⚡️ Як застосувати на практиці нові вимоги розрахунку середньої зарплати
Коли роботодавець укладає трудовий договір з працівником, він доводить до його відома умови оплати праці, розміри, порядок і строки виплати зарплати, підстави, згідно з якими можуть провадитися відрахування у випадках, які передбачає законодавство.
Про нові або зміну діючих умов оплати праці в бік погіршення роботодавець повинен повідомити працівника не пізніше як за два місяці до їх запровадження або зміни.
У зв’язку зі змінами в організації виробництва і праці допускається зміна істотних умов праці якщо працівник продовжує роботу за тією ж спеціальністю, кваліфікацією чи посадою. Про зміну істотних умов праці – систем та розмірів оплати праці, пільг, режиму роботи, встановлення або скасування неповного робочого часу, суміщення професій, зміну розрядів і найменування посад та інших – працівник повинен бути повідомлений не пізніше ніж за два місяці.
Отже, змінити умови оплати праці можна за умови змін в організації виробництва і праці та за погодженням із виборним органом первинної профспілкової організації, що представляє інтереси більшості працівників, а у разі його відсутності – з іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом.
Також необхідно враховувати, що зміна систем та розмірів оплати праці є зміною істотних умов праці, про яку потрібно повідомляти працівників не пізніше ніж за два місяці. За таких умов працівник має право припинити трудові відносини на підставі пункту 6 статті 36 КЗпП. Роботодавець в такій ситуації має виплатити працівнику вихідну допомогу у розмірі не менше середнього місячного заробітку, якщо він не погодиться продовжувати роботу з новими умовами оплати праці.