Як сьогодні можна прийняти спадщину

Юрист Шепетівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Євген Бондар пояснив, як сьогодні можна прийняти спадщину.

Як сьогодні можна прийняти спадщину

На час війни свята скасували: як це вплине на відпустки та лікарняні

За загальним правилом прийняття спадщини, зазначеним у частині першій статті 1270 Цивільного кодексу України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Саме протягом цього строку спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно зі спадкодавцем, має подати нотаріусу, а в сільських населених пунктах — уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування, — заяву про прийняття спадщини.

Зробити це необхідно за місцем відкриття спадщини, тобто останнім місцем проживання спадкодавця. Розглянувши заяву, нотаріус заводить спадкову справу.

Утім, впровадження в Україні воєнного стану зумовило внесення змін у нормативно-правові акти, що регулюють порядок прийняття спадщини. Згідно з положеннями постанови Кабміну «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» від 28.02.2022 № 164 на час дії воєнного стану перебіг строку для прийняття спадщини зупиняється.

Таким чином, час дії воєнного стану фактично не враховується у встановлені 6 місяців на прийняття спадщини. Тобто спадкоємець може прийняти спадщину протягом дії воєнного стану, незалежно від його тривалості, та додатково, після його відміни, у строк, що залишався станом на 24.02.2022 зі встановлених 6 місяців.

Крім того, відповідно до останніх змін, внесених до Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Мін’юсту України від 22.02.2012 № 296/5, в умовах воєнного або надзвичайного стану спадкову справу заводить за зверненням заявника будь-який нотаріус України, незалежно від місця відкриття спадщини.

Отже, прийняти спадщину можна:

  • подавши заяву будь-якому нотаріусу під час дії воєнного стану;
  • дочекавшись закінчення воєнного стану та подавши заяву нотаріусу за місцем відкриття спадщини з урахуванням зупинення строків прийняття спадщини;
  • надіславши заяву поштою нотаріусу, в якого заведено спадкову справу, засвідчивши таку заяву у будь-якого іншого нотаріусу (у разі, якщо інші спадкоємці першими подали заяву про прийняття спадщини в іншій місцевості, а ви не бажаєте їхати туди особисто).

Якщо ж спадкоємець постійно проживав разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, є малолітньою, неповнолітньою, недієздатною особою, або особою, цивільна дієздатність якої обмежена, то подавати заяву про прийняття спадщини не обов’язково. Проте при оформленні прав на спадкове майно доведеться документально довести свою належність до відповідних категорій осіб.

За інформацією Координаційного центру безоплатної правової допомоги


Боротьба триває, і наш обов'язок щодня на максимум працювати в тилу. Підтримувати Україну за будь-яких обставин, бо тільки разом — ми сила. Для вас є підтримка від редакції — до 6-ти місяців безплатного доступу до Головбух, Головбух Агро, Головбух Медицина, а також до експертно-правової системи «Експертус Головбух». Замовляйте доступ онлайн в інтернет-магазині. Якщо потрібно обговорити передплату з особистим менеджером, телефонуйте: 0 800 21 12 20 (дзвінки безплатні). Будьмо на зв’язку щодня!


безплатний вебінар для бухгалтера

Статті за темою

Усі статті за темою

Облікова ставка НБУ 2024

Облікова ставка НБУ — монетарний інструмент, за яким НБУ встановлює для суб'єктів грошово-кредитного ринку орієнтир щодо вартості залучених та розміщених грошових ресурсів. Із 20.09.2024 розмір облікової ставки НБУ залишиться на рівні 13% річних
53408

Медичне страхування працівників за рахунок роботодавця: які податки сплатити

Консультація допоможе правильно облікувати страхові внески та оподаткувати вартість медичного страхування у вигляді страхових платежів, які сплачуються за рахунок витрат роботодавця
32994

Календар бухгалтера 2024: жовтень

Актуальна осіння інформація для бухгалтера — виробничий календар на жовтень 2024 року та податковий календар на жовтень 2024 року. Розрахувати зарплату, відпускні та лікарняні, скласти табель робочого часу, вчасно подати фінансову, податкову та статистичну звітність і сплатити податки — у поміч календар для бухгалтера на жовтень 2024 року
19788

Зміни у наданні платних послуг ЗОЗ: постреліз до вебінару

Редакція журналу «Головбух Медицина» 10.09.2024 провела безплатний вебінар на тему «Зміни в наданні платних послуг: комунікаційна платформа для бухгалтерів ЗОЗ». Тримайте постреліз до цього вебінару: тези, запис, відповіді на запитання. Запитань отримали так багато, що вдвічі перевищили час трансляції, але всіх так і не опрацювали. Тому невдовзі проведемо частину другу вебінару. Реєструйтеся, читайте напрацьовані рекомендації та надсилайте нові запитання. З’ясуємо нюанси втілення змін
83

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді