Чи можуть ФОПи-єдинники другої та третьої груп торгувати без РРО на території військових гарнізонів та містечок

Фізособи-підприємці (ФОП) — платники єдиного податку, які торгують уроздріб на території села, селища товарами (крім підакцизних товарів), мають право проводити розрахунки без застосування реєстраторів розрахункових операцій (РРО) та програмних РРО (ПРРО), але з використанням розрахункових книжок (РК) та книг обліку розрахункових операцій (КОРО).

Чи можуть ФОПи-єдинники другої та третьої груп торгувати без РРО на території військових гарнізонів та містечок

Підстава — пункт 1 Переліку окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій та/або програмних реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій, затвердженого постановою КМУ від 23.08.2000 № 1336; далі — відповідно Перелік № 1336, Постанова № 1336).

Пункт 1 Переліку № 1336 не застосовують за наявності хоча б однієї з умов:

  • товари продають уроздріб у торговельному об’єкті, де також торгують підакцизними товарами;
  • ці ФОПи торгують ще й дистанційно, зокрема, через інтернет;
  • сільські, селищні, міські ради ухвалили рішення про обов’язкове застосування на території села, селища РРО/ПРРО.

Водночас суб’єкти господарювання мають право проводити розрахунки без застосування РРО/ПРРО, але з використанням РК/КОРО, якщо торгують уроздріб, надають послуги громадського харчування та побутового обслуговування на території закритих військових гарнізонів і містечок, а також військових частин, що розміщені в межах сіл, селищ (п. 6 Переліку № 1336).

Граничний розмір річного обсягу розрахункових операцій з продажу товарів / надання послуг із пункту 1 Переліку № 1336, у разі перевищення якого слід обов’язково застосовувати РРО/ПРРО, — 167 розмірів мінзарплати, що встановив закон на 1 січня податкового (звітного) року, на один структурний/відокремлений підрозділ / пункт продажу товарів (абз. 2 п. 2 Постанови № 1336).

Граничний розмір річного обсягу розрахункових операцій з продажу товарів /надання послуг, що визначає пункт 6 Переліку № 1336, у разі перевищення якого слід обов’язково застосовувати РРО/ПРРО, — 500 000 грн на один суб’єкт господарювання (абз. 3 п. 2 Постанови № 1336).

У разі перевищення граничного розміру річного обсягу розрахункових операцій суб’єкт підприємницької діяльності зобов’язаний в місячний строк з дати, коли перевищив річний обсяг розрахункових операцій, зареєструвати та проводити розрахунки із застосовуванням РРО/ПРРО (п. 2 додатка до постанови КМУ «Про терміни переведення суб’єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій» від 07.02.2001 № 121).

Отже, не застосовують РРО/ПРРО, а використовують РК/КОРО у разі роздрібної торгівлі, надання послуг громадського харчування та побутового обслуговування на території закритих військових гарнізонів і містечок, а також військових частин, що розміщені у межах сіл, селищ, якщо граничний розмір річного обсягу розрахункових операцій не перевищує:

  • для ФОПів-єдинників другої та третьої груп на території сіл — до досягнення 167 розмірів мінзарплати, що встановив закон на 1 січня податкового (звітного) року (1 085 500 грн — у 2022 році), на один структурний/відокремлений підрозділ / пункт продажу товарів;
  • для всіх без винятку суб’єктів господарювання на будь-якій території — 500 000 грн на один суб’єкт господарської діяльності, в т. ч. ФОПа-єдинника.

За інформацією ЗІР, категорія 109.03


Шановні бухгалтери, редакція «Головбух» працює для вас і у воєнний час. Відновили випуск електронних продуктів. Наша з вами головна мета — підтримати український бізнес у цей важкий час і зробити все від нас залежне задля спільної Перемоги. Передплачуйте ваші електронні журнали з вагомою знижкою у розмірі 50% на 6 місяців: Головбух, Головбух Агро, Головбух Медицина, а також експертно-правову систему "Експертус Головбух". Будьте певні, що матимете відповіді на всі робочі питання і під час воєнного стану, і після нашої Перемоги.

Замовляйте доступ онлайн в інтернет-магазині. Якщо потрібно обговорити передплату з особистим менеджером, телефонуйте: 0 800 21 12 20 (дзвінки безплатні). Будьмо на зв’язку щодня!


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Фіскальний касовий чек на товари (послуги)

Фіскальний чек касового апарату (РРО/пРРО), хоча й не часто, але змін зазнає. Розглянемо його форму та обов’язкові реквізити, що має містити фіскальний чек
47804

Готівкові розрахунки: що врахувати в роботі

Готівкові розрахунки жорстко регулюються Національним банком та податківцями. Тут завжди є ризик порушити правила. Які розрахунки вважаються готівковими, а які безготівковими? Коли для готівкових розрахунків треба касовий апарат, де можна здійснювати готівкові розрахунки, чи є каса у підприємця – дізнайтеся у консультації
50648

Національний кешбек: як і для кого

2 вересня офіційно стартувала програма «Національний кешбек». Зі статті з’ясуєте, в чому вигода, хто може долучитися і як продавцям правильно налаштувати РРО
454

Положення про касові операції 2024

НБУ вніс правки до Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні. Підстава — постанова від 23.08.2024 № 100. Оновлені правила працюють із 29.08.2024. Тож з’ясуємо, як потрібно відкоригувати свою роботу
12140

Реєстрація РРО: алгоритм, необхідні документи

Розрахунки за продані товари/послуги готівкою та з використанням платіжних карток суб’єкти господарювання мусять проводити, використовуючи зареєстровані РРО. Розберемо правила реєстрації РРО
38961

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді