Платником акцизного податку є, зокрема, особа (у тому числі юридична особа, що веде облік результатів діяльності за договором про спільну діяльність без створення юридичної особи), яка реалізує пальне (пп. 212.1.15 Податкового кодексу України; далі — ПК).
Реалізація пального для цілей розділу VI ПК — будь-які операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження), зокрема, пального з переходом права власності на таке пальне чи без такого переходу, за плату (компенсацію) чи без такої плати на митній території України з акцизного складу/акцизного складу пересувного:
- до акцизного складу;
- до акцизного складу пересувного;
- для власного споживання чи промислової переробки;
- будь-яким іншим особам (пп. 14.1.212 ПК).
Не вважають реалізацією пального операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України:
- у споживчій тарі ємністю до 5 літрів (включно), крім операцій з реалізації такого пального його виробниками;
- при використанні пального суб’єктами господарювання (СГ), які не є розпорядниками акцизного складу / акцизного складу пересувного, що передав (відпустив, відвантажив) платник акцизного податку таким СГ виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки.
Акцизний склад — це приміщення або територія на митній території України, де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізації пального (пп. 14.1.6 ПК).
Розпорядник акцизного складу — СГ-платник акцизного податку, який виробляє, обробляє (переробляє), змішує, розливає, навантажує та розвантажує, зберігає, реалізує пальне на акцизному складі та має документи, що підтверджують право власності або користування приміщеннями та/або територією, що відносяться до акцизного складу (пп. 14.1.224 ПК).
Отже, якщо СГ, який не є розпорядником акцизного складу, використовує пальне виключно для власних потреб, такий СГ не є особою, що реалізує пальне, та відповідно платником акцизного податку.
Якщо СГ фізично передає (відпускає, відвантажує) пальне іншим особам (зокрема, працівникам СГ) та утримує вартість палива, використаного у неробочі часи із заробітної плати працівників:
- операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального не є власним використанням пального таким СГ, оскільки пальне використовують інші особи (зокрема, працівники СГ);
- СГ здійснює операції з реалізації пального в розумінні підпункту 14.1.212 ПК;
- приміщення або території, на яких знаходиться пальне, що реалізують іншим особам (зокрема, працівникам СГ) відповідає визначенню акцизного складу;
- СГ як особа, що здійснює операції з реалізації пального в розумінні підпункту 14.1.212 ПК, є платником акцизного податку з реалізації пального згідно з підпунктом 212.1.15 ПК.