Мінфін привів НП(С)БО до вимог МСФЗ для малих та середніх підприємств: опублікували накази

Автор
експерт з обліку та оподаткування
Мінфін відкоригував низку Національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку (далі — НП(С)БО).

Мінфін привів НП(С)БО до вимог МСФЗ для малих та середніх підприємств

Банк проведень: безоплатна передача й отримання товарів

Наказ Мінфіну від 12.01.2023 № 18

Наказ Мінфіну від 02.02.2023 № 57

Норми НП(С)БО привели у відповідність до Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 19.07.2022 № 2435-IX та вимог Міжнародного стандарту фінансової звітності для малих та середніх підприємств відображення в бухобліку нематеріальних активів.

1. У НП(С)БО 8 «Нематеріальні активи», затвердженому наказом Мінфіну від 18.10.1999 № 242, встановили:

  • строк корисного використання, ліквідаційна вартість та метод амортизації нематеріального активу (далі — НМА) переглядають на кінець звітного року, якщо в наступному періоді очікуються зміни строку корисного використання активу або зміни умов отримання майбутніх економічних вигод. НМА з невизначеним строком корисного використання також на кінець кожного звітного року оцінюють на наявність ознак невизначеності обмеження строку їх корисного використання та за відсутності таких ознак підприємство установлює строк корисного використання таких НМА;
  • амортизацію НМА нараховують, виходячи з нового методу нарахування амортизації, строку корисного використання та ліквідаційної вартості, починаючи з місяця, наступного за місяцем змін.

2. У НП(С)БО 25 «Спрощена фінансова звітність», затвердженому наказом Мінфіну від 25.02.2000 № 39 визначили, що мікропідприємства, діяльність яких спрямована на виробництво готової продукції, можуть на дату складання фінзвітності усі витрати операційної діяльності (затрати на виробництво готової продукції, загальновиробничі та інші операційні витрати) визнавати собівартістю реалізованої продукції.

Під час інвентаризації перед складанням річної фінзвітності встановлюють залишок незавершеного виробництва і залишок готової продукції.

Залишок незавершеного виробництва оцінюють за матеріальними витратами і витратами на оплату праці, а залишок готової продукції — за ціною реалізації за вирахуванням витрат на збут і суми очікуваного прибутку від їх продажу.

Вартість оцінених залишків визнають (відображають) зменшенням собівартості реалізованої продукції. На суму збільшення (зменшення) у порівнянні з початком поточного (звітного) року залишків незавершеного виробництва і готової продукції зменшують (збільшують) показник собівартості реалізованої продукції.

3. У НП(С)БО 31 «Фінансові витрати», затвердженому наказом Мінфіну від 28.04.2006 № 415, підприємства, які ведуть спрощений бухоблік доходів та витрат, виключили з переліку госпсуб’єктів, які фінвитрати визнають витратами того звітного періоду, за який вони були нараховані (визнані зобов’язаннями).

4. У НП(С)БО 21 «Вплив змін валютних курсів», затвердженому наказом Мінфіну від 10.08.2000 № 193, уточнили, що валютний курс — це установлений НБУ офіційний валютний курс грошової одиниці України до грошової одиниці іншої країни.

Середньозважений валютний курс є результатом ділення суми добутків величин валютних курсів НБУ та кількості днів їх дії у звітному місяці на кількість календарних днів у цьому місяці.

5. У НП(С)БО 2 «Консолідована фінансова звітність», затвердженому наказом Мінфіну від 27.06. 2013 № 628, вказали, що норми цього стандарту застосовують підприємства, які контролюють інші підприємства (материнські підприємства), крім материнських підприємств, які відповідно до законодавства складають фінансову звітність за міжнародними стандартами фінансової звітності.

Визначили поняття «група» — це група юросіб, в яку входять підприємство, що контролює інші підприємства (материнське підприємство), та всі інші підприємства, які воно контролює (дочірні підприємства). Такі групи поділяють на малі, середні або великі. Також визначили критерії розподілу таких груп.

6. У НП(С)БО 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності», затвердженому наказом Мінфіну від 07.02.2013 № 73, підприємства, які ведуть спрощений бухоблік доходів та витрат, виключили із переліку госпсуб’єктів, яким встановлена скорочена за показниками фінзвітність у складі балансу і звіту про фінрезультати за НП(С)БО 25.

Також відкоригували НП(С)БО:

  • 19 «Об'єднання підприємств», затверджене наказом Мінфіну від 07.07.1999 № 163;
  • 17 «Податок на прибуток», затверджене наказом Мінфіну від 28.12.2000 № 353;
  • 23 «Розкриття інформації щодо пов’язаних сторін», затверджене наказом Мінфіну від 18.06.2001 № 303;
  • 24 «Прибуток на акцію», затвердженого наказом Мінфіну від 16.07.2001 № 344.

Накази № 57 та № 18 набрали чинності 17.02.2023 — це день, коли їх опублікував «Офіційний вісник України» № 16.

 


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Зразкова добірка: Документи для призначення та виплати лікарняних і декретних

Зразки наказів, повідомлень і протоколу допоможуть задокументувати: призначення уповноважених із питань оплати непрацездатності, засідання уповноважених, виплату лікарняних і декретних, відмову у виплаті, комунікації з працівниками й ПФУ
21

Прожитковий мінімум 2025: розмір, таблиця

Прожитковий мінімум — це показник, який використовується у розрахунках різних соціальних виплат, наприклад пенсій, допомоги з безробіття, аліментів. Його використовують також і в оподаткуванні. Усе, що варто знати про прожитковий мінімум у 2025 році, — в огляді
1199

Держбюджет 2025

19 листопада ВРУ ухвалила Закон України «Про Державний бюджет на 2025 рік» (проєкт закону від 14.09.2024 № 12000). Це вже третій бюджет країни за час повномасштабного вторгнення рф із найбільшими видатками та дефіцитом бюджету за всю історію країни. Проте Уряд запевняє, що бюджет є збалансованим. На які показники він спирається та що очікує українців в умовах воєнного стану — в огляді
642

Мінімальна зарплата 2025

ВРУ ухвалила Закон України «Про Державний бюджет на 2025 рік» (проєкт закону від 14.09.2024 № 12000). Яка мінімальна заробітна плата очікується в 2025 році та на які показники вона вплине — розповімо у статті
2181

Інвентаризаційні чеклісти: скачайте, роздрукуйте і позначайте, що вже зробили

Якщо проводити інвентаризацію хаотично, вона може затягнутися так, що доведеться сидіти за роботою і в новорічну ніч. Щоб зробити все чітко і правильно, скористайтеся підказками від експертів «Головбуха». Скачуйте і дійте за списком!
4906

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді