Що робити з коштами ФСС з ТВП зі спеціального рахунку, які надійшли для виплати лікарняного після звільнення працівника? При цьому працівник знаходиться за межами України.
Порядок фінансування страхувальників для надання застрахованим особам матеріального забезпечення за рахунок коштів ФСС з ТВП затверджено постановою правління ФСС з ТВП від 22.12.2010 № 26(далі— Порядок № 26).
Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності
Відповідно до пункту 9 Порядку № 26 після надходження суми коштів, зазначених у заяві-розрахунку, на рахунок страхувальника, останній зобов’язаний здійснити виплату відповідного матеріального забезпечення у встановлені строки. Ці строки визначено у статті 52 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001 № 2240-ІІІ.
Так, допомога по тимчасовій непрацездатності виплачується у найближчий після дня призначення допомоги строк, установлений для виплати заробітної плати. При цьому до заробітної плати належать як виплати, що включаються до фонду оплати праці, так і ті, які до нього не входять, зокрема, лікарняні (п. 3.2 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату від 13.01.2004 № 5).
Якщо у даному випадку підприємство не може перерахувати кошти звільненому працівнику на його картковий рахунок, суму такого матеріального забезпечення слід зняти зі спеціального рахунку та провести розрахунок з працівником через касу підприємства.
У такому разі касова відомість буде доказом, що підприємство намагалося виплатити звільненому працівнику ці гроші зі спецрахунку. Однак, оскільки нема неможливості зв’язатися з такою особою, гроші будуть здані назад у банк на розрахунковий рахунок підприємства по аналогії з депонованою заробітною платою.
Пунктом 2.10 Положення № 637 установлено строки, після закінчення яких заробітна плата має бути депонована:
- за виплатами, що належать до фонду оплати праці, — протягом 3 робочих днів із дня отримання грошей у банку (включаючи день їх отримання);
- за виплатами, які до фонду оплати праці не включаються, — протягом дня отримання готівки в банку. Суми готівки, що одержані в банку і не використані за призначенням протягом установленого строку, повертаються підприємством до банку не пізніше наступного робочого дня або можуть залишатися в його касі (у межах установленого ліміту).
Враховуючи зазначене, сума невиплачених лікарняних має бути депонована та повернена на розрахунковий рахунок підприємства в банку не пізніше наступного робочого дня після їх отримання із спецрахунку. Надалі виплатити звільненому працінику раніше депоновану заробітну плату можна як за рахунок грошових коштів, отриманих на такі цілі в банку, так і за рахунок готівкової виручки, що надійшла в касу.