Національна сертифікація бухгалтерів — 2025
Про проблему тіньових платежів розповіла перша заступниця голови НБУ Катерина Рожкова 8 лютого на конференції «Фінанси для бізнесу під час війни».
Раніше Голова Комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев повідомляв, що Нацбанк виявив в банках та небанківських фінансових установах численні порушення, які створюють умови для проведення багатомільярдних переказів із використанням електронних платіжних засобів, у тому числі через термінали самообслуговування.
За результатами перевірок накладені штрафи на суму близько 486,35 млн грн, а також відкликані ліцензії деяких банків та анульовані ліцензії деяких НФУ.
У сегменті безготівкових платежів виявили окремі схеми для здійснення заборонених видів господарської діяльності, зокрема:
- незаконної організації та проведення азартних ігор;
- легалізації коштів, отриманих злочинним шляхом;
- шахрайські схеми з використанням «фішингу»;
- використання віртуальних активів для проведення «сірих»/ «тіньових» фінансових операцій.
Для виправлення ситуації НБУ пропонує:
- посилити вимоги до розміру власного капіталу надавачів платіжних послуг та збільшення розмірів штрафів за порушення вимог законодавства, що регулює діяльність на платіжному ринку (зміни до Закону України «Про платіжні послуги» від 30.06.2021 № 1591-IX;
- встановити на законодавчому рівні на період дії воєнного стану обмеження на здійснення фінансових операцій з використанням реквізитів електронних платіжних засобів, лімітами на суми трансакцій, їх кількості тощо. А також граничних сум готівкових переказів, здійснених за допомогою терміналів самообслуговування.
Відповідний підкомітет отримав доручення підготувати разом з НБУ необхідні зміни до законодавства.
За інформацією Данила Гетманцева
Із 1 грудня реквізит «Призначення платежу» платіжної інструкції на сплату податків, зборів та ЄСВ заповнюйте лише за новими правилами. Експерт пояснить, як деталізувати призначення платежу, які поля платіжки обов’язкові, як не припуститися помилок