Індивідуальна податкова консультація (ІПК) — роз’яснення, що надав платнику контролюючий орган щодо практичного використання окремих норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладений на контролюючий орган, та зареєстрував в єдиному реєстрі індивідуальних податкових консультацій (пп. 14.1.172 Податкового кодексу України; далі — ПК).
Контролюючими органами, зокрема, є податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) – щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених пп. 41.1.2 ПК), законодавства з питань сплати ЄСВ, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладений на ДПС, чи її територіальні органи.
За зверненням платників у паперовій або електронній формі контролюючий орган надає їм безоплатно ІПК з питань практичного застосування окремих норм податкового та іншого законодавства, протягом 25 календарних днів, що настають за днем отримання такого звернення даним контролюючим органом (абз. 1 п. 52.1 ПК).
ІПК має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником, якому надали таку консультацію (п. 52.2 ПК).
За вибором платника ІПК надають в усній, у паперовій або електронній формі. ІПК, надана у паперовій або електронній формі, обов’язково повинна містити:
- назву — індивідуальна податкова консультація;
- реєстраційний номер в єдиному реєстрі індивідуальних податкових консультацій;
- опис питань, що порушуються платником, з урахуванням фактичних обставин, зазначених у зверненні платника;
- обґрунтування застосування норм законодавства;
- висновок з питань практичного використання таких норм законодавства (п. 52.3 ПК).
Податкова готує «чорний список» несумлінних платників, щоб управляти податковими ризиками і впливати на сплату податків. Хто і як готуватиме цей список і чим це загрожує платникам, розповімо у цьому матеріалі
ІПК надають:
- в усній формі — контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 ПК, а також державними податковими інспекціями (ДПІ);
- у паперовій та електронній формах — контролюючим органом, визначеним підпунктом 41.1.1 ПК, крім ДПІ.
Територіальний орган ДПС зобов’язаний надіслати центральному органу ДПС ІПК протягом 15 календарних днів, що настають за днем отримання звернення платника на отримання ІПК, для розгляду питання про внесення відомостей про таку консультацію до єдиного реєстру індивідуальних податкових консультацій, про що повідомляє платника (абз. 1 п. 52.5 ПК).
Контакт-центр ДПС (далі — Контакт-центр) надає тільки уніфіковані відповіді на запитання платників.
Відповіді, що отримали платники від Контакт-центру факсом, телефоном, електронною поштою, носять інформаційно-довідковий характер.