За нерухомість і транспорт сплачуємо по-новому за старими формами звітності

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

Введені в дію зміни порядку оподаткування нерухомості та запровадження нового транспортного податку з 2015 року

Законом України від 28.12.2014 № 71-VІІІ (далі — Закон № 71) введені в дію зміни до Податкового кодексу України (ПК), що стосуються, зокрема, зміни порядку оподаткування нерухомості та запровадження нового транспортного податку з 2015 року. Із цього приводу Асоціація платників податків коментує деякі реформи.

Податок на нерухомість

Станом на 1 січня 2015 року юридичні особи повинні самостійно обчислити суму податку з житлової та нежитлової нерухомості. Податок сплачується авансовими внесками щокварталу до 30 числа місяця, що наступає за звітним кварталом. За новоствореними (нововведеними) об’єктами житлової та/або нежитлової нерухомості декларація подається протягом 30 календарних днів із дня виникнення такого права власності. Податок за них сплачується починаючи з місяця, в якому виникло право власності.

Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності

До 20 лютого цього ж року юридичні особи зобов’язані подати декларації до податкового органу за місцезнаходженням нерухомості з розбивкою в річній сумі рівними частками поквартально за формою, встановленою у порядку, передбаченому ПК.

Проте нова форма податкової декларації з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, яка б передбачала можливість декларування не лише житлової, а й нежитлової нерухомості, відсутня.

Із метою забезпечення виконання Закону № 71 до затвердження форми податкової звітності з податку на нерухомість юридичним особам ДФС України пропонує до 20 лютого 2015 року задекларувати житлову та нежитлову нерухомість використовуючи «стару» форму Податкової декларації з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, затверджену наказом Мінфіну від 01.07.2014 № 735.

При цьому для заповнення таких форм звітності надані нові рекомендації:

  • у разі наявності у платника податку об’єктів нежитлової нерухомості в колонці 2 «Тип об’єкта житлової нерухомості» зазначається значення 3 — «Інше»;
  • при цьому в колонці 3 «Загальна площа об’єкта житлової нерухомості» необхідно вказувати загальну площу об’єкта нежитлової нерухомості.

Транспортний податок

Із 1 січня 2015 року введено транспортний податок на легкові автомобілі, які використовувалися до 5 років і мають об’єм циліндрів двигуна понад 3000 куб. см. Ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25 000 грн. за кожен легковий автомобіль.

ПК зазначає, що юридичні особи самостійно обчислюють суму податку станом на 1 січня 2015 року. Декларацію вони зобов’язані подати до 20 лютого податковому органу за місцем реєстрації автомобіля, з розбивкою річної суми рівними частками поквартально.

У разі придбання протягом року автомобіля, що підпадає під об’єкт оподаткування, декларація подається протягом місяця з дня виникнення права власності на такий автомобіль. Податок сплачується починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об’єкт.

До затвердження форми податкової звітності платникам транспортного податку — юридичним особам ДФС України пропонує до 20 лютого 2015 року задекларувати авто, використовуючи Розрахунок суми збору за першу реєстрацію транспортних засобів, затверджений наказом МДЗ від 05.12.2013 № 767.

Заповнювати цю форму слід із дотриманням таких рекомендацій:

  • назва «Розрахунок збору за першу реєстрацію транспортних засобів» замінюється на «Розрахунок транспортного податку»;
  • у колонці 5 «Дата першої реєстрації транспортного засобу в Україні» зазначається «Рік випуску транспортного засобу»;
  • у колонці 8 «Сума збору» зазначається «Ставка транспортного податку».

Оскільки річна сума податку знайде своє відображення у колонці 8, то колонки 9–11 доведеться розбити на І–ІV квартали, щоб зазначити розбивку річної суми рівними частками поквартально, як це передбачено ПК.

Розрахунок транспортного податку потрібно подати до податкового органу в друкованому вигляді особисто або надіслати рекомендованим листом, разом зі супровідним листом у довільній формі з поясненням мотивів подання «старого» розрахунку.

При розрахунку суми податку зверніть увагу на те, що така умова, як термін використання автомобіля до 5 років, говорить про дату випуску транспортного засобу, а не про дату його першої реєстрації, як роз’яснювалось раніше.


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Середня зарплата для відпускних: як розрахувати у нестандартних ситуаціях + приклади

Як розрахувати середню зарплату для відпускних у складних ситуаціях? У цій статті пояснюємо, як враховувати місячні, квартальні та річні премії, як діяти, якщо у розрахунковому періоді був простій, відпустка за власний рахунок, неповний робочий тиждень або призупинення дії трудового договору. Також розглядаємо, як обчислити середню зарплату для відпускних, якщо втрачено облікові дані через війну
53

Положення про преміювання у 2025 році: зразок, структура, обов’язкові пункти

У положенні про преміювання фіксують, за які досягнення й у якому порядку працівники отримують премії. Такий документ захищає роботодавця і пояснює працівнику, коли чекати додаткової оплати. У статті — структура положення, обов’язкові формулювання, типові помилки та зразок на 2025 рік
39390

Нарахування розрахункових при звільненні у 2025 році: як і що виплатити працівнику

У день звільнення роботодавець повинен провести остаточний розрахунок із працівником та виплатити йому всі належні суми. Цей матеріал — покроковий гід для бухгалтера: як підготувати наказ, розрахувати всі виплати й правильно оформити розрахунковий листок
126507

Відрядження за кордон 2025: як оформити, провести в обліку та не порушити правила виїзду

У 2025 році відрядження за кордон потребує особливої уваги: і через воєнний стан, і через нові обмеження на виїзд. У цьому матеріалі — як правильно оформити закордонне відрядження, які документи підготувати, як обліковувати витрати та добові, а також які обмеження і дозволи діють під час війни. Усе — з прикладами й поясненнями для бухгалтера
300992

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді