Арифметична чи методологічна помилка в податковій декларації: чи буде відповідальність

Автор
експерт з обліку та оподаткування, Київ
Податківці пояснили, чи передбачає Податковий кодекс України відповідальність за арифметичну або методологічну помилку в податковій декларації, яка не призвела до заниження суми податкових зобов’язань чи завищення від’ємного значення

Арифметична чи методологічна помилка в податковій декларації: чи буде відповідальність

Під визначенням «арифметичної помилки» слід розуміти помилку або описку, якої припустився платник податку при заповненні декларацій (розрахунків) або додатків до них, зокрема, при виконанні арифметичних дій, передбачених при обчисленні об’єкта оподаткування з метою визначення податкових зобов’язань з податку, збору, обов’язкового платежу (додавання або вирахування відповідних рядків), а також описку, допущену при перенесенні даних із додатків, на підставі яких заповнюються відповідні рядки декларації (неправильно поставлена кома при застосуванні одиниці виміру, неправильно перенесений підсумок з додатка та ін.).

Під «методологічною помилкою» слід розуміти помилку, допущену платником податків при складанні ним декларації, яка полягає у неправильному застосуванні або незастосуванні ставок оподаткування чи коефіцієнтів при визначенні податкового зобов’язання з того чи іншого податку, збору (обов’язкового платежу).

Визначення цих термінів міститься у роз’ясненні Комітету ВРУ з питань фінансів і банківської діяльності від 20.03.2001 № 06-10/167, а також у листі Державної податкової адміністрації України від 06.07.2001 № 9018/7/23-3317.

Визначення понять, які вживаються в Податковому кодексі України (ПК) наведені у статті 14. При цьому поняття «арифметична помилка» або «методологічна помилка» в ній відсутні.

Порядок проведення камеральної перевірки передбачений статтею 76 ПК.

Камеральну перевірку контролери проводять без будь-якого спеціального рішення керівника ДПС або направлення на її проведення.

Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. Згода платника на перевірку та його присутність під час камеральної перевірки не обов’язкова.

Результати камеральної перевірки оформлюють відповідно до вимог статті 86 ПК.

Застосування відповідальності до платників у разі виявлення порушень, які не призвели до заниження податкових зобов’язань, главою 11 ПК не передбачили.

Отже, в ПК не передбачили визначення арифметичної або методологічної помилки, та відповідальності за дані помилки.

За інформацією ДПС у Чернівецькій області


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Криптовалюти: бухоблік і декларування

Що таке криптовалюта та чи легально нею користуватися, яке законодавче регулювання криптовалют існує насьогодні. Також мова піде про електронне декларування криптовалют, облік і оподаткування операцій з криптовалютами, питання фінансового моніторингу криптовалют як віртуальних активів
20253

Акт податкової перевірки 2025

Акт податкової перевірки — це документ, яким частіше за все закінчується податкова перевірка. Що в ньому має бути і на що звернути увагу? Як використати інформацію з нього для оскарження та можливі варіанти дій після отримання акта? Які зміни у змісті акта податкової перевірки у 2025 році? Відповіді у консультації
35290

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді