Які перевірки відновили з 2 червня та як тепер штрафуватимуть
Водночас до кінця 2022 року роздрібні продавці мають сплачувати 5% акцизу з продажу тютюнових виробів, які виробники, в т. ч. іноземні, виробили до 1 квітня 2022 року, але не реалізували кінцевим споживачам до 1 квітня 2022 року (п. 40 підр. 5 розд. ХХ Податкового кодексу України; ПК).
Базою оподаткування підакцизного товару із застосуванням адвалорних ставок є вартість ввезеного та виробленого реалізованого товару/продукції, за максимальними роздрібними цінами (МРЦ), що встановили імпортери та виробники, з урахуванням ПДВ та акцизного податку (пп. 214.1.1, 214.1.2 ПК).
МРЦ — це ціни, що встановили на підакцизні товари з урахуванням усіх видів податків і зборів. Акцизний податок за товарами, що реалізували роздрібні продавці підакцизних товарів, не включають до МРЦ.
МРЦ на тютюнові вироби та РЕС встановлюють виробники або імпортери шляхом декларування таких цін.
Роздрібні продавці підакцизних товарів, на які встановлені МРЦ, не можуть продавати ці товари за цінами, вищими за МРЦ, збільшеними на суму акцизного податку з роздрібної торгівлі підакцизних товарів (пп. 14.1.106 ПК).
Штраф за продаж вроздріб тютюнових виробів за цінами, вищими ніж МРЦ, збільшеними на суму роздрібного акцизного податку, становить 100% вартості наявних у суб’єкта господарювання тютюнових виробів (ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 19.12.1995 № 481/95-ВР).
З 1 травня 2022 року виробники та імпортери мають сплачувати 5% акцизного податку з роздрібної торгівлі тютюновими виробами, які вироблені з 1 квітня 2022 року, та РЕС, які вироблені з 1 січня 2022 року.
Отже, з 1 травня 2022 року:
1) базою оподаткування 5%-м акцизом є:
- для виробників та імпортерів — вартість реалізованих тютюнових виробів, які вироблені з 1 квітня 2022 року, та РЕС, які вироблені з 1 січня 2022 року;
- роздрібних продавців — лише вартість реалізованих тютюнових виробів, які вироблені до 1 квітня 2022 року;
2) доцільно вести окремий облік тютюнових виробів залежно від дати їх виробництва, та РЕС, а саме:
- виробники, імпортери, оптові продавці разом із даними про кількість і вартість продукції, яку реалізували з 1 травня 2022 року, у первинних документах мають зазначати дату її виробництва або позначку про дату виробництва тютюнових виробів — до чи після 1 квітня 2022 року, а також МРЦ;
- роздрібні продавці мають окремо відображати в бухобліку та обліку у місці торгівлі тютюнові вироби, вироблені до та після 1 квітня 2022 року, а також РЕС, виготовлені до та з 1 січня 2022 року;
3) роздрібні продавці під час продажу підакцизних товарів мають враховувати вимоги підпункту 14.1.106 ПК. А саме, тютюнові вироби та РЕС продавати вроздріб за цінами, не вищими за МРЦ, збільшеними на суми роздрібного акцизу, у т. ч., який сплачують виробники та імпортери підакцизних товарів.
Для багатьох 24 лютого досі завмерло на календарі, та час невпинний і за вікном вже червень. Знайте, що редакції та експерти поруч, і ми будемо робити все від нас залежне, щоб підтримати вас особисто та економіку України в цілому. Тому надаємо вам знижку в 40% для передплати фахових видань «Головбух», «Головбух Агро», «Головбух Медицина», а також до експертно-правової системи «Експертус Головбух» на рік.
Замовляйте доступ онлайн в інтернет-магазині. Якщо потрібно обговорити передплату з вашим менеджером, телефонуйте: 0 800 21 12 20 (дзвінки безплатні). Миру нам. І хай буде літо!