Не виконали непонайменований договір — поверніть кошти: позиція ВС

Відсутність між сторонами правовідносин за договором позики не свідчить про відсутність у позивача права на повернення грошових коштів, які він надав відповідачеві.

zemlia-kupivlia-prodazh.jpg

МПЗ для спрощенців четвертої групи

Позивач надав відповідачеві кошти для придбання земельної ділянки. Сторони мали намір перепродати цю землю й поділити між собою прибуток. Відповідач згодом написав про це письмову розписку. Він не виконував зобов’язань перед позивачем упродовж багатьох років. Тому позивач попросив суд стягнути заборгованість за договором позики.

Суд першої інстанції задовольнив позов. На його думку, відсутність між сторонами правовідносин за договором позики не свідчить про те, що позивач не має права повернути кошти, які надав відповідачеві.

Апеляційний суд скасував рішення районного суду. Мотивував це тим, що відповідач отримав і зберігав кошти на підставі, яка згодом відпала. Це свідчить про те, що позивач просив стягнути з відповідача кошти на підставі статті 1212 Цивільного кодексу України (ЦК).

Касаційний цивільний суд у складі Верховного Суду скасував постанову апеляційного суду і задовольнив позов. При цьому він змінив мотивувальну частину рішення суду першої інстанції.

Висновки, які зробив Касаційний цивільний суд у складі ВС:

1. Перекваліфікувати договір можна, зокрема, у разі:

  • недійсності договору (зокрема, удаваності договору);
  • тлумачення змісту договору.

2. Сторони мають право укладати договори, які не передбачають акти цивільного законодавства, якщо вони відповідають загальним засадам цивільного законодавства (ст. 6 ЦК). Такі договори вважають непонайменованими.

3. Тлумачення змісту документа про отримання коштів свідчить про те, що сторони вчинили непонайменований договір про придбання і використання земельної ділянки.

4. Апеляційний суд не врахував норми пункту 3 частини 3 статті 1212 ЦК. А саме, сторона, яка вчинила виконання, однак не отримала зустрічного надання в обсязі, який відповідає переданому майну / сплаченим коштам, і згодом відмовилася від договору, може вимагати від сторони, яка порушила договір і не здійснила зустрічне надання, повернути майно/кошти.

5. Дії відповідача, який отримав від позивача кошти на придбання земельної ділянки, є недобросовісними. Адже він погодився придбати земельну ділянку, але не зробив цього і відмовляється повернути отримані кошти після відмови від договору з кредитором.

6. Оскільки позивач відмовився від договору, а відповідач не придбав земельної ділянки, відповідач мусить повернути отримані кошти. Тож суд першої інстанції ухвалив правильне рішення стягнути кошти з відповідача, хоча й не застосував норми частини 3 статті 6, пункту 3 частини 3 статті 1212 ЦК.

За інформацією ВС


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Як агропідприємству оминути штрафів від Держпраці у 2025 році

У період дії воєнного стану інспектори Держпраці можуть завітати для перевірки лише в особливій ситуації. Підстави для такого раптового візиту обмежені, як і питання для перевірки. Експерт нагадує випадки, коли Держпраці може провести позапланову перевірку, і розміри трудових штрафів у 2025 році
854

Документи для посівної кампанії

Посівна кампанія 2025 стартувала. У статті — добірка первинних документів, які мають скласти аграрії, аби облікувати витрати на весняно-польові роботи, а також зразки їх оформлення з коментарями експерта. Скачайте потрібний!
3346

Аграрні ноти: як аграріям залучати гроші для бізнесу

Новий механізм залучення коштів для аграрних підприємств депутати запровадили Законом про аграрні ноти, що набрав чинності з 01.01.2025. Підкажемо, які відносини регулює новий документ, а також яким бізнесам цей інструмент може бути цікавий і вигідний
1350

Виправлення помилок у декларації єдинника 4 групи

Розрахунок єдиного податку у аграріїв, що перебувають на 4-й групі єдиного податку, за своїм підходом досить простий, але помилки все одно бувають. Про те, як виправити помилки у декларації платника єдиного податку 4 групи, як заповнити уточнюючу декларацію платника єдиного податку 4 групи – у консультації
28630

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді