Мінсоцполітики визнало можливим повернення документів після здійснення кримінально-процесуальних дій із метою подальшого звільнення працівника. Йдеться про ситуацію, коли правоохоронними органами (органами прокуратури) у ході кримінального провадження проведено виїмку трудових книжок працівників підприємства та долучено їх до матеріалів провадження.
Так, відповідно до норм статті 100 Кримінального процесуального кодексу України речовий доказ або документ, наданий добровільно або на підставі судового рішення, зберігається у сторони кримінального провадження, якій він наданий. Сторона кримінального провадження, якій наданий речовий доказ або документ, зобов’язана зберігати їх у стані, придатному для використання у кримінальному провадженні. Документ повинен зберігатися протягом усього часу кримінального провадження. За клопотанням володільця документа слідчий, прокурор, суд можуть видати копії цього документа, за необхідності — його оригінал, долучивши замість них до кримінального провадження завірені копії.
Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності
Отже, задля вивільнення працівника у спосіб, передбачений чинним законодавством, працівнику необхідно особисто або через керівника підприємства звернутися до прокуратури з клопотанням про повернення оригіналу трудової книжки. У разі відмови останньої питання повернення документа вирішується у судовому порядку відповідно до статті 55 Конституції України.