Нові зарплатні показники та податкові правила 2024 року
Порядок заповнення реквізиту «Призначення платежу» платіжної інструкції під час сплати (стягнення) податків, зборів, митних, інших платежів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, внесення авансових платежів (передоплати), грошової застави, а також у разі їх повернення затвердив Мінфін наказом від 22.03.2023 № 148 (далі — Порядок № 148).
Зокрема, визначили, що під час сплати ЄСВ на небюджетні рахунки платник у реквізиті «Призначення платежу» платіжної інструкції заповнює такі поля:
- «Код виду сплати»;
- «Додаткова інформація запису» (п. 2 розд. ІІ Порядку № 148).
У полі «Код виду сплати» заповнюйте код виду сплати, визначений Переліком кодів видів сплати, які використовують платники, згідно з додатком 1 до Порядку № 148.
У полі «Додаткова інформація запису» заповнюйте інформацію щодо переказу коштів у довільній формі.
Сплата, зокрема, ЄСВ, внесення авансових платежів (передоплати) на небюджетні рахунки оформлюйте за кожним напрямом перерахування та кожним кодом виду сплати окремою платіжною інструкцією (п. 3 розд. ІІ Порядку № 148).
Якщо при сплаті, зокрема, ЄСВ на небюджетні рахунки у реквізиті «Призначення платежу» платіжної інструкції не зазначили або зазначили код виду сплати, який відсутній у додатку 1 до Порядку № 148, вважатимуть, що ЄСВ сплатили за кодом виду сплати 101 (п. 4 розд. ІІ Порядку № 148).
ЄСВ сплачує безпосередньо платник (п. 9 розд. ІІ Порядку № 148).
Інструкцію про безготівкові розрахунки в національній валюті користувачів платіжних послуг затвердив НБУ постановою від 29.07.2022 № 163; далі — Інструкція № 163.
Указівки щодо заповнення реквізитів платіжної інструкції, оформленої в паперовій або електронній формі наведені в додатку до Інструкції № 163.
Так, при заповненні реквізиту «Отримувач»:
- зазначайте повне або скорочене (за наявності) найменування отримувача, яке міститься в ЄДР або в Єдиному банку даних юросіб, або в реєстраційному документі;
- зазначайте прізвище, власне ім'я, по батькові отримувача (за наявності), що відповідає прізвищу, власному імені, по батькові отримувача, які містяться в паспорті (або іншому документі, що посвідчує особу та відповідно до законодавства України може бути використаним на території України для укладення правочинів);
- під час сплати платежів до бюджету зазначайте найменування (повне або скорочене) відповідної установи, на ім'я якої відкрили рахунки для зарахування надходжень до державного та/або місцевих бюджетів, території та код бюджетної класифікації.
Зазначений порядок розповсюджують і на платників ЄСВ.
Для зарахування ЄСВ в Держказначействі та його територіальних органах відкривають небюджетні рахунки відповідному податковому органу. Зазначені рахунки відкривають виключно для обслуговування коштів ЄСВ (ч. 6 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI).
Таким чином, оскільки ЄСВ не належить до доходів бюджету, то код бюджетної класифікації не вказуйте. У полі «Отримувач» платіжної інструкції (розрахункового документа) зазначайте найменування податкового органу та його код за ЄДРПОУ.
За інформацією ДПС по роботі з ВПП
Із 1 грудня реквізит «Призначення платежу» платіжної інструкції на сплату податків, зборів та ЄСВ заповнюйте лише за новими правилами. Експерт пояснить, як деталізувати призначення платежу, які поля платіжки обов’язкові, як не припуститися помилок