Податківці висвітлили питання пільг для дітей з податку на доходи фізичних осіб та справляння державного мита.
Сума коштів, сплачена навчальному закладу за навчання дитини з малозабезпеченої родини, не є об’єктом оподаткування.
Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності
Відповідно до підпункту «є» підпункту 170.7.4 Податкового кодексу України (ПК) не включається до оподатковуваного доходу цільова благодійна допомога, що надається резидентами — юридичними чи фізичними особами у будь-якій сумі (вартості) навчальному закладу як плата за навчання або за надання додаткових послуг з навчання:
- дитини-інваліда або дитини, у якої хоча б один із батьків є інвалідом;
- дитини-сироти, напівсироти;
- дитини з багатодітної чи малозабезпеченої родини;
- дитини, батьки якої позбавлені батьківських прав.
Не оподатковується майно, успадковане дитиною-сиротою та дітьми, позбавленими батьківського піклування.
Відповідно до підпункту «б» підпункту 174.2.1 ПК за нульовою ставкою оподатковується вартість власності (нерухомість, рухоме майно, готівка або кошти на рахунках спадкодавця), що успадковується особою, яка є інвалідом І групи або має статус дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, та вартість нерухомого й рухомого майна, що успадковується дитиною-інвалідом.
Водночас варто пам’ятати, що згідно зі статтею 6 Сімейного кодексу України правовий статус дитини має особа до досягнення нею повноліття. Неповнолітньою вважається дитина у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років. Відповідно до статті 28 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою КМУ від 24.09.2008 № 866 (далі — Порядок) дитина втрачає статус дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, у разі досягнення нею повноліття. Особа, якій виповнилось 18 років та яка відповідно до Порядку втратила статус дитини-сироти, сплачуватиме податок з вартості успадкованого майна за ставкою 5% у разі, якщо вона не є членом сім’ї спадкодавця першого ступеня споріднення.
Неповнолітні діти не сплачують мита за видачу їм вперше паспорта громадянина України та свідоцтва про право на спадщину.
Відповідно до пункту 17 статті 4 декрету КМУ від 21.01.1993 № 7-93 (далі — Декрет) від сплати державного мита звільняються неповнолітні за видачу їм вперше паспорта громадянина України та за видачу їм свідоцтва про право на спадщину.
Діти до 16-річного віку не сплачують державне мито за видачу їм документу на виїзд за кордон.
Відповідно до пункту 25 статті 4 Декрету від сплати державного мита звільняються особи, які не досягли 16-річного віку, — за видачу їм документу на виїзд за кордон.