Декларування доходів від продажу сільськогосподарської продукції

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

ПК визначені пільги щодо оподаткування сільськогосподарських доходів податком з доходів фізичних осіб

Оподаткування доходів фізичних осіб та порядок подання річної декларації про майновий стан і доходи (податкової декларації) регламентується розділом IV «Податок на доходи фізичних осіб» Податкового кодексу України (ПК).

ПК визначені пільги щодо оподаткування сільськогосподарських доходів податком з доходів фізичних осіб (ПДФО). Зокрема, доходи, що отримують громадяни від продажу власної сільськогосподарської продукції, яка вирощена, відгодована, виловлена, зібрана, виготовлена, вироблена, оброблена та/або перероблена безпосередньо фізичною особою на земельних ділянках, розмір яких не перевищує 2 гектари, не декларуються і податок на доходи фізичних осіб не сплачується.

Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності

Якщо розмір земельних ділянок перевищує 2 гектари, дохід від продажу сільськогосподарської продукції підлягає оподаткуванню на загальних підставах.

При продажу сільськогосподарської продукції (крім продукції тваринництва) суб’єкту господарювання (юридичній особі чи підприємцю) її власник має подати копію довідки про наявність у нього земельних ділянок. Таку форму (форма № 3ДФ) та порядок її видачі затверджено наказом МДЗ від 17.01.2014 № 32. Оригінал довідки зберігається у власника сільськогосподарської продукції. Довідка видається сільською, селищною або міською радою за місцем податкової адреси (місцем проживання) платника податку протягом п’яти робочих днів з дня отримання відповідною радою письмової заяви про видачу такої довідки.

При продажу власної продукції тваринництва груп 1–5, 15, 16 та 41 УКТ ЗЕД, отримані від такого продажу доходи не є оподатковуваним доходом, якщо їх сума сукупно за рік не перевищує 100 розмірів мінімальної заробітної плати. До цієї продукції належать живі тварини, м’ясо, їстівні субпродукти, риба, молоко та молочні продукти, яйця птиці, натуральний мед, їстівні продукти тваринного походження, жири та олії рослинного або тваринного походження, готові харчові продукти, шкури необроблені (крім натурального та штучного хутра) і шкіра вичинена. Такі фізичні особи здійснюють продаж зазначеної продукції без отримання довідки про наявність земельних ділянок.

У разі якщо сума отриманого доходу від продажу продукції тваринництва перевищує 100 розмірів мінімальної заробітної плати за минулий рік, фізична особа зобов’язана надати органу державної податкової служби довідку про самостійне вирощування, розведення, відгодовування продукції тваринництва, що видається у довільній формі сільською, селищною або міською радою за місцем податкової адреси (місцем проживання) власника продукції тваринництва. Якщо довідкою підтверджено вирощування проданої продукції тваринництва безпосередньо платником податку, оподаткуванню підлягає дохід, що перевищує 100 розмірів мінімальної зарплати.

Якщо таким платником податку не підтверджено самостійне вирощування, розведення, відгодовування продукції тваринництва, доходи від продажу якої він отримав, такі доходи підлягають оподаткуванню на загальних підставах. Оподатковується такий дохід за ставкою 15% (або 17% — у випадку перевищення суми доходу десятикратного розміру мінімальної заробітної плати).

Тож продавці сільгосппродукції при наявності оподатковуваних доходів, зазначених вище, зобов’язані до 1 травня 2015 року подати до місцевої ДПІ декларацію про майновий стан і доходи.

Форму та Інструкцію щодо її заповнення затверджено наказом МДЗ «Про затвердження форми податкової декларації про майновий стан і доходи та Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи» від 11.12.2013 № 793.

Декларація про майновий стан і доходи подається до податкової інспекції за місцем проживання (прописки) до 1 травня 2015 року. Граничний строк подання декларації у 2015 році — 30 квітня поточного року.

Бланки декларацій можна отримати безкоштовно в Центрах обслуговування платників органів фіскальної служби.

Податкова декларація подається в один із таких способів за вибором платника податку:

  • особисто платником або уповноваженою на це особою;
  • надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;
  • засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису у порядку, визначеному законодавством.

У разі якщо платник вирішив подати декларацію про майновий стан і доходи поштою, то здійснити це він повинен не пізніше, ніж за десять днів до закінчення граничного терміну подання декларації, тобто до 20 квітня 2015 року.


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Зміни в Законі про бухоблік: акценти для ЗОЗ

Уряд підготував нову редакцію для Закону про бухоблік. Зміни стосуються переважно звітування, деякі — вимог до посад головбухів. Поінформуємо про головні новації з акцентом на ті, що актуальні для ЗОЗ
33

Відпускні 2025: приклади, формули, таблиця для бухгалтера

Як правильно нарахувати відпускні у 2025 році? Розберемо, як розрахувати середню зарплату з урахуванням премій, як на розрахунок відпускних впливає воєнний стан. Теорію закріплюємо прикладами розрахунку відпускних для різних ситуацій
1326291

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді