Кабмін оновив процедуру бронювання працівників: оприлюднили постанову

З 1 грудня бронювання військовозобов’язаних відбуватиметься через портал Дія. Всі критично важливі підприємства повинні підтвердити свій статус до 28 лютого 2025 року відповідно до нових критеріїв

Працівників бронюватимуть по-новому

Відповідні зміни вносять до постанови КМУ «Деякі питання реалізації положень Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» щодо бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час» від 27.01.2023 № 76. Їх затвердив КМУ постановою «Деякі питання бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час» від 22.11.2024 № 1332, яку 23.11.2024 оприлюднив «Урядовий кур’єр» № 238. Зміни набирають чинності з 1 грудня, за винятком окремих положень.

Нагадуємо, що 15 листопада Уряд завершив аудит рішень щодо визначення підприємств, установ і організацій критично важливими. За результатами аудиту 95% від всіх критично важливих підприємств зберегли цей статус. Під час аудиту також виявили низку порушень, а саме:

  • різке та необґрунтоване зниження зарплати працівникам після отримання підприємствам статусу критично важливого;
  • використання різних моделей для понаднормового збільшення чисельності заброньованих;
  • включення підприємств до переліку критично важливих, які по суті не є критичними для економіки.

Підприємства, на яких виявили зловживання, втратили статус критично важливих, а працівники цих підприємств розброньовані.

На підставі даних аудиту Уряд оновив критерії бронювання.

Сам алгоритм визнання підприємств критично важливими не змінюється. Як і раніше підприємство звертається до відповідного Міністерства або ОВА для отримання такого статусу.

Уряд зберіг вісім чинних критеріїв для визначення підприємства критично важливим. Водночас галузеві та регіональні критерії критичності віднині погоджуються Міноборони та Мінекономіки.

Додаткові критерії критичної важливості

Для приватних підприємств встановлюють обов’язковий критерій — нарахована середня зарплата у підприємстві за останній календарний квартал повинна бути не менше 2,5 мінімальної зарплати (20 тис. грн станом на листопад 2024 року). У працівника, якого бронюють, нарахована заробітна плата також має бути не менше 20 тис. грн.

Впроваджують обов’язковий критерій для підприємств — відсутність заборгованості по сплаті усіх податків.

Підприємства мають підтвердити свою критичну важливість

Підприємства, які захочуть забронювати працівника, повинні підтвердити відповідність чинним та новим критеріям. У них є на це понад три місяці — від публікації відповідної постанови до кінця лютого 2025 року.

Після підтвердження критичності, підприємства повинні через Дію подати знову списки працівників для бронювання. До подачі оновлених списків, усі надані бронювання залишаються чинними.

Бронювання працівників через Дію запрацює з 1 грудня. Сервіс усуває людський фактор та пришвидшує процес.

Підприємствам забороняється бронювати працівників, які не перебувають на військовому обліку або не мають військово-облікових документів.

Посилюється система контролю

Усі рішення щодо визначення підприємств критичними обов’язково моніторитимуть з можливістю анулювання бронювання. Таку опцію передбачать у Дії.

Щомісячно відбуватиметься моніторинг відповідності підприємств встановленим вимогам щодо середньої зарплати на підприємстві, рівня сплати податків та кількості військовозобов’язаних.

Якщо встановлять, що підприємство не відповідає вимогам — на нього сформують запит для надання пояснень. У разі негативного результату моніторингу підприємство позбавлятимуть статусу критичного.

За інформацією Мінекономіки

 


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Оновлені довідники податкових пільг

Податкова оприлюднила оновлений довідник податкових пільг станом на 31.03.2025. Там знайдете перелік пільг із податку на прибуток, оподаткування неприбуткових установ й організацій, плати за землю, ПДВ, державного мита тощо
13971

Плата за землю 2025: ставки, пільги, розрахунок

Плата за землю стосується всіх, хто має зареєстровану на себе земельну ділянку чи орендує її у держави або місцевої громади. Звільнення від сплат цього податку чутливе до нюансів господарського використання землі. Про те, як нараховується земельний податок з фізосіб у 2025 році, у т.ч. й щодо тимчасово окупованих земель та територій бойових дій, — в огляді
113512

Повідомлення про прийняття працівника на роботу: як заповнити

Якщо не подасте в податкову повідомлення про прийняття працівника на роботу, ризикуєте заплатити штраф у розмірі однієї МЗП. А це — 8000 грн у 2025 році. За нашими підказками та зразком заповните повідомлення про прийняття на роботу
176667

Головне для бухгалтера у квітні 2025 року

В огляді — найважливіше, що маєте врахувати у квітні. Це нові або оновлені консультації, форми із зразками заповнення, довідники і найважливіші новини, які вплинуть на роботу бухгалтера у квітні. Роботи, як завжди, багато, але разом ми впораємось!
866

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді