Електронна петиція щодо змін до Закону про РРО набрала 25 тис. голосів

На сайті Президента України зареєстрували петицію щодо зміни Закону про РРО від 15.08.2023 № 22/202308-еп. Петиція вже набрала 25 тис. голосів

Зареєстрували електронну петицію щодо змін до Закону про РРО

Безготівкова оплата або cashless-розрахунки

Мета петиції — внести зміни у Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 № 265/95-ВР (далі — Закон про РРО), щоб він відповідав сучасним реаліям бізнесу.

Автор петиції Синюк Олена Олегівна наголошує, що Закон про РРО прийняли, коли сфера приватного бізнесу не була такою поширеною, не було таких розвинених клієнт-банків, сервісів дистанційних оплат, онлайн-торгівлі з дропшипінгом, служб доставок з їх післяплатою і т.д.

Навіть бізнес, який використовує РРО з 01.01.2022, не знає точно як і коли робити чеки, бо Закон про РРО неймовірно застарів.

Тому його норми дозволяють неоднозначно трактувати зміст статей податковим органам і щоразу змінювати свою позицію, залякуючи бізнес штрафами. Це негативно впливає на роботу бізнесу, який хоче працювати легально, сплачувати податки та відбудовувати нашу спільну країну.

Петицією у жодному разі не вимагають скасування обов'язкового РРО для бізнесу, а просять лише навести лад і зробити Закон про РРО сучасним.

Наприклад, Закон про РРО містить визначення терміну «розрахункова операція», а саме:

«розрахункова операція — приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки — оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця».

Це визначення представники ДПС щоразу трактують на свій розсуд. З 01.01.2022 (момент обов'язкового застосування РРО для більшості підприємців) вже було роз'яснення, наприклад, що Приват24 — це готівка і тому мають проводити через РРО. Згодом, ДПС змінила свою думку щодо саме Приват24. Але бізнес мав купу проблем через такі роз’яснення від представників ДПС. І таких роз’яснень у сфері РРО серед чинних залишається ще багато.

Автор петиції просить змінити визначення розрахункової операції, яку потрібно проводити через РРО та пропонує чіткий поділ операцій, які б так само чітко і прозоро вказали у новому Законі про РРО. Пропонують визначити, що:

1) розрахункова операція — це приймання продавцем від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо при наявності фізичного контакту продавця та покупця у місці реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), у разі повернення коштів на платіжну картку покупця — продавець повинен передати відповідне розпорядження банку для здійснення такого повернення.

2) як наслідок з п.1: приймання коштів продавцем через посередників у вигляді клієнт-банків, платіжних сервісів, фінансових установ та за відсутності фізичного контакту продавця і покупця у місці реалізації товарів (послуг) — такі операції не вважають розрахунковими та не потребують застосування РРО. Оскільки, документи про оплату надають покупцю безпосередньо банк, платіжний сервіс, фінансова установа. Продавцю достатньо надати покупцеві видаткову накладну чи товарний чек із зазначенням своїх реквізитів у паперовій та/чи електронній формі.

Такий поділ значно полегшить роботу бізнесу та надасть чіткості в трактуванні закону про РРО. Оскільки, немає сенсу фіскалізувати кошти, які приходять на банківські рахунки підприємців. За першою ж вимогою ДПС, підприємець може надати банківську виписку щодо усіх своїх надходжень, підтверджену банком, що здійснює свою діяльність відповідно до ліцензії НБУ. Ймовірність якогось виправлення у банківській виписці чи заниження доходу зі сторони підприємця — є неможливими.

Тож петицією просять ініціювати зміну Закону про РРО, який би чітко та однозначно відображав реалії сучасного бізнесу, а саме розвинені клієнт-банки, сервіси дистанційних оплат, онлайн-торгівлі з дропшипінгом, служб доставок з їх післяплатою і т.д.

Також, під час опрацювання проєкту закону просять залучати практикуючих бухгалтерів у робочу групу, а не лише працівників податкової служби та теоретиків, які далекі від реалій та потреб бізнесу.

Наразі петиція вже зібрала 25 тис. голосів.

Ознайомитися з текстом петиції та підписати її можете за посиланням.

За інформацією з офіційного інтернет-представництва Президента України


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Фіскальний касовий чек на товари (послуги)

Фіскальний чек касового апарату (РРО/пРРО), хоча й не часто, але змін зазнає. Розглянемо його форму та обов’язкові реквізити, що має містити фіскальний чек
47802

Готівкові розрахунки: що врахувати в роботі

Готівкові розрахунки жорстко регулюються Національним банком та податківцями. Тут завжди є ризик порушити правила. Які розрахунки вважаються готівковими, а які безготівковими? Коли для готівкових розрахунків треба касовий апарат, де можна здійснювати готівкові розрахунки, чи є каса у підприємця – дізнайтеся у консультації
50648

Національний кешбек: як і для кого

2 вересня офіційно стартувала програма «Національний кешбек». Зі статті з’ясуєте, в чому вигода, хто може долучитися і як продавцям правильно налаштувати РРО
454

Положення про касові операції 2024

НБУ вніс правки до Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні. Підстава — постанова від 23.08.2024 № 100. Оновлені правила працюють із 29.08.2024. Тож з’ясуємо, як потрібно відкоригувати свою роботу
12140

Реєстрація РРО: алгоритм, необхідні документи

Розрахунки за продані товари/послуги готівкою та з використанням платіжних карток суб’єкти господарювання мусять проводити, використовуючи зареєстровані РРО. Розберемо правила реєстрації РРО
38961

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді