З 8 березня діє оновлений Порядок реєстрації та блокування ПН/РК

Автор
експерт з обліку та оподаткування
Між ДПС і платниками ПДВ виникають непорозуміння через брак документів і пояснень, на підставі яких комісії регіонального рівня можуть ухвалювати позитивні рішення щодо реєстрації ПН/РК в ЄРПН

Увага! З 8 березня наберуть чинності зміни до Порядку реєстрації та блокування ПН/РК

Алгоритм розблокування податкових накладних та подання таблиці даних

Наказ Мінфіну від 12.01.2023 № 19

Мінфін наказом від 12.01.2023 № 19 (далі — Наказ № 19) затвердив зміни до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 12.12.2019 № 520 (далі — Порядок № 520).

Якщо ДПС призупинила реєстрацію податкової накладної чи розрахунку коригування до неї (далі — ПН/РК) в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі — ЄРПН), платник податків може подати комісії регіонального рівня письмові пояснення та копії документів (далі — письмові пояснення), щоб підтвердити інформацію із ПН/РК (п. 4 Порядку № 520).

Комісія регіонального рівня розглядатиме письмові пояснення протягом п’яти робочих днів, після чого має:

  • або зареєструвати ПН/РК в ЄРПН. У цьому разі комісія надсилає платникові податку своє рішення в порядку, що встановила стаття 42 глави 1 розділу II Податкового кодексу України (ПК), за формою із додатка 1 до Порядку № 520 (далі — додаток 1);
  • або направити платникові податків повідомлення про те, щоб він надав додаткові пояснення чи документи на підтвердження інформації із ПН/РК (далі — повідомлення), за формою із додатка 2 до Порядку № 520. ;
  • або відмовити в реєстрації ПН/РК в ЄРПН — якщо платник надав копії документів, які склав/оформив з порушенням законодавства. У цьому разі комісія надсилає платникові своє рішення за формою із додатка 1 (зміни до п. 9 Порядку № 520).

Якщо платник отримав від ДПС повідомлення з пропозицією надати додаткові пояснення та копії документів, відреагувати потрібно протягом п’яти робочих днів з дня, що настає за днем, коли він отримав повідомлення.

Додаткові письмові пояснення та копії документів слід подавати до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв’язку. При цьому слід дотримуватися вимог:

  • Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг» від 22.05.2003 № 851-IV;
  • Закону України «Про електронні довірчі послуги» від 05.10.2017 № 2155-VIII;
  • Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Мінфіну від 06.06.2017 № 557.

За результатами розгляду додаткових пояснень і копій документів комісія регіонального рівня протягом п’яти робочих днів, що настають за днем їх отримання, ухвалить рішення за формою із додатка 1 про реєстрацію чи відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН.

Якщо платник податку не надав додаткових пояснень і копій документів, комісія регіонального рівня ухвалить рішення про відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН протягом п’яти робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання.

Окрім того, комісія регіонального рівня може відмовити в реєстрації ПН/РК в ЄРПН, якщо платник податку після отримання повідомлення:

  • не надав або частково надав додаткові письмові пояснення і копії документів, що підтверджують інформацію із ПН/РК, реєстрацію яких зупинили;
  • надав копії документів, які склав/оформив з порушенням законодавства (зміни до п. 10 Порядку № 520).

Мінфін Наказом № 19 вилучив додаток до Порядку № 520 і замість нього додав два нових:

  • додаток 1. «Рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».
  • додаток 2. «Повідомлення щодо недостатності пояснень та документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією з питань зупинення реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних головних управлінь Державної податкової службит в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС рішення про реєстрацію податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Нагадаємо, Кабмін постановою від 23.12.2022 № 1428 вніс зміни до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою КМУ від 11.12.2019 № 1165. Ці зміни набрали чинності 11.01.2023.

Наказ № 19 набере чинності за 15 днів з дня опублікування. Його вже опублікували в «Офіційному віснику України» від 21.02.2023 № 18. Тож Наказ № 19 буде чинний з 08.03.2023.

 


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Реєстрація податкової накладної в ЄРПН

Реєстрація податкових накладних обов'язкова, адже без неї вони фактично недійсні. А ще ― загрожує штрафом несвоєчасна реєстрація податкових накладних. Однак в умовах воєнного стану правила дещо змінилися. В огляді експерт розбирає строки реєстрації податкових накладних, порядок реєстрації податкових накладних та граничний термін реєстрації податкових накладних
235557

Бухгалтерський та податковий облік експортних операцій

Як розпочати експорт товарів, про його документальне оформлення, дата визнання доходу від експорту товарів, вплив умов Інкотермс, курсові різниці та інші облікові нюанси експортних операцій, а також оподаткування експортних операцій – у цьому огляді
80550

Податок на додану вартість

В аналітиці експерт розбирає, що таке ПДВ, все про ПДВ 2024 – ставки, платники, бюджетне відшкодування, податкові пільги, призупинення перебігу строків давності, звільнення від ПДВ товарів, необхідних на фронті
74688

Штраф за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної

ПДВ, безумовно, є найбільш штрафонебезпечним податком, що вимагає складного обліку та адміністрування. У цьому огляді ми розглянемо можливі штрафи за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних або коригування розрахунків
59810

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді