Захист від податкового тиску СПРОБУВАТИ БЕЗПЛАТНО⚡️
У Верховній Раді зареєстрований законопроєкт, який передбачає уточнення, що Кабмін не має права на скорочення строку дії мораторію на проведення перевірок передбачених Податковим кодексом України та заборон (обмежень) на проведення інших заходів державного нагляду (контролю), встановлених з метою запобігання виникненню і поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19.
Нагадуємо, що тимчасовий мораторій на проведення документальних та фактичних податкових перевірок був запроваджений Законом України від 30.03.2020№ 540-ІХ.
Закон України від 13.05.2020 № 591-ІХ продовжив дію цього мораторію по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабміном через коронавірусну хворобу.
В подальшому, Законом України від 17.09.2020 № 909-ІХ Кабміну надали право скорочувати строк дії обмежень, заборон, пільг та гарантій, встановлених відповідними законами України. Втім, право на таке скорочення було надано виключно крім випадків, коли зазначене може призвести до обмеження конституційних прав чи свобод особи.
Автор законопроєкту вказує, що відповідно до пункту 5.2 ПК у разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням ПК, для регулювання відносин оподаткування застосовують поняття, терміни, правила та положення ПК.
Виходячи з цього, на положення про мораторій на податкові перевірки, які містяться в ПК, не поширюється право Кабміну скорочувати строку їх дії.
Втім, постановою КМУ від 03.02.2021 № 89 було обмежено строк дії згаданого мораторію в частині окремих видів перевірок.
Тому, задля усунення неоднакового тлумачення норм законодавства щодо права КМУ на скорочення окремих строків є необхідним внесення уточнення до п. 4 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" № 909-ІХ від 17.09.2020 р. задля чіткого визначення, про те, що мораторій на перевірки продовжує діяти.
З 2021 року податківці колегіально розглядають акт перевірки, заперечення до нього та/або додаткові документи і пояснення платників податків. Спілкуватися доведеться зі спеціальним органом, що створила ДПС.