Нагадуємо, що 09.07.2023 набрав чинності Закон України «Про управління відходами» від 20.06.2022 № 2320-IX (далі — Закон). Він запустив реформу, оновив термінологію, принципи та підходи до управління відходами та привів їх у відповідність до рамкової Директиви ЄС. Тож на черзі внесення змін до Податкового кодексу України щодо екологічного податку, який справляють за захоронення відходів.
Після попереднього узгодження концепції відповідний проєкт закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо екологічного податку, що справляється за захоронення відходів та розміщення відходів видобувної промисловості» опублікують для громадського обговорення.
У новому законопроєкті пропонують змінити підходи до встановлення ставок податку.
До цього в Україні існувало 5 класів відходів за рівнем небезпеки, відповідно до яких нараховувалася ставка податку на їх розміщення.
Закон вводить поділ відходів на 2 великі класи згідно з європейськими стандартами — небезпечні відходи та відходи, що не є небезпечними. Відповідно закон передбачає встановлення ставок екологічного податку, які залежатимуть від виду та класу відходів.
Класифікацію здійснюватимуть відповідно до Національного переліку відходів і Порядку класифікації відходів. Їх вже розробило Міндовкілля та готує до ухвалення КМУ.
Зміни до ПК базовані на цій новій класифікації відходів.
Для всіх груп відходів встановлюють базові ставки для небезпечних відходів та відходів, що не є небезпечними. Надалі для окремих видів відходів встановлюють коригуючі коефіцієнти — підвищувальні або ж понижувальні.
Податку на захоронення надзвичайно небезпечних відходів у новому законодавстві не буде. Такі відходи узагалі не повинні потрапляти на полігони.
У запропонованих змінах до ПК закладені цільові ставки податків. Їх впроваджуватимуть не одразу, а поступово — упродовж 7 років після завершення чи припинення воєнного стану в Україні.
Консультація допоможе розібратися, з яких підстав податківці не враховують таблиці даних платника, коли і як цьому можна запобігти.