В Україні зростає кількість податкових боржників: свіжа статистика

Рахункова палата виявила неналежний стан обліку платників податків і його цифровізації. Створена ДПС електронна система обліку платників податків та централізованого ведення реєстрів і баз даних потребує вдосконалення

akc_pod_stavki.jpg

10 пам’яток: Фінансова звітність за 2024 рік

У 2020–2022 роках та I кварталі 2023 року кількість юросіб-платників збільшилася на 8% і на 01.04.2023 становила майже 1,7 млн.

А от кількість фізосіб, внесених до Державного реєстру фізичних осіб – платників податків (ДРФО), скоротилася на 0,5%. На кінець I кварталу 2023 року становила близько 43 млн. Фахівці Рахункової палати з’ясували, що у ДРФО є інформація про суми доходів та податків лише щодо кожної десятої фізособи. Це свідчить про неузгодженість взаємин податкової служби із платниками.

Аудит Рахункової палати виявив кілька негативних тенденцій. Зокрема, стрімко зростає кількість платників, які мають податковий борг, а саме серед:

  • юросіб кількість боржників збільшилася на 73% (зі 102 до 176 тис.)
  • фізосіб – у 4,5 раза (із 733 тисяч до понад 3 млн).

Сума податкового боргу зросла на 40% та 46% відповідно.

Зросла кількість платників, які не подають податкову звітність або звітують про відсутність діяльності. З 2020 по 2022 рік серед юросіб цей показник зріс із 20% до 29%, серед фізосіб – із 12% до 27%.

ДПС перевіряла платників, які припинили свою діяльність. У результаті донарахували понад 10 млрд грн грошових зобов’язань. За статистикою до держбюджету надійшло всього 646 млн грн (близько 6%).

Аудит встановив, що деякі перевірки не можуть провести через відсутність платників за податковою адресою. Щоб встановити їх місцезнаходження направляють запити до Нацполіції та БЕБ. У переважній більшості їх повертають без виконання. На сьогодні механізм взаємодії між ДПС та відповідними органами виконавчої влади з цього питання так і не запровадили.

Податкова служба веде реєстри та бази даних, які стосуються реєстрації та обліку платників. Попри те, що всі процеси автоматизовані, фахівці Рахункової палати констатують недосконалість програмного забезпечення. Обмежений доступ до системи не дозволяє всебічно проаналізувати повноту обліку. Звіти не розкривають усіх даних, а деякі з них не узгоджуються між собою. Водночас у звітних формах не передбачений облік платників за видами діяльності або системами оподаткування, облік платників на тимчасово окупованих територіях тощо.

За інформацією Рахункової палати


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Клуб білого бізнесу: які переваги статусу учасника

Розглянемо, як функціонує Клуб білого бізнесу. Особливу увагу приділимо перевагам, ризикам та зобов’язанням учасників. Проаналізуємо причини, через які частину підприємств у переліку приховують
1521

Форма 20-ОПП: актуальний зразок і порядок заповнення

Існує спеціальна обов’язкова заява про об’єкти, які є джерелом доходу платника податку, або такі, що пов’язані з оподаткуванням, наприклад легкові автомобілі, земельні ділянки, а також кіоски, магазини та інші торговельні точки тощо. Це так звана форма 20-ОПП. Коли її подавати, які наслідки за неподання, невірну чи помилкову інформацію в ній, як її слід заповнювати та коли оновлювати, – у консультації експерта на конкретних зразках для різних ситуацій
361935

Календар бухгалтера на лютий 2025

2025-й рік розпочинає свій другий місяць. Аби він не був найлютішим через неподані звіти й несплачені податки, варто проглянути виробничий календар на лютий 2025 та податковий календар 2025
41541

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді