Порядок організації та виконання робіт з приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку товарної нафти і нафтопродуктів регулює Інструкція про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затверджена наказом Міненергетики від 20.05.2008 № 281/171/1578/155 (далі — Інструкція № 281).
Вимоги Інструкції № 281 — обов’язкові для всіх суб’єктів господарювання (підприємств, установ, організацій, ФОПів), які провадять хоча б один з таких видів економічної діяльності як закупівля, транспортування, зберігання і реалізація нафти та нафтопродуктів на території України.
Оптовий продаж нафтопродуктів з оптового складу обов’язково оформлюють товарно-транспортною накладною (ТТН). Однак за спірними господарськими операціями підприємство надало не ТТН, а видаткові накладні, талони та копії відомостей про відпуск нафтопродуктів (форма 16-НП), що застосовують винятково на АЗС під час роздрібної торгівлі.
Окрім того, копії документів, які надало підприємство, містять недоліки та неточності, через які неможливо встановити:
- місце відвантаження нафтопродуктів;
- автотранспортний засіб, до якого відвантажили нафтопродукти;
- номер подорожнього листа;
- особу, яка відповідає за проведення господарської операції з боку позивача;
- назву підприємства, яке відпустило нафтопродукти;
- дані про залишок пального за видами на початок і кінець звітного періоду.
Тож ВС:
- констатував, що:
- підприємство надало первинні документи, які не відповідають вимогам Інструкції № 281;
- ДПС, яка ухвалила оскаржуване податкове повідомлення-рішення, діяла законно;
- задовольнив касаційну скаргу ДПС;
- скасував рішення судів попередніх інстанцій;
- ухвалив рішення, яким відмовив підприємству у задоволенні позовних вимог визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення на загальну суму 4,48 млн грн.