Чи може роботодавець в односторонньому порядку змінити дату завершення контракту

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

Роботодавець не має права в односторонньому порядку змінювати або скасовувати контракт.

Чи може роботодавець в односторонньому порядку змінити дату завершення контракту

Як змінилися трудові відносини в умовах війни

Постанова ВСУ від 12.05.2022 у справі № 756/13167/16-ц

12 травня 2022 року ВСУ виніс постанову у справі № 756/13167/16-ц, якою зазначив, що законодавство України не передбачає право сторони договору в односторонньому порядку його скасовувати.

За справою, роботодавець та працівниця уклали контракт, який неодноразово продовжували. Через декілька років роботодавець скасував в односторонньому порядку додаткову угоду до контракту, якою строк контракту був продовжений на наступний термін.

Контракт — особлива форма трудового договору. У контракті строк його дії, права, обов’язки сторін, умови розірвання договору сторони можуть встановити угодою (ч. 3 с. 21 КЗпП).

Строк трудового договору сторони встановлюють угодою. Він може визначатися конкретним періодом або виконанням певного обсягу робіт. Строковість зазначають:

  • працівник — у заяві про прийняття на роботу, зі вказанням причин, що спонукають його працювати за таким договором та строк, упродовж якого він працюватиме;
  • роботодавець — у наказі про прийняття працівника на роботу.

Підставою припинення трудового договору є завершення строку. Виняток — коли трудові відносини фактично тривають, і жодна із сторін не поставила вимогу про їх припинення (п. 2 ч. 1 ст. 36 КЗпП).

Припинення трудового договору після завершення строку не вимагає заяви. Роботодавець також не зобов’язаний попереджати працівника про майбутнє звільнення (п. 2 ч. 1 ст. 36 КЗпП).

Строковий трудовий договір (контракт), який переукладають чи продовжують строк його чинності у випадках, передбачених п. 2 ч. 1 ст. 23 КЗпП, не стає безстроковим, укладеним на невизначений строк.

Водночас роботодавець не має законних підстав, щоб скасувати в односторонньому порядку додаткову угоду до контракту, якою його строк продовжений на наступний термін.


Для багатьох 24 лютого досі завмерло на календарі, та час невпинний і за вікном вже червень. Знайте, що редакції та експерти поруч, і ми будемо робити все від нас залежне, щоб підтримати вас особисто та економіку України в цілому. Тому надаємо вам знижку в 40% для передплати фахових видань «Головбух», «Головбух Агро», «Головбух Медицина», а також до експертно-правової системи «Експертус Головбух» на рік.

Замовляйте доступ онлайн в інтернет-магазині. Якщо потрібно обговорити передплату з вашим менеджером, телефонуйте: 0 800 21 12 20 (дзвінки безплатні). Миру нам. І хай буде літо!


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Звіт про відповідність резидента Дія Сіті: як заповнити і коли подати

1 червня — дедлайн подання Звіту про відповідність резидента Дія Сіті та незалежного висновку. У цій консультації знайдете все, на що треба зважити, аби не втратити правових та податкових преференцій
17

Як відобразити в обліку та оподаткувати спецодяг

Безплатно забезпечити працівника спецодягом, спецвзуттям та іншими засобами індивідуального захисту (ЗІЗ) на роботі — це обов’язок роботодавця. Правильно відобразити це в обліку — обов’язок бухгалтера. У консультації — як придбати та оформити ЗІЗ, як їх облікувати і списати з різними варіантами оподаткування
65180

Малоцінні необоротні матеріальні активи: відображаємо в обліку

Малоцінні, але необхідні, особливо в офісі. Хто відмовиться в спеку від кондиціонера чи в холод від обігрівача? Принтери, сканери, ксерокси, меблі, кондиціонери — більшість офісного обладнання належить до малоцінних необоротних матеріальних активів. Сьогодні про основні нюанси обліку малоцінних необоротних матеріальних активів
275197

Малоцінні швидкозношувані предмети (МШП)

Малоцінний в обліку не означає не потрібний у господарстві. Без цих дрібниць взагалі може зупинитися виробничий процес, оскільки без спецодягу та інструментів робітники не будуть працювати. Такі об’єкти, як правило, відображаються в обліку як малоцінні швидкозношувані предмети (МШП). У консультації — про визначення, облік та списання МШП
311210

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді