Відсутність працівника на роботі з поважних причин не може вважатися прогулом. Проте законодавство про працю не містить конкретного переліку причин відсутності на роботі, які слід вважати поважними. У кожному випадку їх наявність або відсутність визначають окремо.
Судова практика визнає поважними причинами, наприклад, запізнення на роботу через аварію чи затори на дорогах. При цьому суд повинен виходити з конкретних обставин і враховувати будь-які докази відповідно до цивільного процесуального законодавства. Оголошення карантину та відсутність транспортного сполучення може вважатись поважною причиною.
Як безпечно скоротити штат під час карантину❓
Звертаємо увагу, що в Україні не передбачено можливість відмовитись виходити на роботу без оформлення відпустки, лікарняного, або встановлення дистанційного чи гнучкого режиму роботи наказом керівника. Тому працівнику краще дійти згоди з роботодавцем, яким чином він виконуватиме свої трудові обов`язки на час карантину.
Роботодавцю ж слід знати, що звільнення працівника без додержання процедури може призвести до поновлення на роботі через суд, виплати заробітної плати за час «вимушеного прогулу», штрафних санкцій за порушення трудового законодавства та судових витрат. Незаконно звільнений працівник може вимагати і відшкодування моральної шкоди. Працівник може звернутись до суду необхідно впродовж місяця після звільнення з роботи.