З 28.04.2020 діятимуть оновлені вимоги до переліку інформації про платника та отримувача, що повинна супроводжувати переказ коштів. Нові вимоги запроваджують у зв’язку з набуттям чинності Закону про фінмоніториг від 06.12.2019 № 361-IX (далі — Закон № 361). Однак це суттєво не впливатиме на переважну більшості операцій із переказу коштів.
Нацбанк наголошує — ЗМІ розповсюдили неправдиву інформацію, що з 28 квітня цього року будуть зупинені платіжні системи. І, як нібито наслідок, здійснити звичайні операції — сплатити комунальні послуги, здійснити грошові перекази, сплатити за товари/послуги – буде не можливо. Це не відповідає дійсності.
Нацбанк підкреслює, оновлені вимоги Закону № 361 не поширюються на:
- сплату житлово-комунальних послуг, оплату податків, штрафів, інших обов’язкових зборів та платежів (незалежно від суми);
- сплату кредиту у сумі до 30 тис. грн;
- перекази для оплати товарів і послуг, що здійснені платником за допомогою платіжної картки (або іншого електронного платіжного засобу), якщо її номер супроводжує переказ (незалежно від суми);
- всі готівкові перекази в межах України у сумі до 5 тис. грн;
- зняття коштів з власного рахунку.
Нацбанк рекомендував банкам та небанківським фінансовим установам налаштувати автоматизовані системи таким чином, щоб забезпечити супроводження переказів коштів необхідною інформацією про платника та отримувача.
Нацбанк наголошує, що сплата комунальних послуг є низькоризиковою операцією відповідно до проведеної Національної оцінки ризиків у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, та фінансуванню тероризму. Ці операції потребують мінімальної уваги і спрощених заходів ідентифікації, верифікації та вивчення клієнтів.