Калькулятор розрахунку квоти осіб з інвалідністю
Проєкт Закону від 20.09.2024 № 12046
20 вересня 2024 року ВРУ зареєструвала проєкт Закону України «Про внесення змін до статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» щодо уточнення порядку притягнення до відповідальності суб’єктів господарювання за порушення вимог законодавства щодо виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі шляхом його зарахування» № 12046; далі — законопроєкт № 12046.
Чинними нормами законодавства, передбачили проведення планової чи позапланової перевірки суб’єктів господарювання (далі — СГ) щодо виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі шляхом його зарахування за результатами якої можуть скласти припис про усунення порушень. Однак притягнення до відповідальності та накладення адміністративного штрафу відбувається одразу без надання часу особі виправити відповідне порушення, а у разі не виконання вже притягувати до відповідальності.
Те саме стосується порядку притягнення до відповідальності у разі виявлення інформації, яка містить ознаки порушень законодавства про створення робочих місць для осіб з інвалідністю, про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю. Тобто, у разі коли СГ вказав помилкову інформацію щодо дотримання законодавства про створення робочих місць для осіб з інвалідністю, то навіть при виявленні помилки уповноважені органи такого СГ можуть автоматично притягнути до відповідальності та оштрафувати.
Законопроєктом пропонують зміни до статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» від 21.03.1991 № 875-XII (далі — Закон № 875)
Зокрема, визначають, що якщо в ході позапланової перевірки виявили порушення вимог законодавства щодо виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі шляхом його зарахування, упродовж п’яти робочих днів з дня завершення перевірки складається припис про усунення виявлених порушень (далі — припис).
Урядовці запропонували компенсувати витрати на допоміжні засоби, які підприємства закуповують, щоб облаштовувати робочі місця для новоприйнятих працівників з інвалідністю. Хто з роботодавців може отримати компенсацію, на яких умовах і які документи підготувати, пояснює експерт
Керівник підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадського об’єднання осіб з інвалідністю, фізособа, яка використовує найману працю, повинні виконати припис протягом тридцяти календарних днів з дня його отримання. Ще три календарні дні надають, щоб повідомити Держпраці про усунуте порушення.
Також передбачають, що штрафні санкції накладатимуть, якщо роботодавець не виконає припис Держпраці за результатами перевірки.