Не виконали непонайменований договір — поверніть кошти: позиція ВС

Відсутність між сторонами правовідносин за договором позики не свідчить про відсутність у позивача права на повернення грошових коштів, які він надав відповідачеві.

zemlia-kupivlia-prodazh.jpg

Часткова компенсація за придбання сільгосптехніки: як відшкодувати 25% своїх витрат

Позивач надав відповідачеві кошти для придбання земельної ділянки. Сторони мали намір перепродати цю землю й поділити між собою прибуток. Відповідач згодом написав про це письмову розписку. Він не виконував зобов’язань перед позивачем упродовж багатьох років. Тому позивач попросив суд стягнути заборгованість за договором позики.

Суд першої інстанції задовольнив позов. На його думку, відсутність між сторонами правовідносин за договором позики не свідчить про те, що позивач не має права повернути кошти, які надав відповідачеві.

Апеляційний суд скасував рішення районного суду. Мотивував це тим, що відповідач отримав і зберігав кошти на підставі, яка згодом відпала. Це свідчить про те, що позивач просив стягнути з відповідача кошти на підставі статті 1212 Цивільного кодексу України (ЦК).

Касаційний цивільний суд у складі Верховного Суду скасував постанову апеляційного суду і задовольнив позов. При цьому він змінив мотивувальну частину рішення суду першої інстанції.

Висновки, які зробив Касаційний цивільний суд у складі ВС:

1. Перекваліфікувати договір можна, зокрема, у разі:

  • недійсності договору (зокрема, удаваності договору);
  • тлумачення змісту договору.

2. Сторони мають право укладати договори, які не передбачають акти цивільного законодавства, якщо вони відповідають загальним засадам цивільного законодавства (ст. 6 ЦК). Такі договори вважають непонайменованими.

3. Тлумачення змісту документа про отримання коштів свідчить про те, що сторони вчинили непонайменований договір про придбання і використання земельної ділянки.

4. Апеляційний суд не врахував норми пункту 3 частини 3 статті 1212 ЦК. А саме, сторона, яка вчинила виконання, однак не отримала зустрічного надання в обсязі, який відповідає переданому майну / сплаченим коштам, і згодом відмовилася від договору, може вимагати від сторони, яка порушила договір і не здійснила зустрічне надання, повернути майно/кошти.

5. Дії відповідача, який отримав від позивача кошти на придбання земельної ділянки, є недобросовісними. Адже він погодився придбати земельну ділянку, але не зробив цього і відмовляється повернути отримані кошти після відмови від договору з кредитором.

6. Оскільки позивач відмовився від договору, а відповідач не придбав земельної ділянки, відповідач мусить повернути отримані кошти. Тож суд першої інстанції ухвалив правильне рішення стягнути кошти з відповідача, хоча й не застосував норми частини 3 статті 6, пункту 3 частини 3 статті 1212 ЦК.

За інформацією ВС


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Як укласти договір оренди сільськогосподарської техніки

Усі суб’єкти господарювання, що реалізують пальне, стали платниками акцизного податку. Навіть передачу пального виконавцеві за договором підряду податківці розцінюють як реалізацію. Тож фермери, які передають виконавцеві власне пальне за договором підряду, мають сплачувати акциз. Аби уникнути непорозумінь з податківцями, замість договору підряду укладіть договір оренди сільгосптехніки. Підкажемо, що врахувати
5694

Договір контрактації сільськогосподарської продукції

Одна з форм державної підтримки сільськогосподарського виробника — це закупівля в нього продукції. Один зі способів оформити таку закупівлю — договір контрактації. У консультації розповімо про суть такого договору, його правове регулювання, істотні умови, відмінності від інших договорів, а також знайдете зразок договору контрактації
17553

Облікова політика сільськогосподарського підприємства 2024

Облікова політика — внутрішній документ агропідприємства. Проте норми, які підприємство закладає до облікової політики, можуть як допомогти врятувати від ризиків, так і зашкодити. Скористайтеся порадами експерта та готовим зразком, які допоможуть провести аудит власного наказу про облікову політику
4725

Преміювання аграріїв: як заохотити працівників і зекономити на податках

Уже котрий рік поспіль аграрії збирали врожай за несприятливих погодних умов, а інколи під час обстрілів і в небезпечних умовах через замінування. Тож роботодавцям варто подбати про преміювання, заохочення та подарунки для працівників до майбутніх свят
891

Зібрали врожай овочів і фруктів: як задокументувати, облікувати та оподаткувати

Агропідприємство зібрало врожай овочів і фруктів. Як оцінити готову продукцію та відходи, а також задокументувати, облікувати та оподаткувати зібраний урожай, розповість експерт
69

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді