Спрощена система оподаткування у 2021 році
Податківці анулювали реєстрацію платником єдиного податку ФОПа на 3-й групі через наявність податкового боргу. ФОП у судовому порядку оскаржив таке рішення контролерів. Окружний адмінсуд виніс рішення про скасування рішення контролюючого органу.
ФОПа цікавить, чи застосують до нього відповідальність за неподання чи несвоєчасне подання податкової декларації та несвоєчасну сплату єдиного податку у період оскарження в суді рішення контролюючого органу щодо анулювання реєстрації платником єдиного податку.
У разі прийняття рішення суду на користь ФОПа, за яким скасовано анулювання реєстрації платником єдиного податку, податківці самостійно вносять зміни до реєстру платників єдиного податку. Зокрема, анульовують дату виключення ФОПа з реєстру платників єдиного податку.
Тобто такий ФОП продовжує перебувати на спрощеній системі оподаткування, у тому числі у період судового оскарження, та повинен за цей період подати до податкову декларацію платника єдиного податку з відповідною сплатою узгодженого податкового зобов’язання відображеного в декларації.
За неподання або несвоєчасне подання податкової декларації до платника податків застосовуються санкції, передбачені пунктом 120.1 Податкового кодексу України (далі — ПК).
Водночас з 01.01.2021 обставинами, що звільняють від фінансової відповідальності за вчинення податкових правопорушень та порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, є вчинення діяння (дії або бездіяльності) внаслідок незаконних рішень, дій або бездіяльності контролюючих органів (пп. 112.8.4 ПК)
Але оскільки дана норма набрала чинності з 01.01.2021, а рішення суду щодо скасування рішення контролюючого органу про анулювання реєстрації платником єдиного податку було прийнято у 2019 році, то законодавчих підстав для звільнення ФОПа від відповідальності за несвоєчасне подання звітності та сплати єдиного податку не має.
Лист ДПС від 16.02.2021 № 573/ІПК/99-00-04-03-03-06