Викладено правові позиції ВСУ за результатами перегляду минулоріч деяких господарських спорів.
Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності
Договір оренди земельної ділянки, укладений без проведення її нормативної грошової оцінки, яка є обов’язковою при визначенні розміру орендної плати за землі державної і комунальної власності, суперечить приписам чинного законодавства та підлягає визнанню недійсним.
Підставою для розірвання договору оренди земельної ділянки комунальної власності є саме використання орендарем землі не за цільовим призначенням, тобто з іншою метою, ніж установлена договором. Той факт, що земельна ділянка не використовується у певний період часу або, що будівельні роботи не було розпочато, не можуть слугувати такою підставою.
Чинне законодавство передбачає обов’язок для суб’єктів господарювання отримати дозвіл на спеціальне водокористування і спеціальний дозвіл на користування ділянкою надр для видобування підземних прісних вод (зокрема, здійснення забору води з артезіанських свердловин). При цьому спеціальний дозвіл на користування надрами дає права на видобування підземних вод, а дозвіл на спецводокористування — права на їх використання.
Суб’єкти господарювання мають право видобувати підземні води без спецдозволів в обсязі, що не перевищує 300 куб. м на добу, лише для власних господарсько-побутових потреб. Проте потреби підприємства, пов’язані, зокрема, з виробництвом, не є господарськими потребами.