Відображаємо в обліку технічне обслуговування орендованих транспортних засобів

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

Підприємство провело технічне обслуговування орендованих транспортних засобів. Як відобразити в податковому обліку технічне обслуговування. Чи вважається проведення техобслуговування ремонтом та чи має значення 10-відсотковий ліміт? Які документи, крім акта виконаних робіт на загальну суму техогляду, мав надати виконавець робіт?

Підприємство провело технічне обслуговування орендованих транспортних засобів. Як відобразити в податковому обліку технічне обслуговування. Чи вважається проведення техобслуговування ремонтом та чи має значення 10-відсотковий ліміт? Які документи, крім акта виконаних робіт на загальну суму техогляду, мав надати виконавець робіт?

Положення про проведення технічного обслуговування і ремонт дорожніх транспортних засобів затверджено наказом Мінтрансу від 30.03.1998 № 102 (далі — Положення № 102). Його вимоги розповсюджуються на юридичних та фізичних осіб — суб’єктів підприємницької діяльності, які здійснюють експлуатацію, технічне обслуговування і ремонт дорожніх транспортних засобів (за винятком тролейбусів, мопедів і мотоциклів) незалежно від форм власності.

У листі Мінінфраструктури від 03.02.2012 № 1075/25/10-12 зазначено, що виконані роботи відносяться або до ремонту, або до технічного обслуговування на підставі переліку і порядку робіт, регламентованих розробником/виробником дорожніх транспортних засобів, та за записами, розробленими в інструкціях з експлуатації або в сервісних книгах, а також у нормативних документах.

Якщо експлуатаційна документація дорожніх транспортних засобів відсутня, то віднесення виконаних робіт до ремонту чи технічного обслуговування визначається згідно з Положенням № 102. У додатках А, Б і В до Положення № 102 містяться примірні переліки операцій технічного обслуговування автомобільного транспорту. Операції з обслуговування транспортного засобу, що не зазначені у додатках А, Б, В до Положення № 102, не належать до технічного обслуговування автомобіля і розглядаються як поточний ремонт.

Примірний перелік операцій ТО-1 (перше технічне обслуговування) та ТО-2 (друге технічне обслуговування) наведено відповідно в додатках А і Б до Положення № 102.

Сезонне технічне обслуговування машин складається з проведення чергового ТО-1 або ТО-2 і додаткових робіт відповідно до наступного періоду експлуатації в осінньо-зимових чи весняно-літніх умовах.

Відповідно до пункту 3.8 розділу 3 Положення № 102 щоденне обслуговування, технічне обслуговування та сезонне технічне обслуговування транспортного засобу не належать до реконструкції, модернізації, технічного переозброєння та інших видів поліпшення автомобіля.

Бухгалтерський облік

Згідно з пунктом 15 ПСБО 7 «Основні засоби», витрати, що здійснюються для підтримання об’єкта в робочому стані (проведення технічного огляду, нагляду, обслуговування, ремонту тощо), та одержання первісно визначеної суми майбутніх економічних вигод від його використання включаються до складу витрат.

Податковий облік

Якщо договір оперативної оренди/лізингу зобов’язує або дозволяє орендарю здійснювати ремонти/поліпшення автомобіля, то на підставі пункту 146.19 Податкового кодексу України (ПК) за умови належного документального підтвердження (п. 138.2 ПК) частину вартості таких ремонтів/поліпшень у сумі, що не перевищує 10% сукупної балансової вартості всіх груп основних засобів, що підлягають амортизації, на початок звітного року, орендар включає до складу податкових витрат.

Витрати на технічне обслуговування автомобіля не визнаються ремонтом чи поліпшенням згідно з вимогами Положення № 102. Тому їх включення до податкових витрат не залежить від встановленого 10%-го ліміту. Витрати на технічне обслуговування включаються до складу податкових витрат у повному обсязі.

Однак згідно з роз’ясненнями Міндоходів (опубліковано в ЗІР, підкатегорія 102.07.04) для цього необхідно, щоб технічна документація з експлуатації автомобіля передбачала необхідність проведення технічного огляду, нагляду, обслуговування тощо. Фахівці Міндоходів наголошують, що платник податку одержує первісно визначену суму майбутніх економічних вигод від використання автомобіля в результаті технічного огляду для підтримання автомобіля в робочому стані.

Податковий облік витрат, що здійснюються для підтримання об’єкта основних засобів у робочому стані, залежить від напряму використання таких основних засобів, а саме:

  •  включається до собівартості реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг, якщо автомобіль використовується в операційній діяльності (п. 138.8 ПК);
  • включається до складу інших витрат (138.10 ПК).

Отже, для включення до складу податкових витрат необхідні такі документи:

  • акт про виконання робіт технічного обслуговування автомобіля, у т. ч. орендованого;
  • податкова накладна виконавця робіт, якщо він є платником ПДВ;
  • технічна документація з експлуатації автомобіля, яка передбачає проведення технічного огляду, нагляду, обслуговування тощо, для підтримання автомобіля в робочому стані.
додаток


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Розрахунок середньої заробітної плати 2025: приклад для відпускних і компенсації

В основі розрахунку відпускних — середня заробітна плата. Її розраховуйте за Порядком № 100. Розглянемо, як розрахувати середню зарплату для відпускних з урахуванням усіх особливостей воєнного часу
209870

Лікарняні 2025: як розрахувати та нарахувати правильно

Як правильно нарахувати лікарняні? Що врахувати під час розрахунку, як працює електронний листок непрацездатності, що означають його статуси і коли ще можна використати паперовий — пояснюємо все
414892

Військовий збір 2025: ставки з зарплати, приклад розрахунку, штрафи

Військовий збір — це обов’язковий платіж із зарплати, який спрямовують на фінансування ЗСУ. Який військовий збір у 2025 році, як його утримувати, хто є платником, які об’єкти оподаткування, звітність і штрафи — читайте в огляді
242270

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді