ФОПи, які не проходили держреєстрацію, не виступають платниками ЄСВ: позиція суду

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

⚡️ ЗРАЗКИ ЗАПОВНЕННЯ ЗВІТУ З ЄСВ У РІЗНИХ СИТУАЦІЯХ ⚡️

Верховний Суд (далі — ВС) вважає, що відсутність офіційного підтвердження в особи статусу ФОП шляхом проходження реєстраційних процедур у порядку, визначеному Законом № 755-IV, виключає можливість законного здійснення підприємницької діяльності та отримання відповідних доходів. Тому за відсутності фактичних доказів протилежного, такі факти виключають і можливість формальної та фактичної участі особи у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування з відповідним статусом.

ФОПи, які не проходили держреєстрацію, не виступають платниками ЄСВ: позиція суду

Спірним питанням у справі, що розглядали, є наявність у позивача статусу платника ЄСВ як ФОП і, як наслідок, наявність обов`язку сплачувати ЄСВ у мінімальному розмірі у 2017-2018 роках за відсутності доходу від здійснення підприємницької діяльності.

Однак, до предмета доказування в цій справі входять обставини щодо наявності можливості в осіб, які набули статусу суб`єктів підприємницької діяльності до набрання чинності Законом №755-IV, здійснювати право на підприємницьку діяльність та отримувати дохід від такої діяльності на законних підставах у разі неподання ними реєстраційної картки відповідно до вимог цього Закону.

Суди попередніх інстанцій, вважаючи встановленим, що позивач мав статус ФОП протягом спірного періоду та був платником ЄСВ, вказане вище правове питання не досліджували. Натомість обмежились лише аналізом приписів Закону № 2464-VI та висновком про наявність у позивача обов`язку сплачувати ЄСВ у 2017-2018 роках.

Але суб`єктна ознака статусу ФОП є визначальною для вирішення питання про віднесення позивача до платників ЄСВ, а тому дослідження питання про наявність у нього статусу ФОП має значення для правильного вирішення цієї справи та прийняття обґрунтованого рішення.

Тому ВС рішення попередніх судів скасував, а справу направив на новий розгляд до суду першої інстанції.

Постанова ВС від 16.09.202 у справі № 160/3418/19


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Трудовий договір в умовах воєнного стану: як оформити призупинення

Війна, на жаль, внесла зміни в наше життя. І трудове законодавство теж. З’явилася та процедура, якої раніше не було, ― призупинення трудового договору. Що це? Чим призупинення відрізняється від зупинення трудового договору та простою, як його оформити й показати у табелі та звітності ― у консультації
79370

Загальна система оподаткування ФОП 2025

Розповімо про особливості перебування ФОП на загальній системі оподаткування у 2025 році: облік доходів і витрат, про книгу обліку, перехідні витрати між ІII та IV кварталом, графік обов’язкових платежів (ЄСВ, ПДФО, військовий збір). Чи варто переходити на загальну систему у 2025 році? Відповіді — в огляді
710100

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді