Чи може роботодавець в односторонньому порядку змінити дату завершення контракту

Роботодавець не має права в односторонньому порядку змінювати або скасовувати контракт.

Чи може роботодавець в односторонньому порядку змінити дату завершення контракту

Як змінилися трудові відносини в умовах війни

Постанова ВСУ від 12.05.2022 у справі № 756/13167/16-ц

12 травня 2022 року ВСУ виніс постанову у справі № 756/13167/16-ц, якою зазначив, що законодавство України не передбачає право сторони договору в односторонньому порядку його скасовувати.

За справою, роботодавець та працівниця уклали контракт, який неодноразово продовжували. Через декілька років роботодавець скасував в односторонньому порядку додаткову угоду до контракту, якою строк контракту був продовжений на наступний термін.

Контракт — особлива форма трудового договору. У контракті строк його дії, права, обов’язки сторін, умови розірвання договору сторони можуть встановити угодою (ч. 3 с. 21 КЗпП).

Строк трудового договору сторони встановлюють угодою. Він може визначатися конкретним періодом або виконанням певного обсягу робіт. Строковість зазначають:

  • працівник — у заяві про прийняття на роботу, зі вказанням причин, що спонукають його працювати за таким договором та строк, упродовж якого він працюватиме;
  • роботодавець — у наказі про прийняття працівника на роботу.

Підставою припинення трудового договору є завершення строку. Виняток — коли трудові відносини фактично тривають, і жодна із сторін не поставила вимогу про їх припинення (п. 2 ч. 1 ст. 36 КЗпП).

Припинення трудового договору після завершення строку не вимагає заяви. Роботодавець також не зобов’язаний попереджати працівника про майбутнє звільнення (п. 2 ч. 1 ст. 36 КЗпП).

Строковий трудовий договір (контракт), який переукладають чи продовжують строк його чинності у випадках, передбачених п. 2 ч. 1 ст. 23 КЗпП, не стає безстроковим, укладеним на невизначений строк.

Водночас роботодавець не має законних підстав, щоб скасувати в односторонньому порядку додаткову угоду до контракту, якою його строк продовжений на наступний термін.


Для багатьох 24 лютого досі завмерло на календарі, та час невпинний і за вікном вже червень. Знайте, що редакції та експерти поруч, і ми будемо робити все від нас залежне, щоб підтримати вас особисто та економіку України в цілому. Тому надаємо вам знижку в 40% для передплати фахових видань «Головбух», «Головбух Агро», «Головбух Медицина», а також до експертно-правової системи «Експертус Головбух» на рік.

Замовляйте доступ онлайн в інтернет-магазині. Якщо потрібно обговорити передплату з вашим менеджером, телефонуйте: 0 800 21 12 20 (дзвінки безплатні). Миру нам. І хай буде літо!


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Зразкова добірка: Документи для призначення та виплати лікарняних і декретних

Зразки наказів, повідомлень і протоколу допоможуть задокументувати: призначення уповноважених із питань оплати непрацездатності, засідання уповноважених, виплату лікарняних і декретних, відмову у виплаті, комунікації з працівниками й ПФУ
25

Прожитковий мінімум 2025: розмір, таблиця

Прожитковий мінімум — це показник, який використовується у розрахунках різних соціальних виплат, наприклад пенсій, допомоги з безробіття, аліментів. Його використовують також і в оподаткуванні. Усе, що варто знати про прожитковий мінімум у 2025 році, — в огляді
1206

Держбюджет 2025

19 листопада ВРУ ухвалила Закон України «Про Державний бюджет на 2025 рік» (проєкт закону від 14.09.2024 № 12000). Це вже третій бюджет країни за час повномасштабного вторгнення рф із найбільшими видатками та дефіцитом бюджету за всю історію країни. Проте Уряд запевняє, що бюджет є збалансованим. На які показники він спирається та що очікує українців в умовах воєнного стану — в огляді
643

Мінімальна зарплата 2025

ВРУ ухвалила Закон України «Про Державний бюджет на 2025 рік» (проєкт закону від 14.09.2024 № 12000). Яка мінімальна заробітна плата очікується в 2025 році та на які показники вона вплине — розповімо у статті
2183

Премія за підсумками року: нарахування та оподаткування

Річна премія — це винагорода за результатами роботи за рік. Інколи її називають тринадцятою зарплатою. Законодавство детально питання нарахування премій не врегульовує і роботодавець має певну свободу. У консультації — як нараховується річна премія, які є види, їхнє оподаткування, вплив розрахунку середньої зарплати для відпускних, лікарняних та інших виплат
50649

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді