Зарплата: розрахунки, звітність, перевірки СПРОБУВАТИ БЕЗПЛАТНО⚡️
Чи потрібно при надомній або дистанційній праці використовувати саме типові форми трудових договорів
Письмова форма трудового договору обов’язкова при укладенні трудового договору про дистанційну роботу або про надомну роботу (п. 6-1 ч. 1 ст. 24 КЗпП).
Типові форми трудових договорів про надомну та дистанційну роботу затверджені наказом Мінекономіки від 05.05.2021 № 913-21.
Тож, сторони трудових відносин при укладенні трудових договорів про дистанційну або надомну роботу повинні використовувати саме типові форми трудових договорів про надомну та дистанційну роботу і укладати їх в письмовій формі.
Крім того, Держпраці радить переукласти трудовий договір про дистанційну/надомну роботу відповідно до типової форми з працівниками, з якими укладені трудові договори, що містять положення про дистанційну/надомну роботу.
Але в рахуйте, якщо що при переукладанні змінюєте істотні умови праці працівника, дотримуйтеся вимоги ст. 32 КЗпП щодо двомісячного строку повідомлення працівника.
Чи можна змінити типову форму трудового договору та передбачити там додаткові умови праці працівника
Сторонам трудових відносин при укладенні трудового договору про дистанційну або надомну роботу не заборонено вносити додаткові зміни та доповнення. Але вони не повинні погіршувати становище працівників порівняно з законодавством України про працю (ст. 9 КЗпП).
Чи дублювати у трудовому договорі про дистанційну або надомну роботу повністю положення колективного договору та/або нормативного акту роботодавця щодо оплати праці
За умови дотримання процедури інформування працівника про його умови праці, у трудовому договорі можна зазначити відповідне посилання на колективний договір або нормативний акт роботодавця без встановлення у ньому конкретних умов оплати праці.
Яка форма трудового договору при зміні режимів роботи працівника
Якщо внаслідок зміни режиму роботи законодавство про працю не вимагає обов’язкового укладення трудового договору в письмовій формі, сторони можуть самостійно визначати форму трудового договору.
Проте, що уникнути трудових спорів все ж укладайте трудові договори у письмовій формі.
Які дії роботодавця, якщо працівник бажає перевестися на дистанційну роботу
Дистанційну та надомну роботи слід вважати режимами роботи, про зміну яких з ініціативи роботодавця останній попереджає працівника у строк не менше ніж за два місяця (ст. 32, 60-1 та 60-2 КЗпП).
При цьому законодавством про працю не встановлений строк такого попередження у випадку, якщо зміни істотних умов праці ініційовані з боку працівника.
За інформацією Держпраці у Харківській області
За настановами експерта можете:
- прийняти на дистанційну роботу;
- запровадити дистанційну роботу;
- налагодити обмін документами та контроль за працівником;
- покласти матеріальну відповідальність;
- оформити табель, відрядження, звільнення.
На допомогу — зразки усіх заяв та наказів, що треба скласти. Бонус — дві корисні таблиці.