шляхом. Застосовуйте процедуру урегулювання відносин сторін за договорами шляхом укладання відповідних доповнень до договору щодо перенесення строків зобов’язань. Це автоматично усуне порушення строків виконання договірних зобов’язань та не потребуватиме засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) ТПП України або уповноваженою нею регіональною ТПП та отримання відповідного сертифіката про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), який є підставою для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) зобов’язань на території України.
Також, якщо відповідними нормативно-правовими актами передбачите звільнення від відповідальності або ненарахування штрафних санкцій/пені у відповідній сфері діяльності, що вважатимуть нормою прямої дії, яка не потребує додаткового підтвердження.
Чи можна визнати форс-мажором призупинення діяльності підприємства у зв’язку з відмовою працівників виходити на роботу в умовах карантину
Ні, у разі відсутності на це розпорядження на рівні держави, яке зобов’язує підприємство призупинити діяльність, у т. ч. через масові звільнення, така обставина не засвідчена можна засвідчити як форс-мажор.
Зверніть увагу, у зв’язку з введеним карантином, жоден нормативно-правовий акт на території України не передбачає можливості відмови у виході на роботу без оформлення відпустки, лікарняного, одержання згоди керівництва працювати за дистанційним графіком без шкоди для роботи.