Первинка. Податки. Зарплата. Перевірки СПРОБУВАТИ БЕЗПЛАТНО ⚡️
Працівникам, з якими уклали трудові договори, надавайте оплачувану відпустку, у тому числі тим, хто трудиться неповний робочий день, тиждень або працює за сумісництвом.
Щорічна основна відпустка працівникам становить не менш, як 24 к. дн. за відпрацьований робочий рік, який відліковуйте з дня укладення трудового договору. Працівник має право на відпустку через шість місяців роботи. Він може попроситися й раніше: надати відпустку чи відмовити — право роботодавця.
У підприємця повинен бути складений графік відпусток. Його складайте щороку, до 5 січня. У графіку встановіть черговість відпусток, працівники мають ознайомитися з ним під підпис (ч. 4 ст. 79 Кодексу законів про працю України і ч. 10 ст. 10 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР). Графік відпусток складіть у довільній формі й затвердіть наказом. Розрахуйте відпустки так, щоб працівники використали їх до кінця року.
Строку давності у відпустки немає. За невикористану щорічну відпустку виплатіть компенсацію при звільненні. Якщо працівники два роки поспіль не були в повній відпустці, можете наразитись на штраф (ч. 5 ст. 11 Закону № 504).
У період перебування працівників у відпустці заборонено звільнення їх з ініціативи власника, крім випадку повної ліквідації підприємства.
За інформацією Держпраці у Кіровоградській області
Щоб розрахувати суму відпускних, визначте спершу показник середньої зарплати. Для цього сумарний заробіток у розрахунковому періоді поділіть на кількість календарних днів у цьому періоді. Середньоденну зарплату помножте на кількість днів відпустки — і отримаєте суму відпускних. Розгляньмо детальніше, як правильно розрахувати, оподатковувати й обліковувати відпускні в різних ситуаціях, відображати їх у звітності.