Роботодавець має право призупинити дію трудового договору (ст. 13 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX).
На час призупинення трудового договору роботодавець не виплачує зарплату і не сплачує за працівника єдиний внесок, оскільки відсутня база для його нарахування.
Аналогічна ситуація виникає, коли працівник перебуває у відпустці без збереження зарплати повний календарний місяць. Адже у цьому разі теж відсутня база нарахування єдиного внеску.
Якщо працівник перебуває у відпустці без збереження зарплати лише частину календарного місяця і його дохід у вигляді зарплати за відпрацьований час не перевищує розміру мінзарплати, то суму єдиного внеску розраховують як добуток розміру мінзарплати, що встановив закон на місяць, за який нараховують зарплату, і ставки єдиного внеску.
Працівники, з якими призупинили трудові договори, наразі не мають права добровільно самостійно сплачувати єдиний внесок.
04.11.2022 ВРУ прийняла в цілому законопроєкт «Про внесення змін до деяких законів України щодо спрощення механізму участі у загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванні» № 7649. Він передбачає, що особи, які досягли 16-річного віку та не належать до осіб, яким призначили пенсію у солідарній системі, мають право добровільно сплачувати страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування (далі — страхові внески). Для цього потрібно укласти з ПФУ договір про добровільну сплату страхових внесків (далі — Договір з ПФУ).
Договір з ПФУ можна буде укласти в електронній формі через Портал Дія, додаток «Дія» або вебпортал електронних послуг ПФУ.
Тож наймані працівники підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, з якими роботодавці призупинили трудові договори, з прийняттям законопроєкту № 7649 отримають право самостійно сплачувати єдиний внесок.