Із 17 березня 2015 року набрала чинності постанова КМУ від 04.03. 2015 № 105, якою затверджено Порядок виплати компенсації підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період (далі — Порядок № 105).
З метою нарахування та утримання єдиного внеску, доходи, отримані працівниками, призваними на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період у вигляді сум середнього заробітку та компенсаційних виплат з бюджету у межах середнього заробітку, встановлених статтею 119 Кодексу законів про працю України (КЗпП), слід розглядати окремо, оскільки види таких доходів є різними.
Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності
Особи, призвані на військову службу за призовом під час мобілізації одночасно перебувають у трудових відносинах з підприємствами, установами та організаціями, а також перебувають на обліку в військових частинах.
Відповідно, у звіті з єдиного внеску дані про мобілізованого працівника в таблицю 5 не вносяться, оскільки трудові відносини працівника з підприємством тривають (за мобілізованим працівником зберігаються місце роботи, посада).
Як заповнюється звіт з єдиного внеску в разі отримання компенсації
Оскільки з березня 2015 року за умови подання звітів підприємствам надаються компенсаційні виплати з бюджету в межах середнього заробітку мобілізованих працівників, які звільняються від сплати єдиного внеску, то такий дохід відображається у таблиці 1 звіту з єдиного внеску лише в рядку 1.1 з перенесенням у рядок 1.
У таблиці 6 до Звіту з єдиного внеску інформація про таких осіб відображається з обов’язковим зазначенням реквізитів:
- 11 «Місяць та рік, за який проведено нарахування»;
- 15 «Кількість календарних днів перебування у трудових/ЦП відносинах протягом звітного місяця»;
- 17 «Загальна сума нарахованої заробітної плати/доходу (усього з початку звітного місяця)».
Реквізити 18 та 19 у таблиці 6 до Звіту не заповнюються.
Як заповнюється звіт з єдиного внеску без отримання компенсації
Якщо роботодавець нараховує мобілізованим працівникам середній заробіток, водночас не подає звіти на отримання компенсаційних виплат із бюджету (наприклад, через проблеми з засвідченням звітів військкоматами) і відповідно не отримує такі компенсації, то сума середнього заробітку, що виплачується за рахунок коштів роботодавця, у складі заробітної плати є базою нарахування єдиного внеску. У цьому випадку сума нарахованого мобілізованому працівнику середнього заробітку в звітному місяці у складі заробітної плати відображається в таблицях 1 та 6 звіту з єдиного внеску за такий місяць.
Тобто сума нарахованого мобілізованому працівнику середнього заробітку, який не компенсується із бюджету, відображається у:
- рядку 1.1 з перенесенням в рядок 1;
- рядку 2.1.1 (2.1.2, 2.1.3, 2.1.7) з перенесенням в рядки 2.1 та 2;
- рядку 3.1.1 (3.1.2, 3.1.3, 3.1.7) з перенесенням в рядки 3.1 та 3;
- рядку 4.1.1 (4.1.3) з перенесенням в рядки 4.1 та 4 таблиці 1 звіту з єдиного внеску.
Сума єдиного внеску, що утримується із середнього заробітку, відображається в рядку 5.1 –(5.3) з перенесенням в рядок 5 таблиці 1 додатку 4 Звіту з єдиного внеску.
У таблиці 6 звіту з єдиного внеску сума нарахованого мобілізованому працівнику середнього заробітку, яка не компенсується із бюджету, відображається у складі заробітної плати, зокрема:
- у реквізиті 9 «Код категорії ЗО» — 1 (або інший);
- у реквізиті 11 «Місяць та рік, за який проведено нарахування» — поточний місяць (за який працівнику нарахований середній заробіток);
- у реквізиті 15 «Кількість календарних днів перебування у трудових/цивільно-правових відносинах протягом звітного місяця» — кількість календарних днів у поточному місяці, якщо працівник весь місяць перебував у трудових відносинах (за весь місяць йому нарахований середній заробіток);
- у реквізиті 17 «Загальна сума нарахованої заробітної плати/доходу (усього з початку звітного місяця)» — сума нарахованого працівникові середнього заробітку в поточному місяці;
- у реквізиті 18 «Сума нарахованої заробітної плати/доходу у межах максимальної величини, на яку нараховується єдиний внесок» — сума середнього заробітку працівника за поточний місяць, з якого сплачується єдиний внесок (ця сума не може перевищувати 20 706 грн. у січні – листопаді 2015 року);
- у реквізиті 19 «Сума єдиного внеску за звітний місяць (із заробітної плати/доходу)» — сума єдиного внеску, що утримується із середнього заробітку, нарахованого працівнику за поточний місяць.